ԵԱՀԿ գործող նախագահը խորապես անհանգստացած է ԼՂ հակամարտության հրադադարի դյուրաբեկությամբ. բացառիկ հարցազրույց
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ նախագահությունը 2014 թվականի հունվարի 1-ին ստանձնեց Շվեյցարիան` հայտարարելով, որ նախագահելու է «Ստեղծել Անվտանգության համայնք ի շահ բոլորի» կարգախոսով: Ներկայացնում ենք «Արմենպրես»-ի բացառիկ հարցազրույցը ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկhալտերի հետ:
- Պարո՛ն նախագահ, 2014 թվականի հունվարին Շվեյցարիան ստանձնեց ԵԱՀԿ նախագահությունը` որպես գերակայություններ սահմանելով հակամարտությունների կանխարգելումը և կարգավորումը Արևմտյան Բալկաններում և Հարավային Կովկասում: Մասնավորապես ինչպե՞ս է նոր նախագահությունը մտադիր աջակցել Լեռնային Ղասրաբաղի ձգձգված հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը:
-Ընդհանուր առմամբ, մենք կպաշտպանենք գործող ձևաչափերը, որոնք են Մինսկի գործընթացը Լեռնային Ղարաբաղի առնչությամբ և Ժնևյան միջազգային քննարկումները 2008 թվականի Վրաստանի հակամարտության հետևանքների վերաբերյալ: Հարավային Կովկասի հարցերով ես հատուկ ներկայացուցիչ եմ նշանակել դեսպան Անջելո Գնադինգերին և պայմանավորվել Սերբիայի Հանրապետության հետ, որ 2015 թվականին Սերբայի նախագահության ներքո նա կվերահաստատվի այդ պաշտոնում: Պարոն Գնադինգերը ԵԱՀԿ-ի անունից կհամանախագահի Ժնևյան միջազգային քննարկումները և կմասնակցի «Միջադեպերի կանխարգելման և դրանց արձագանքման մեխանիզմների» շուրջ հանդիպումներին Էրգնեթիում:
Շվեյցարիան անմիջականորեն ներգրավված չի լինի Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում, սակայն մենք կաջակցենք Մինսկի խմբի համանախագահների աշխատանքներին: Ես վերահաստատել եմ Անջեյ Կասպրչիկին որպես իմ անձնական ներկայացուցիչ այս միջնորդական առաքելությունում: Նա կապահովի կապը համանախագահների և ԵԱՀԿ նախագահության միջև: Ինչպես նշվել է Վիեննայում հունվարի 16-ի իմ բացման խոսքում, նախագահությունը փորձելու է նպաստավոր միջավայր ստեղծել բանակցային գործընթացի համար և կխրարխուսի ժողովուրդների միջեւ փոխշփումը տարածաշրջանում:
-Ինչպիսի՞ն է Ձեր դիրքորոշումը բանակցային գործընթացում հակամարտության առանցաքային շահագրգիռ կողմ հանդիսացող Լեռնային Ղարաբաղի լիիրավ մասնակցության վերաբերյալ:
-Քանի որ Շվեյցարիայի նախագահությունն անմիջականորեն ներգրավված չէ բանակցային գործընթացում, մենք չենք մեկնաբանում գործընթացի ձևաչափը և մասնակցությունը:
-Հունվարի 14-ին Դուք ընդունել եք ԵԱՀԿ մինսկի խմբի համանախագահներին: Հատկապես ի՞նչ հարցեր եք քննարկել և ի՞նչ հետագա քայլեր ուրվագծել Ձեզ համար:
-Իսկապես, հունվարի 14-ին Բեռնում ես ընդունել եմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և իմ անձնական ներկայացուցչին: Քննարկման գլխավոր թեման եղել է համագործակցությունը ԵԱՀԿ նախագահի և համանախագահների միջև: Համանախագահները և դեսպան Անջեյ Կասպրչիկը ինձ ծանոթացրել են առկա իրավիճակին և Մինսկի գործընթացում նախատեսվող հետագա քայլերին:
-Ինչպե՞ս եք գնահատում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացի ներկա փուլը:
- Ես ուրախ եմ, որ վերջին շաբաթներում ակտիվացել են բարձր մակարդակի հանդիպումները: Բոլորովին վերջերս հունվարի 24-ին համանախագահները Փարիզում հանդիպեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հետ: Այս հանդիպումը մեկ այլ հնարավորություն էր հետազոտելու հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև բանակցային գործընթացում կատարավելիք հետագա քայլերը:
-Ադրբեջանը պարբերաբար ճակատագրական հարձակումներ է գործում սահմանին, սպառնալով իր ռազմական արսենալն օգտագործել պատերազմ վերսկսելու համար: Ինչպիսի՞ միջոցառումներ է Շվեյցարիայի նախագահությունը ծրագրում ձեռնարկել վերջ տալու Ադրբեջանի ագրեսիային և ստիպելու այդ երկրին ենթարկվել հրադադարի պայմաններին:
-Ես խորապես ցավում եմ այն դաժան միջադեպերի համար, որ շարունակում են տեղի ունենալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության համատեքստում: Ես մտքերով զոհերի ընտանիքների հետ եմ: Հրադադարի դյուրաբեկությունը եղել է հունվարի 14-ին Բեռնում խորությամբ քննարկված հարցերի թվում` արդեն իսկ ձեռք բերված համաձայնությունների ամրապնդման հնարավոր ուղիների հետ միասին: Հունվարի 23-ին ԵԱՀԿ մոնիտորինգային խմբերն այցելել են շփման գիծ: Ես կոչ եմ անում կողմերին ամբողջովին օգտագործել ընձեռված հնարավորությունները ուղղակի հաղորդակցության հաստատման և այդ կերպ լարվածության թուլացման համար:
-Հաճախ են հնչում քննադատություններ, որ ԵԱՀԿ-ն արհեստական անկողմակալություն է ցուցաբերում Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ` դնելով հավասարության նշան ու աչք փակելով ալիևյան իշխանությունների ագրեսիայի, հայերի դեմ հարձակումների վրա:
-Անկողմանկալությունը և անաչառությունը ցանկացած միջնորդական առաքելության անքակտելի նախապայմաններն են: Հետևաբար, ԵԱՀԿ-ն` ներառյալ Մինսկի խմբի համանախագահները, մեծ կարևորություն են տալիս հավասարակշռված և խելամիտ հաղորդակցմանը:
-Նախատեսու՞մ եք, արդյոք մոտ ապագայում այցելել Հարավային Կովկաս: Եթե այո, ապա ո՞րն է լինելու այցի գլխավոր նպատակը և ե՞րբ է այն տեղի ունենալու:
-ԵԱՀԿ-ում Շվեյցարիայի նախագահության ժամանակահատվածում տարբեր պաշտոնական այցեր են նախատեսվում ԵԱՀԿ անդամ երկրներ, այդ թվում` Հարավային Կովկաս և Արևմտյան Բալկաններ: Նախապատրաստություններն ընթացքի մեջ են:
Հունվարի 27-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել էր ԵԱՀԿ-ում նախագահող Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության պետքարտուղար Իվ Ռոսյեին: Հանդիպման ժամանակ հայտնի է դարձել, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի Համադաշնության Նախագահ, արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Դիդիե Բուրկհալտերի այցը Հայաստան նախատեսվում է ամռանը:

Действующий председатель ОБСЕ глубоко обеспокоен хрупкостью режима прекращения огня: эксклюзивное интервью
С переходом к Швейцарии председательства в ОБСЕ с 1 января 2014 года было заявлено, что страна будет председательствовать в этой организации под лозунгом «Создать общину безопасности на благо всем». Представляем эксклюзивное интервью действующего председателя ОБСЕ, руководителя Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Дидие Буркхальтера.
Г-н председатель, в 2014 году Швейцария вступила в свои полномочия в качестве председательствующей в ОБСЕ, провозгласив приоритетами своей деятельности на этом посту предупреждение и урегулирование конфликтов в Западных Балканах и на Южном Кавказе. Как намерено новое председательство содействовать, в частности, мирному урегулированию затянувшегося карабахского конфликта?
В целом, мы поддержим действующие форматы, а именно Минский процесс по карабахскому вопросу и Женевские международные обсуждения 2008 года относительно последствий конфликта в Грузии.
Спецпредставителем по вопросу Южного Кавказа я назначил посла Анджело Гнадингера и договорился с Республикой Сербия, чтобы он был вновь утвержден на этот пост и во время предстоящего в 2015 году председательства Сербии в ОБСЕ.
Г-н Гнадингер от имени ОБСЕ будет сопредседательствовать в ходе Женевских международных обсуждений и участвовать во встречах «О механизмах по предупреждению инцидентов и реагированию» в Эргнети.
Швейцария непосредственно не вовлечена в переговорный процесс по карабахскому урегулированию, однако, мы окажем содействие работам сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Я вновь утвердил Анджея Каспршика в качестве своего личного представителя в этой посреднической миссии. Он будет обеспечивать связь между сопредседателями и председательством ОБСЕ. Как я отметив в своем вступительном слове 16 января в Вене, председательство попытается создать благоприятную среду для переговорного процесса и стимулировать взаимные контакты между народами.
Какова Ваша позиция относительно полноправного участия Нагорного Карабаха в переговорном процессе как ключевой, заинтересованной стороны этого конфликта?
Поскольку председательство Швейцарии не вовлечено непосредственно в переговорный процесс, то мы не комментируем формат и участие этого процесса.
14 января Вы приняли сопредседателей МГ ОБСЕ. Какие вопросы, в частности. обсуждались и какими намечены шаги?
Действительно, 14 января в Берне я принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ и моего личного представителя. Главной темой обсуждения было сотрудничество председателя и сопредседателей. Сопредседатели и личный представитель Анджей Каспршик ознакомили меня с нынешней ситуацией и дальнейшими шагами в Минском переговорном процессе.
Как Вы оцениваете нынешний этап переговорного процесса по карабахскому урегулированию?
Я рад, что в последние недели активизировались встречи на высоком уровне. Совсем недавно - 24 января - сопредседатели встретились в Париже с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана. Эта встреча стала еще одной возможностью поиска путей решения этой проблемы, а также обсуждения дальнейших шагов в переговорном процессе.
Азербайджан периодически совершает судьбоносные атаки на границе, угрожая использовать военную агрессию для возобновления войны. Какие меры председательство Швейцарии намерено предпринять, чтобы положить конец агрессии Азербайджана и заставить эту страну подчиниться условиям режима прекращения огня?
Я глубоко сожалению о тех жестоких инцидентах, которые по-прежнему имеют место в контексте карабахского конфликта. Я мыслями с семьями погибших. Хрупкость режима прекращения огня, вместе с возможными путями укрепления достигнутых договоренностей, также была одной из тем обсуждения на встрече 14 января в Берне. 23 января группы мониторинга ОБСЕ посетили линию соприкосновения сил. Я призываю стороны полностью использовать имеющиеся возможности для установления прямых контактов и снижения тем самым напряженности.
Часто звучит критика в адрес ОБСЕ в связи с искусственной объективностью, проявляемой в отношении Армении и Азербайджана, ставящей знак равенства между сторонами и закрывающей глаза на агрессию алиевских властей, нападения на армян?
Объективность и беспристрастие – это неотъемлемые условия деятельности любой посреднической миссии. А, следовательно, ОБСЕ, включая и сопредседателей МГ ОБСЕ, придает большую важность взвешенной и продуманной позиции.
Планируете ли Вы в ближайшее время посетить Южный Кавказ, если да, то какой будет главная цель визита и когда он состоится?
В период председательства Швейцарии в ОБСЕ предусматриваются разные официальные визиты в страны-члены ОБСЕ, в том числе на Южный Кавказ и Западные Балканы. Идет подготовка к этим визитам.
27 января министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял госсекретаря внешнеполитического ведомства Швейцарии Ива Ройсе. В ходе встречи стало известно, что визит действующего председателя ОБСЕ, руководителя Федерального департамента иностранных дел Швейцарии Дидие Буркхальтера в Армению ожидается этим летом.