Հայաստանն անցնում է նոտարական ծառայությունների էլեկտրոնային համակարգին
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում փորձարկվող նոտարական ծառայությունների էլեկտրոնային համակարգը նախատեսվում է ամբողջությամբ գործարկել 2014 թ.-ի վերջին: Էլեկտրոնային նոտարի համակարգի գործարկմամբ կբարձրանա քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և սպասարկման որակից բավարարված լինելու մակարդակը, կբարելավվի նոտարական գրասենյակների ներքին կառավարումը, կբացառվեն փաստաթղթեր կեղծելու հնարավորությունն ու փաստաթղթային քաշքշուկները: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արամ Օրբելյանը տեղեկացրեց, որ համակարգի գործարկման դեպքում հնարա­վոր կլինի ստեղծել ընթացակարգերի ավտոմատացման միջավայր, որտեղ նոտարական գործողությունների բոլոր փուլերը կիրականացվեն էլեկտրոնային եղանակով:
«Էլեկտրոնային նոտարի համակարգի ամբողջական ներդրմամբ նոտարին հնարավորություն կտրվի նոտարական գործողությունների կատարման համար մի շարք փաստաթղթեր կամ տեղեկատվություն ստանալ անձամբ, առցանց էլեկտրոնային փաստաթղթերի փոխանակման միջոցով` զերծ պահելով դիմողին լրացուցիչ փաստաթղթեր այլ մարմիններից ստանալու պարտականությունից»,- ասաց Օրբելյանը:
Արդարադատության փոխնախարարի խոսքով՝ հնարավորություն կստեղծվի նաև նոտարիատի բնագավառում որոշ հանրային ծառայությունների մատուցման «մեկ պատուհանի» ներդրման համար: «Նշվածի արդյունքում կկրճատվեն նոտարական վավերացման ժամկետները, կբարելավվի նոտարական գրասենյակների ներքին կառավարումը, կբացառվի փաստաթղթեր կեղծելու հնարավորությունը, կպարզեցվեն ժառանգության գործերի վարման ընթացակարգերը, իրական ժամանակում հասանելի կլինի վիճակագրական տեղեկատվությունը և այլն: Որպես վերջնական և երկարաժամկետ արդյունք՝ ակնկալվում է, որ կբարձրանա քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության և սպասարկման որակից բավարարված լինելու մակարդակը»,- ասաց ՀՀ արդարադատության փոխնախարարը:
Էլեկտրոնային նոտարի համակարգի ծրագրային մասը պատրաստվել է ամբողջությամբ և գտնվում է ակտիվ փորձարկման փուլում: Մի շարք նոտարական գրասենյակներում այն կիրառվում է փորձնական ռեժիմով. միաժամանակ հիմնական գործընթացը շարունակում է կատարվել թղթային տարբերակով: Համակարգի վերջնական և ամբողջ ծավալով գործարկման համար, փոխնախարարի խոսքով, անհրաժեշտ է փոփոխություններ կատարել «Նոտարիատի մասին» ՀՀ օրենքում, ինչպես նաև որոշակի տեխնիկական փոփոխություններ այլ էլեկտրոնային կառավարման համակարգերում՝ կադաստր, անձնագրային բաժին, ավտոմեքենաների ռեգիստր և այլն: «Օրենքի փոփոխությունների նախագիծը հիմա լրամշակման փուլում է, իսկ համակարգերի տեխնիկական համակցումը իրականացվում է փորձարկմանը զուգահեռ»,- ասաց փոխնախարարը՝ հավելելով, որ այժմ համակարգը փորձարկվում է մոտ տասը նոտարական գրասենյակում: «Նոտարական պալատի հետ ձեռք բերված համաձայնությամբ՝ 2014 թվականի փետրվարի 3-ից համակարգը լիազորագրերի մասով կփորձարկվի բոլոր նոտարական գրասենյակներում և փորձարկումների ծավալը (գործարքների մասով) կավելանա յուրաքանչյուր ամիս»,- ասաց Օրբելյանը:
2012 թվականին Արդարադատության նախարարությունը ՀՀ կառավարություն է ներկայացրել նոտարիատի բնագավառում էլեկտրոնային համակարգի ներդրման հայեցակարգը՝ արժանանալով հավանության: Հայեցակարգի համաձայն՝ էլեկտրոնային համակարգի ներդրման համար անհրաժեշտ է շուրջ 250 հազար եվրո:

Армения переходит к электронной системе нотариальных услуг
Апробируемую в Армении электронную систему нотариальных услуг предполагается полностью задействовать в конце 2014 года. Внедрение электронной системы обеспечит полноценную связь нотариальных офисов с государственным регистром юридических лиц, государственным комитетом кадастра недвижимого имущества, кадастром движимого имущества, полицией и органами гражданского состояния, создаст базу доверенностей, завещаний и другого рода актов, тем самым повысит уровень защиты прав граждан, качество обслуживания и исключит возможность фальсификации документов.
Как сказал в беседе с Арменпресс замминистра юстиции РА Арам Орбелян, внедрение это системы позволит сформировать среду автоматизированных процедур, в которой все этапы нотариальных действий будут производиться электронным путем. При полноценном внедрении этой системы ряд документов для нотариальных действий или информацию можно будет получить лично путем обмена электронными документами с помощью интернета, исключив необходимость обращения за дополнительными документами в другие органы. По словам замминистра, появится возможность и для оказания некоторых общественных услуг в сфере нотариата по принципу «одного окна».
Программная часть электронной нотариальной системы уже готова и в порядке эксперимента активно практикуется в ряде нотариальных офисов. Доя полноценного задействования этой системы необходимо внести изменения в закон РА «О нотариате», а также определенные технические уточнения в системы электронного управления – кадастр, паспортный отдел, регистр автомашин и др. «Проект изменений к закону сейчас дорабатывается, а техническая гармонизация систем осуществляется параллельно с апробацией электронной нотариальной системы», - сказал Арам Орбелян, добавив, что она апробируется почти в 10 нотариальных офисах.
По словам замминистра, согласно достигнутой с Нотариальной палатой договоренности, с 3 февраля 2014 года система по части доверенностей будет апробирована во всех нотариальных офисах, объем этих экспериментов (по части сделок) будет увеличиваться с каждым месяцем.
Нотариальная палата Армении действует с 2004 года.
В 2012 году министерство юстиции представило в правительство концепцию внедрения электронной нотариальной системы и получило одобрение. Внедрение этой системы обеспечит получение необходимых документов и информации для нотариальных действий посредством интернета.