Շառլ Ազնավուրը Երուսաղեմի Մայր տաճարում աղոթել է ու այցելել Հայոց պատրիարքարան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում Շառլ Ազնավուրն այցելել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան և առանձնազրույց ունեցել Երուսաղեմի Հայոց պարտրիարք Նորին Մեծություն Նուրհանարքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով պատրիարքարանի պաշտոնական կայքը, աշխարհահռչակ շանսոնյեին պատրիարքարանի մոտ դիմավորել են Սուրբ Թարգմանչաց դպրոցի աշակերտները: Նրան ուղեկցել են Սուրբ Հակոբոս տաճարի քահանաները:
Ազնավուրը շրջել է Մայր տաճարի տեսարժան վայրերով, աղոթել, ապա ջերմորեն զրուցել Նորին Մեծություն Նուրհանարքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ: Եկեղեցու դարպասների մոտ սպասել են բազմաթիվ հայորդիներ, ովքեր ցանկանում էին լուսանկարվել մեծ երգչի հետ:
Լեգենդար շանսոնյեն նոյեմբերի 23-ին միակ համերգով հանդես է եկել Թել Ավիվի «Նոկիա» համերգասրահում:
89-ամյա Շառլ Ազնավուրը, ով նաև Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է, իր ուղևորությունը նվիրել է խաղաղության և հանրային իրազեկության խթանմանը: 2011 թ. եգիչն արժանացել է Երուսաղեմի Հրեական համալսարանի Scopus Award պարգևին: Ազնավուրի որոշ երգեր թարգմանվել են եբրայերեն:
Յոթանասուն տարվա իր կարիերայի ընթացքում Ազնավուրը նկարահանվել է ավելի քան 60 ֆիլմում, ստեղծել ավելի քան հազար երգ: Մինչ օրս վաճառվել է Ազնավուրի շուրջ հարյուր միլիոն ձայնապնակ։ Իսկ ամերիկյան «Թայմ» հանդեսի հարցման համաձայն` Ազնավուրը ճանաչվել է «Դարի արվեստագետ»։

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS: Today the famous Armenian singer from France, Mr. Charles Aznavour paid a visit to the Armenian Patriarchate of Jerusalem. Mr. Aznavour is in the country for a concert on November 23; today he visited the Armenian Convent, as he wanted to set time apart to connect with the Armenian Church and the Armenian Community in the Holy Land. Armenpress reports, quoting the official website of the Armenian Patriarchate of Jerusalem, that the schoolchildren from the St. Tarkmanchatz School were eagerly awaiting the famous Armenian, and sang songs, warmly welcoming him. They waited for him in front of the Patriarchate, and cheered and clapped enthusiastically when they saw him.
Priests of St. James accompanied Mr. Aznavour, when he went into St. James Cathedral. After he was shown the holy sites in the Cathedral, he was given the opportunity for private prayers.
Coming out of the Church, many Armenians wanted their picture taken with him, and much to their joy, Mr. Aznavour gladly agreed.
After that Mr. Aznavour had a private audience with His Beatitude Archbishop Nourhan, the Armenian Patriarch of Jerusalem. His Beatitude received the Armenian singer heartedly, and refreshments were offered; and after a pleasant conversation His Beatitude and Mr. Aznavour said goodbye to each other.