Հայաստանը շեշտակի ավելացրել է ջայլամների ներկրումը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ակտիվ զարգանում է ջայլամաբուծությունը: Ընթացիկ տարվա 11 ամիսներին մեր երկիր ներկրված ջայլամի ճտերի քանակը ավելի քան 30 անգամ գերազանցել է նախորդ տարվա ցուցանիշը: ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեից ի պատասխան «Արմենպրես»-ի հարցմանը տեղեկացրին, որ 2012 թվականին մեր երկիր է ներկրվել 63 հատ ջայլամի ճուտ, իսկ ընթացիկ տարվա նոյեմբերի 30-ի դրությամբ՝ 2150 հատ: «Մեկ ջայլամի ճտի մաքսային արժեքը 2013 թվականի 11 ամիսներին կազմել է 20 հազար 467 դրամ՝ 2012 թվականի 33 հազար 208 դրամի դիմաց»,- հայտնեցին ՊԵԿ-ից:
Աֆրիկյան ջայլամը ժամանակակից ամենախոշոր թռչունն է: Ջայլամի հասակը մինչև 2.5 մետր է, քաշը՝ մոտ 150 կիլոգրամ: Ներկայում ջայլամաբուծությամբ զբաղվում են աշխարհի շուրջ 50 երկրներում՝ ներառյալ սառնաշունչ Շվեդիայում: Աշխարհում տնական պայմաններում պահվում է ավելի քան 4 միլիոն ջայլամ, որի գրեթե կեսը՝ Չինաստանում: Ջայլամից ստացված արտադրանքը (միս, ձու, փետուր, կաշի) մեծ պահանջարկ է վայելում միջազգային շուկայում: Մեկ մայր ջայլամից տարեկան ստացվում է 30-70 ձու: Ջայլամի մեկ ձուն շուրջ 30 հավկիթի քաշ ունի: Թռչնից տարեկան ավելի քան 1 կիլոգրամ փետուր է ստացվում, որի շուկայական արժեքը մոտ 60 դոլար է: Ջայլամը գյուղատնտեսական կենդանիներին բնորոշ հիվանդություններով չի վարակվում: Թռչունն օրական 3.5 կիլոգրամ կեր է ուտում: Հասուն ջայլամը հեշտությամբ կարող է մարդ տեղափոխել: Վտանգի դեպքում ջայլամը կարողանում է զարգացնել մինչև 70 կմ/ժ արագություն:
Էկզոտիկ թռչնաբուծությունը անտարբեր չի թողել նաև հայերին: Վերջին տարիներին Հայաստանի Հանրապետությունում նկատվում է ջայլամաբուծությամբ զբաղվողների քանակի աճ: Մեր երկրում ջայլամներ են բուծում Մարմաշեն, Հաղթանակ գյուղերում և այլուր: Ջայլամներ են բուծում նաև Արցախում` մասնավորապես Մարտունի շրջանի Գիշի գյուղում:

Армения существенно увеличила импорт страусов
В Армении активно занимаются разведением страусов. За 11 месяцев 2013 года число импортированных «страусят» в стране почти в 30 раз превысило показатель прошлого года. Как сообщили Арменпресс в Комитете по госдоходам при правительстве Армении, в 2012 году импорт птенцов страусов в Армению составил 63 шт., а, по состоянию на 30 ноября этого года, 2150 шт. «Таможенная стоимость одного птенца за 11 месяцев 2013 года составила 20 тысяч 467 драмов против 33 тысяч 208 драмов в 2012 году», - сказали в Комитете.
Африканский страус – самая крупная современная птица. Рост этой птицы составляет до 2,5 м, вес – около 150 кг. Разведением страусов сегодня занимаются в 50 странах мира, включая холодную Швецию. В домашних условиях содержатся более 4 млн страусов, почти половина их - в Китае. Полученная от этой птицы продукция (мясо, яйца, перья, кожа) пользуются большим спросом на мировом рынке.
От одной страусиной матки получают 30-70 яиц в год. Вес 1 яйца равен почти 30 куриным. От страуса в год получают около 1 кг перьев, рыночная стоимость страусиных перьев – около 60 долларов. Причем страусы не болеют обычными для сельскохозяйственных животных заболеваниями.
Ежедневно страусы потребляют 3,5 кг корма. Зрелый страус может легко перевозить людей. В случае угрожающей ему опасности страус может развить скорость до 70 км/час.
Разведение этой экзотической птицы не оставило равнодушными и армян.
В последние годы в Армении заметно увеличилось число лиц, занимающихся этим делом (в селах Мармашен. Ахтанак и др.). Разводят страусов и в Арцахе, в частности, в селе Гиши Мартунинского района.