ՄԻԵԴ-ի որոշումը կնպաստի թուրքական ֆաշիզմի ամրապնդմանը Եվրոպայում. Հայկ Դեմոյան
ԵՐԵՎԱՆ 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փերինչեք Դողուի գործիվերաբերյալ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) որոշումը կարող է նախադեպային լինել եւ շեշտակիորեն նպաստել Եվրոպայում ռասայական անհանդուրժողականության էլ ավելի ծավալմանը: Որոշումը կնպաստի թուրքական ֆաշիզմի տարածմանն ու դիրքերի ամրապնդմանը ոչ միայն Թուրքիայում, այլեւ Եվրոպայում, որտեղ հսկայական թուրքական համայնքներ կան եւ ազգայնական տարրերը բավական ամուր դիրքեր ունեն,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Հայոց ցեղասպանությանթանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը` հավելելով, որ ՄԻԵԴ-ի որոշումը համարում է 1938 թվականի Մյունխենի համաձայնագրի կրկնօրինակը, երբ Եվրոպային թվաց, թե ֆաշիզմի առջեւ նահանջելով` աշխարհը կփրկի համաշխարհային պատերազմից:
«Սակայն Եվրոպան սխալվեց: Այս դեպքում էլ Եվրոպան նահանջեց թուրքական ֆաշիզմի ճնշումների ներքո, քանի որ դատարանում ներկայացված էր նաեւ թուրքական պետությունը: Նման որոշումը Եվրոպայի ամոթալի պարտությունն է թուրքական ֆաշիզմին, եւ, կարծում եմ, այս որոշման հետեւանքների մասին մենք դեռ շատ կլսենք»:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը բավարարել է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար շվեյցարական դատարանի կողմից մեղավոր ճանաչված քաղաքական գործիչ, Աշխատավորական կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի հայցը: 2008 թվականին շվեյցարական դատարանը Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար Փերինչեքին դատապարտել էր 3 ամսվա ազատազրկման, այնուհետ ազատազրկման որոշումը դատարանը փոխարինել էր վարչական տուգանքով: Եվրադատարանը Դողուի հայցի բավարարումը հիմնավորել է այն բանով, որ շվեյցարական դատարանը խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի խոսքի ազատության վերաբերյալ 10-րդ և 7-րդ հոդվածները:

Решение ЕСПЧ будет способствовать укреплению турецкого фашизма в Европе – директор Музея-института Геноцида армян
Решение Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по делу Перинчека Догу может стать прецедентным и способствовать еще большему распространению расовой нетерпимости в Европе. Решение будет способствовать распространению и укреплению позиций турецкого фашизма не только в Турции, но и в Европе, где есть огромные турецкие диаспоры и национальные элементы имеют довольно крепкие позиции.
Такое мнение в беседе с Арменпресс выразил директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян, добавив, что считает решение ЕСПЧ копией Мюнхенского соглашения 1938 года, когда Европе показалось, что уступая фашизму, можно спасти мир от всемирной войны.
«Однако Европа ошиблась. На этот раз Европа отступила под давлением турецкого фашизма, так как в суде было представлено также турецкое государство. Подобное решение является позорным поражением Европы турецкому фашизму, и, думаю, о последствиях этого решения мы еще услышим», - отметил Демоян.
Напомним, что ЕСПЧ иск лидера Рабочей партии, турецкого политического деятеля Догу Перинчека, который был признан виновным швейцарским судом за отрицание Геноцида армян.
В 2008 году швейцарский суд осудил Перинчека на трехмесячное заключение за отрицание Геноцида армян, а потом заменил наказание на административный штраф. ЕСПЧ обосновал удовлетворение иска тем, что швейцарские суды нарушили его свободу выражения мнений, основанную на статье 10 Европейской конвенции по правам человека (свобода выражения мнений).