Շառլ Ազնավուրը Երուսաղեմի Մայր տաճարում աղոթել է ու այցելել Հայոց պատրիարքարան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելում Շառլ Ազնավուրն այցելել է Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարան և առանձնազրույց ունեցել Երուսաղեմի Հայոց պարտրիարք Նորին Մեծություն Նուրհանարքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով պատրիարքարանի պաշտոնական կայքը, աշխարհահռչակ շանսոնյեին պատրիարքարանի մոտ դիմավորել են Սուրբ Թարգմանչաց դպրոցի աշակերտները: Նրան ուղեկցել են Սուրբ Հակոբոս տաճարի քահանաները:
Ազնավուրը շրջել է Մայր տաճարի տեսարժան վայրերով, աղոթել, ապա ջերմորեն զրուցել Նորին Մեծություն Նուրհանարքեպիսկոպոս Մանուկյանի հետ: Եկեղեցու դարպասների մոտ սպասել են բազմաթիվ հայորդիներ, ովքեր ցանկանում էին լուսանկարվել մեծ երգչի հետ:
Լեգենդար շանսոնյեն նոյեմբերի 23-ին միակ համերգով հանդես է եկել Թել Ավիվի «Նոկիա» համերգասրահում:
89-ամյա Շառլ Ազնավուրը, ով նաև Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանն է, իր ուղևորությունը նվիրել է խաղաղության և հանրային իրազեկության խթանմանը: 2011 թ. եգիչն արժանացել է Երուսաղեմի Հրեական համալսարանի Scopus Award պարգևին: Ազնավուրի որոշ երգեր թարգմանվել են եբրայերեն:
Յոթանասուն տարվա իր կարիերայի ընթացքում Ազնավուրը նկարահանվել է ավելի քան 60 ֆիլմում, ստեղծել ավելի քան հազար երգ: Մինչ օրս վաճառվել է Ազնավուրի շուրջ հարյուր միլիոն ձայնապնակ։ Իսկ ամերիկյան «Թայմ» հանդեսի հարցման համաձայն` Ազնավուրը ճանաչվել է «Դարի արվեստագետ»։

Шарль Азнавур помолился в Кафедральном соборе Иерусалима и посетил Армянскую патриархию
Шарль Азнавур посетил Армянскую патриархию в Иерусалиме и имел отдельную беседу с Армянским Патриархом, Его Святейшеством архиепископом Норханом Манукяном. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на официальный сайт патриархии, великого шансонье встречали у входа в Армянскую патриархию ученики школы Сурб Таргманчац (Св.Переводчиков), высокого гостя сопровождали духовные лица армянского Собора Св.Иакова.
Азнавур обошел «святыни» Кафедрального собора Святого Иакова, помолился в нем, сердечно побеседовал с архиепископом Манукяном. У ворот храма его уже ожидали многочисленные соотечественники, которые мечтали сфотографироваться с Азнавуром.
Легендарный певец 23 ноября выступил с единственным концертом в зале «Нокиа» Тель-Авива.
89-летний Шарль Азнавур, который является также послом Армении в Швейцарии, посвятил это свое паломничество пропаганде мира.
В 2011 году он был удостоен награды Scopus Award со стороны Еврейского университета Иерусалима. Некоторые его песни переведены на иврит.
За 70 лет своей блестящей артистической карьеры Азнавур снялся в более чем 60-ти фильмах, создал свыше 1000 песен. До сего дня продано около 100 миллионов дисков Шарля Азнавура, а, по данным опроса американского журнала «Тайм», Азнавур признан «Артистом века».