ՌԴ-ի հետ Հայաստանի պայմանագիրը չի սահմանափակում այլ երկրից առավել մատչելի գնով գազի ներկրումը. Արմեն Մովսիսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանում ստորագրված «ՀՀ կառավարությհան եւ ՌԴ կառավարութան միջեւ «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի բաժնետիրական բաժնետոմսերի առուվաճառքի եւ հետագա գործունեության պայմանների մասին» համաձայնագիրը չի սահմանափակում այլ երկրներից Հայաստան առավել մատչելի սակագնով գազի ներկրում:Այս մասին դեկտեմբերի 20-ին Ազգային ժողովում ընթացող արտահերթ նիստի ժամանակ ասաց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը` ի պատասխան ՀՅԴ պատգամավոր Աղվան Վարդանյանի հարցին: «Համաձայնագիրը չի սահմանափակում հայկական կողմին այլ երկրներից առավել մատչելի սակագնով գազ ներկրել Հայաստան»,-ասաց նախարարը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա նշեց, որ որեւէ խնդիր հայկական կողմն այդ հարցի առնչությամբ չունի:
ԲՀԿ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանը կրկին հետաքրքրվեց, թե երբ է կուտակվել 300 միլիոն դոլարի պարտքը եւ ինչու էր նախարարը հայտարարում, որ Հայաստանում գազի գինը չի բարձրանալու: Արմեն Մովսիսյանն ասաց, որ 300 մլն դոլարի պարտքը կուտակվել է 2011-ից: «Ես երբեք չեմ ասել, որ Հայաստանում գազի գինը չի բարձրանալու: Ասել եմ, որ սակագինը մնում է նույնը, մինչեւ կավարտվեն բանակցությունները ռուսական կողմի հետ: Երկու տարի ընթանում էին բանակցություններ, եւ հայկական կողմին պարզ չէր վերջնական արդյունքը: Երբ հայտնի դարձան այդ արդյունքները, ձեռք բերվեց համաձայնություն, և մենք ներկայացրինք այն հասարակությանն ու Ազգային ժողովին»,- ասաց Մովսիսյանը:
2011թ. ռուսական կողմը հայկական կողմին գազի գնի բարձրացման վերաբերյալ բազմաթիվ ակնարկներ է արել: Սկսած 2011թ-ից` մեկ տարվա ընթացքում հայկական կողմը բանակցություններ է վարել, որպեսզի գազի գինը չբարձրանա, սակայն ապարդյուն: Մինչեւ վերջնական հայտարարի գալը` կողմերը պայմանավորվել են, որ կընդունվի գործող գազի գնի միջին սակագին, այն է` սահմանի վրա 180 դոլար: Սկսած 2011թ. ապրիլից` գազի գինն անընդհատ փոփոխվել է, սակայն սահմանից այն վաճառվել է 180 դոլարով, ինչի հետեւանքով երկու տարվա ընթացքում առաջացել է 300 միլիոն դոլարի ճեղքվածք, որի կեսը ռուսական կողմը վերցրել է իր վրա, մյուս կողմը հայկական կողմն է պարտավորվել փակել: Հաջորդող բանակցությունների արդյունքում որոշում է կայացվել, որ ճեղքվածքը փակելու համար կառավարությունը պետք է վաճառի «Հայռուսգազարդ»-ի 20 տոկոս մասնաբաժինը:

Соглашение Армении с РФ не ограничивает возможность импорта газа из других стран по более доступным ценам: Армен Мовсисян
Подписанное в Ереване «Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Российской Федерации об условиях купли-продажи акций и дальнейшей деятельности закрытого акционерного общества «АрмРосгазпром» не ограничивает возможности импорта газа в Армению из других стран по более доступной цене. Об этом в ходе проходящей 20 декабря в Национальном Собрания внеочередной сессии сказал министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян, отвечая на вопрос депутата Агвана Варданяна. «Соглашение не ограничивает Армению в импорте газа по более доступному тарифу из других стран», - как сообщает Арменпресс, сказал министр, добавив, что каких-либо проблем в этом плане у армянской стороны нет.
Депутат фракции «Процветающая Армения» Вардан Осканян поинтересовался, когда накопился долг в 300 млн долларов и почему министр заявлял, что цены на газ в Армении не повысятся. Армен Мовсисян отметил, что долг накопился с 2011 года. «Я никогда не говорил, что цены на газ не повысятся. Я говорил, что тариф останется тот же, пока не закончатся переговоры с российской стороной. Два года продолжались эти переговоры и армянской стороне был неясен окончательный результат. Когда нам стали известны эти результаты, было достигнуто согласие, то мы информировали об этом и общественность, и Национальное Собрание»,- заявил министр.
В 2011 голу российская сторона не раз высказывалась относительно повышения цен на газ для армянской стороны. Начиная с 2011 года, в течение 1 года армянская сторона вела переговоры, чтобы этого не произошло, но безуспешно. До того как придти к окончательному решению, стороны договорились, что будет принят средний тариф действующей цены на газ, а именно, он составит на границе 180 долларов.
Начиная с апреля 2011 года, цены на газ все время менялись, однако, на границе он продавался за 180 долларов, вследствие чего за два года образовалась «брешь» в 300 млн долларов, половину этой суммы российская сторона взяла на себя, а другую половину пообещала погасить армянская сторона. В результате последующих переговоров было принято решение, что для покрытия этого долга правительство РА должно продать 20% акций «АрмРосгазрома».