Ադրբեջանը Սոչիի օլիմպիադա է մեկնում առանց ադրբեջանցիների
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոչիի ձմեռային Օլիմպիական խաղերում Ադրբեջանը պետք է ներկայացնեն ոչ թե այդ երկրի սպորտի սաները, այլ լեգեոներները: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է BBC-ին:
Նշվում է, որ ադրբեջանական դրոշի տակ Սոչիում ելույթ կունենան լեռնադահուկորդներ Պատրիկ Բրախները (Ավստրիա), Սեդրիկ Հոթցը (Շվեյցարիա), իտալուհի Գայա Բասանի Անտիվարին, ինչպես նաեւ նախկին ռուսաստանցիներ Ալեքսեյ Սիտնիկով-Յուլիա Զլոբինա չմշկասահքի պարային զույգը:
BBC-ին հայտնում է, որ 1998 թ-ից Ադրբեջանը մասնակցում է ձմեռային Օլիմպիական խաղերին բացառապես արտասահմանցի մարզիկներով, եւ չնայած դրան, Ադրբեջանը այդ խաղերում ոչ մի անգամ հաջողություններ չի գրանցել:
Haqqin.az-ին տված հարցազրույցում սպորտային մեկնաբան Էլչին Ջալիլովը նման մոտեցումը ինքնախաբեություն է անվանել: «Մենք գնում ենք ինչ-որ հյուսիսային երկիր եւ գտնում մարզիկների, որոնք անգամ իրենց հայրենիքում չեն մտնում առաջին տասնյակի կամ հնգյակի մեջ», -ասել է նա:

YEREVAN, JANUARY 16, ARMENPRESS. Not the sportsmen, but legionnaires will introduce Azerbaijan in the Winter Olympic Games in Sochi. Armenpress reports it citing BBC.
It is noted that mountain-skiers Patrick Brahner ( Austria ), Cedric Hotts( Switzerland ) , Italian GaiaBassaniAntivari, as well as former Russians Alexei Sitnikov - Julia Zlobina skating dance couple will introduce themselves under Azerbaijan flag in Sochi.
BBC informs that Azerbaijan has participated in the Winter Olympics with exclusively foreign athletes since 1998 and inspire of that Azerbaijan did not register any success in those games.
Sport commentator Elchin Jalilov named such approach self-deception at the interview with Haqqin.az. “We go to a northern country and find athletes that are not even included in top ten or five in their hometowns,” he said.