«Ականատեսը». Երբ թուրքերը եկան Մուսա լեռ, թուզը նոր էր հասել. 103- ամյա վերապրողի հուշերը
«Արմենպրես»լրատվական գործակալութունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ իրականացնում է «Ականատեսը» հատուկ նախագիծը, որը շարունակում է ընթերցողների դատին հանձնել ցեղասպանության ականատեսների կյանքի պատմությունները: Նախագծի այս շաբաթվա հերոսը Արմավիրի մարզի ամենատարեց բնակիչներից մեկն է`103-ամյա մուսալեռցի Խոսրով Ֆրանգյանը:
ԷՋՄԻԱԾԻՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Իսկական մուսալեռցի եմ, ծնվել եմ Միջերկրական ծովի ափին, Քեբուսիե գյուղում »,- խոհուն հայացը մեզ ուղղելով` վերհիշում է Հայաստանի հոգևոր մայրաքաղաքի` Էջմիածնի ամենատարեց բնակիչներց մեկը`103 - ամյա Խոսրով Ֆրանգյանը: Ցեղասպանության ականատեսներից շատերի նման նրա կյանքն էլ պատմական հայրենիքից հեռանալուց հետո շրջադարձային իրադարձություններով է լեցուն, որոնք ինքը, ի տարբերություն շատերի, հիշում է հստակ հաջորդականությամբ:
Մուսա լեռան վեց գյուղերի (Քեբուսիե, Վագըֆ, Խտրբեկ, Յոգունոլուկ, Հաջի Հաբիբլի, Բիթիաս) հայությունն աշխարհագրական դիրքի շնորհիվ գրեթե անմասն մնաց համիդյան հալածանքներից, իսկ 1915-ի հուլիսի կեսերին հակվեց ինքնապաշտպանության գաղափարին: Դաշնակիցների ափհանման գործողության ժամանակ հայաբնակ ու ծովեզրյա տարածքը հրաշալի հենակետ կարող էր ծառայել, եւ հուլիսի 26-ին հրապարակվեց հնգօրյա ժամկետում Քեսապի հայության տարագրման հրամանը: Մուսալեռցիների մի մասը սկսեց լեռ բարձրանալ, իսկ ինքնապաշտպանության դիմելու որոշումն ընդունվեց հուլիսի 29-ին, Յողունօլուկում գումարված ընդհանուր ժողովում, եւ մի քանի օրում Մուսա լեռ բարձրացավ շուրջ 5.000 հայ, իսկ 2.000-ը՝ տարագրվեցին:
«1915 թվականին թուրքերը եկան Մուսա լեռ, և երբ մուսալեռցիները ստիպված բարձրացան սարերը, ես հինգ տարեկան էի,- նշում է պատմության հերոսը` մեր ուշադրությունը հրավիրելով նկարագրական հետաքրքիր դրվագի վրա: - Այդ ժամանակ Մուսա լեռում թուզը նոր էր հասել, յուրաքանչյուրն իր հողամասն ուներ, որը մշակում էր, ապա վայելում բարիքները»:
«Չարչարանքը շատ էր, ջուր չկար, ամոթ չլինի ասել, զուգարան չկար, ոչինչ չկար... Չորս հոգով էինք` հայրս, մայրս, եղբայրս և ես: Նաև քույրիկ ունեի, որը հիվանդացավ և ճանապարհին մահացավ, այլ զոհ չունեցանք…ոչ մի հատ»,- շարունակում է Խոսրով հայրիկը:
Իրենց ընտանիքը Մուսա լեռում մնացել է մինչ 1939 թվականը, որից հետ իրենց տեղափոխել են Բեյրութ:
«Ընտանիքս ապրում էր Այնճար գյուղում, իսկ ես Բեյրութում էի աշխատում»,- պատմում է Խոսրովը, ով երկար տարիներ բանել է որպես բանվոր: Այնուհետև աշխատել է Դամասկոսում, 1945 թվականին ամուսնացել:
«Անգլիացիների մոտ էի աշխատում Դամասկոսում, խնդրեցի, որ հինգ օրով վերադառնամ Անճար, որպեսի ամուսնանամ, արդեն նշանված էի այդ ժամանակ, հիշում եմ, թե ինչպես էր եղբայրս խփում զուռնա-դհոլը»,- երանավետ ժպիտ է գծագրվում ալևորի դեմքին: Հետո արդեն նա կնոջ հետ վերադառնում է Դամասկոս, մեկ աղջիկ ունենում այնտեղ:
Ֆրանգյանների ընտանիքը Հայաստան է տեղափոխվում է 1947 թվականին:
«47 թվականին եկանք Հայաստան, մնացինք այստեղ, աշխատեցինք, սակայն 1949 թվականին, շատերի նման, ինձ եւս աքսորեցին Սիբիր, Ալթայի երկրամաս: Այնտեղ տրակտորիստ էի մինչև 1956 թվականը, հետո վարադարձա Հայաստան, բնակություն հաստատեցի Էջմիածնում և սկսեցի աշխատել սովխոզում, ունեցա չորս երեխա»,- իրադարձությունների հաջորդականությունը մեզ ներկայացնելով` նշում է պատմության հերոսը` հպարտանալով, որ սեփական ձեռքերով է կառուցել Էջմիածնի իրենց տունը:
1949 թվականի հունիսի 14-ին, Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի դռնփակ խորհրդակցությունում որոշում է ընդունվել իրագործել Ստալինի խիստ գաղտնի ծրագիըը`«անբարեհույս տարրերին» աքսորել Ալթայի երկրամաս:
Ցուցակներում առաջինը դաշնակցականներն էին, թուրքահպատակներն ու քաղաքացիություն չունեցողները: Ո՛չ օրենսդիրի թույլտվություն եւ ո՛չ էլ գործադիրի պաշտոնական կարգադրություն չի եղել: Ստալինի հրամանով այդ օրերին աքսորվել է ավելի քան 13 000 մարդ:
1994 թվականից ի վեր հունիսի 14-ը մեր երկրում նշվում է որպես խորհրդային համակարգի անմեղ մեղավոր զոհերի՝ Բռնադատվածների օր:
Ականատեսի համար ամենամեծ ափսոսանքը Մուսա լեռան իրենց տան, հողամասի կորուստն է:
«Մուսա լեռան մեր տունը գնամ տեսնեմ, 10 տարով կերիտասարդանամ: Ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս տեսնել ծննդավայրս… Միջերկրական ծովում ամեն օր կլողանամ»,- իր երազանքը պատմեց զրուցակիցս` ասելով նաև, որ հայրենի բնաշխարհի գլխավոր առանձնահատկություններից էր հողի հետ աշխատանքը և շերամապահությունը:
Խոսրովը հիշում է, թե ինչպես էին մուսալեռցիները ձիթապտղից համեղ կերակուր պատրաստում`ճզմում քսում էին հացի վրա և ուտում, բաղադրատոմսը պարզ է, բայց համն` անմոռանալի:
Շատ երկարակյացների նման նա ևս, չնայած առողջական խնդիրներին, ունի առողջ լինելու իր բանաձևը, որի էությունն առաջին հերթին կանոնակարգված ռեժիմով ապրելն է:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացին` հարուստ կյանքի փորձով իմաստնացած 103-ամյա ծերունին կարճ, բայց դիպուկ գնահատական է տալիս. «Թուրքին չհավատաս, թուրքը քեզ փշի-փշի կանի, բայց հետևից կխփի, բոլոր հայերն էլ գիտեն, որ թուրքը թուրք է մնում»:

«Очевидец»: когда турки дошли до Муса лер, инжир только созрел…Воспоминания 103-летнего очевидца, пережившего Геноцид армян
Спецпроект Арменпресс «Очевидец»» в преддверии 100-летия Геноцида армян представляет истории людей, свидетелей и жертв этого величайшего преступления против человечества начала 20 века. На этой неделе «герой» нашей истории - один из самых старых жителей Армавирской области - 103-летний Хосров Франгян из Муса лера.
«Я настоящий муселерец, родился на берегу Средиземного моря в селе Кебусие», - начинает свой рассказ 103-летний Хосров Франгян, обосновавшийся в Эчмиадзине. Его жизнь, как и многих представителей его поколения, после изгнания с исторической родины, была полна событиями, но он, в отличие от многих, помнит всю «хронику» пережитого.
«В 1915 году турки пришли в Муса лер и когда мусалерцы вынуждены были подняться в горы, мне было 5 лет. Помню, тогда инжир только поспел… Каждая семья имела свой участок, работала, не покладая рук, и пользовалась всеми благами своей земли.
Мучений было много, воды не было, стыдно сказать, но и уборной не было, ничего не было… Нас было четверо – отец, мать, брат и я. У нас была и сестренка, которая заболела и по пути умерла, других потерь не было»…- вспоминает дед Хосров.
Их семья оставалась в Муса лер до 1939 года, после чего перебралась в Бейрут.
Семья жила в селе Айнчар, а он работал в Бейруте – рабочим. Затем работал и в Дамаске, а в 1945 году женился.
«Я работал в Дамаске у англичан, попросил их отпустить меня на 5 дней в Айнчар, чтобы жениться. Помню, я уже был обручен и мой брат на радостях играл на зурне-дхоле.. Потом уже вместе с женой вернулся в Дамаск, а вскоре у нас родилась дочь.
Семья Франгянов, как и многие другие репатриировалась в Армению в 1947 году.
«В 47 году приехали в Армению., здесь работали, однако, в 1949 году мы, как и многие, были сосланы в Сибирь – в Алтайский край. Здесь я работал трактористом до 1956 года, затем вернулся в Армению, обосновался в Эчмиадзине и начал работать в совхозе. У меня родилось 4 детей», - рассказывает дед Хосров, с гордостью добавляя, что сам, собственными руками построил для семьи дом.
Историческая справка: 14 июня 1949 года ЦК Коммунистической партии Армении на закрытом совещании принял решение о реализации секретной «сталинской» программы о выселении «неблагонадежных элементов» в Алтайский край.
Первыми в этом списке были дашнаки, затем турецкоподанные и не имеющие гражданства лица. Не было ни законодательного решения, ни официального распоряжения исполнительных органов власти. Приказом Сталина в эти дни были отправлены в ссылку более 13000 человек. Те, кто выжил, вернулись из ссылки после разоблачения культа Сталина и реабилитации 1956 года
С 1994 года 14 июня отмечается в нашей стране как День жертв сталинских репрессий.
А Хосров Франгян с горечью продолжает сожалеть о потере родного дома и земли в Муса лер.
«Если поеду в Муса лер и увижу свой дом, то помолодею на 10 лет. Хотел бы еще раз увидеть место, где я родился… Каждый день бы купался в Средиземном море», - мечтает наш собеседник, говоря, что главное для него на родине – это земля, работа на земле…
Дед Хосров вспоминает какие вкусные бутерброды были у мусалерцев: выжимали оливки, мазали на хлеб и ели. Как будто проще не бывает, но вкус … неописуемый, незабываемый…
Подобно другим долгожителям и он, несмотря на проблемы, неминуемые в его возрасте, имеет свой рецепт здоровья, это, в первую очередь, соблюдать жесткий режим.
На вопрос о международном признании Геноцида армян умудренный опытом 103-летний Хосров Франгян выразился кратко и метко: туркам не верь, турок «сладко стелет, жестко спать». Турок остается турком…