«Երևանյան բեսթսելեր». «Մյուսը» գիրքն՝ առաջատար. հայ գրականություն. ապրիլ, 2026
«Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Երևանյան բեսթսելեր» հեղինակային նախագիծն այս շաբաթ ներկայացնում է հայ գրողների գեղարվեստական ստեղծագործությունների լավագույն տասնյակը՝ ըստ ապրիլի վաճառքի տվյալների:
Ռուբեն Եսայանի «Մյուսը» գիրքն առաջին տեղում է։ Երևանում սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում երեք երեխա է անհետացել: Յուրաքանչյուր երեխայի անհետացման վայրում հայտնաբերվել է միևնույն ձեռակերտ տիկնիկը՝ երեք տիկնիկներ, որոնք ավելի շատ հարցեր են առաջացնում, քան պատասխաններ տալիս: Շատերը խուճապի մեջ են, քանի դեռ ոստիկանությունը չի բացահայտել, թե ինչ կամ ով է թաքնված երեխաների առեղծվածային անհետացումների hետևում: Խորհրդավոր գործի հետաքննությունը հանձնվել է Քննչական կոմիտեի ավագ քննիչ Ազնավուր Արամյանին, որը շուտով հասկանում է, որ գործ ունի Հայաստանի պատմության ամենամութ և ամենասարսափելի դեպքերից մեկի հետ...
Գնել Նալբանդյանի «Մի՛ վախեցիր» գիրքը երկրորդ տեղում է։ 1990-ականների սկիզբ. երևանյան և ղարաբաղյան բարդ և հակասական իրողություններ։ Մի կողմում ազատագրական պայքարի վեհ գաղափարն է, մյուսում՝ պատերազմի քաոսն ու անձնական շահը։ Պատմություն բարդ ու հակասական ժամանակների մասին, պատմություն, որի հերոսներն ու հակահերոսները հաճախ ունեն իրական նախատիպեր, դրվագները՝ վավերագրական հիմք։ Որոշ դրվագներում հեղինակը վերարտադրել է իր հետ կատարված դեպքերը հայ-ադրբեջանական ռազմաճակատային գծի տարբեր հատվածներում։ Ի տարբերություն ընդունված կարգի՝ այս գրական գործը ծնվել է համանուն հայտնի ֆիլմի նկարահանումից հետո։
Երրորդ տեղում է Գրիգոր Քեշիշյանի «Քեզնից հեռու, քեզ հետ» գիրքը։ Սիրո, հայրենասիրության, հայրենադարձության դժվար ու լուսավոր կողմերի մասին «Քեզնից հեռու, քեզ հետ» վիպակը 1940-ականներին Լիբանանից հայրենադարձված Գրիգոր Քեշիշյանի զգացմունքների ամփոփումն է մի գեղեցիկ սիրո պատմության տեսքով։ Վիպակը նամակների ժողովածու է, որ հայրենադարձման իր հերթին սպասող Սամվելը գրում է արդեն հայրենի հողի վրա ապրելու երազանքին հասած իր սիրելիին։ Բաժանումը ծանր վերք է բացում սիրելիների սրտերում, իսկ վերամիավորման սպասումը՝ բացահայտում նրանց ճակատագրի անսպասելի ոլորանները։
Ռաֆայել Մարգարյանի «Սպասիր ինձ երկնքում» գիրքը չորրորդ տեղում է։ Այս պատմության մեջ յուրահատուկ կերպով ընդգծվում է մարդկային բարությունը անձնազոհությունը, սերը և հավատը: Միևնույն ժամանակ ուշադրության են արժանանում կյանքի և աշխարհի մութ կողմերը, որոնք ամեն բան սևուսպիտակ են ներկում` հետք թողնելով սյուժեի վրա: Սակայն գրքում արտացոլված հավատն անչափ մեծ է, որ դրանք մի օր կլուսավորվեն, և աշխարհում կիշխի սերն ու բարեսրտությունը...
Աննա Առաքելյանի «Սպանիր ներսիդ թիթեռներին» գիրքը հինգերորդ տեղում է։  Գիրքը մարդու ներքին պայքարի մասին է, այն պահի, երբ նա սկսում է հասկանալ, որ իր ներսի գեղեցիկ զգացումները միշտ չէ, որ իրեն դեպի լավն են տանում։ Գիրքը պատմում է մարդու մասին, ով երկար ժամանակ ապրել է հույսերով, իդեալական պատկերացումներով և սիրո մասին ստեղծած պատրանքներով։ Այդ հույսերը նրան ուժ են տվել, բայց միաժամանակ խլել են սթափ մտածելու կարողությունը։ Պատմության առանցքում գալիս է բեկումնային պահը, երբ մարդը ընտրության առաջ է կանգնում։ Կամ շարունակում է ապրել թիթեռներով, սպասումներով ու դատարկ խոստումներով, կամ համարձակվում է ընդունել իրականությունը այնպիսին, ինչպիսին կա։ Թիթեռներին «սպանելը» այստեղ դաժանություն չէ, այլ գիտակցված քայլ՝ հրաժարվել պատրանքներից և սկսել ապրել սթափ ու ազնիվ ինքն իր հետ։
Ռաֆայել Մարգարյանի «Մնա ժպիտիս մեջ» գիրքը վեցերորդ տեղում է։ Այս պատմությունը «Սպասիր ինձ երկնքում» գրքի շարունակությունն է: Սա պատմություն է հավատալու և սերը չկորցնելու մասին: Եվ ապացույցն է այն բանի, որ լույսը ծագում է իր ճիշտ ժամանակին, երբ շուրջբոլորը խրթին խավար է։ Ընթերցելով այս պատմությունը՝ կիմանաք, թե ինչ փորձությունների միջով են ստիպված լինում անցնել արդեն սիրված հերոսները. որտեղ են գտնում իրենց հոգին ջերմացնող լույսը... Եվ թե ինչպես է ներկայի ու անցյալի միահյուսումը յուրահատուկ գործվածքի պես պատկերում հանգուցալուծումը...Այս գիրքը ոչ ոքի անտարբեր չի թողնի...
Էդգար Հարությունյանի «Լիլիթ» գիրքը յոթերորդ տեղում է։ Մենք սովոր ենք կարծել, թե ողնաշարը պարզապես մարմնի հենարանն է։ Բայց հեղինակի համար այն հիշողության, ցավի և վերածննդի քարտեզն է։ Գիրքը հենց այդ քարտեզի մասին է. 33 պատմություն, որոնք խորհրդանշում են մարդու ողնաշարի 33 ողերը՝ կառուցելով մեր ներքին առանցքը։
Գրիգոր Քեշիշյանի «Իսկ դու ինձ սիրո՞ւմ ես» գիրքը ութերորդ տեղում է։ Իսկական սերը հաղթում է ցանկացած հեռավորություն։ Անցյալն ու ներկան խաչվում են, հիշողությունն ու հույսը` միախառնում՝ փորձելով պատասխանել մեկ վճռորոշ հարցի՝ արդյոք սիրահարները քաջություն կունենա՞ն դիմադրելու ժամանակի ծանր հարվածներին և սիրելու իրենց հայրենիքը։ Չէ՞ որ հայրենիքը հողն է, որի վրա քայլում է սիրելիդ…
Գոհար Նավասարդյանի «Սերը» գիրքը իններորդ տեղում է։ Սերը հաճախ փորձություններ է դնում այն սրտի առջեւ, որի մեջ բույն է դրել: Մեկն իր սիրուն հասնում է առանց ջանք գործադրելու, մյուսն անում է անհնարինը՝ պատմությունը կիսատ չթողնելու համար։ Մեկին ամեն ինչ հեշտ է տրվում, մյուսին՝ անասելի դժվար: Այս գիրքը մի սիրո պատմության մասին է, որը, հազիվ սկսված, հարկադրաբար ավարտվում է, սակայն այն անկեղծ զգացմունքները, որոնք խորը արմատներ էին տվել, չեն կարողանում տարիների ընթացքում ոչնչանալ: Կունենա՞ արդյոք իմաստ տարիներով սպասելը, կստացվի՞ սրտում տեղ բացել նոր սիրո համար, ի՞նչ դեր կստանձնի այս հարցում հավատն առ Աստված: Այս հարցերի պատասխաններն են սույն վիպակում: Սյուժեն կառուցված է աստվածաշնչյան քսան մեջբերումների հիման վրա, որոնք դարձել են բնաբաններ: Գիրքը նպատակ ունի ընթերցողին ցույց տալ, որ հակառակ սեռի հանդեպ տածած մաքուր սերը հենց Սուրբ գրքում քարոզվող սերը կարող է լինել։ Իր յոթերորդ վիպակով հեղինակն ուզում է ընթերցողին թեկուզ մի փոքր մոտեցնել մեր հավատքին՝ սովորեցնելով սիրել ու ամեն ինչում նախ Աստծո կամքը ցանկանալ: Գրքի բոլոր աստվածաշնչյան մեջբերումներն արված են բացառապես Մայր Աթոռի թարգմանությունից:
Հարություն Հարությունյանի «90-ականները» տասներորդ տեղում է։ Այս գիրքը յուրատեսակ ձոն ու հոգու պարտքի մարում է այն տարիների հանդեպ, որ ապրել են մեզնից շատերը, և որոնք դարձել են քաղցր հիշողություն՝ կապելով մեզ մեր մանկության հետ: Սա վավերագրական պատումների մի յուրօրինակ ժողովածու է, որում ընդգրկված 90-ականներից յուրաքանչյուրը քեզ կծանոթացնի կամ կտեղափոխի 90-ականների իրական կյանք, որն ապրում էին սովորական, պարզ մարդիկ, որոնք պայքարում էին ցրտի, դժվարությունների դեմ ու լավ ապագայի համար:

“Ереванский бестселлер”: лидер этой недели книга “Другой”: армянская литература, апрель 2026
Авторский проект “Ереванский бестселлер” информационного агентства “Арменпресс” представляет лучшую десятку художественных произведений армянских писателей этой недели. Данные рейтинга составлены по итогам продаж за апрель.
На первом месте Рубен Есаян с книгой “Другой”. В период с сентября по октябрь в Ереване пропали трое детей. На месте исчезновения каждого ребенка была найдена одна и та же самодельная кукла — три куклы, которые породили больше вопросов, чем ответов. Люди в панике, что или кто скрывается за таинственными исчезновениями детей. Расследование этого загадочного дела поручено Азнавуру Арамяну, старшему следователю Следственного комитета, который вскоре понимает, что имеет дело с одним из самых мрачных и ужасных дел в истории Армении.
На втором месте “Не бойся” Гнела Налбандяна. Начало 1990-х: сложные и противоречивые реалии Еревана и Арцаха. С одной стороны — благородная идея освободительной борьбы, с другой — хаос войны и личной выгоды. История о сложных и противоречивых временах, история, герои и антигерои которой часто имеют реальные прототипы, эпизоды — документальную основу. В некоторых эпизодах автор воспроизвел события, которые происходили с ним в разных частях армяно-азербайджанской линии фронта. Вопреки принятому порядку, это литературное произведение родилось после съемок знаменитого одноименного фильма. Некоторые эпизоды, представленные в книге, отсутствовали в фильме, а некоторые эпизоды фильма — в романе. Он построен по сценарию (5-серийного) фильма, написанного в соавторстве Левоном Галстяном и Гнелом Налбандяном. Издательство: “Ньюмаг”.
На третьем месте Григор Кешишян с романом “Вдали от тебя, и с тобой”. Роман “Вдали от тебя, и с тобой” о трудных и светлых сторонах любви, о патриотизме, репатриации. Это краткое изложение чувств самого Григора Кешишяна, репатриированного из Ливана в 1940-х годах, изложенное в форме красивой истории любви. В ней письма репатрианта Самвела, адресованные любимой девушке. Разлука оставила глубокую рану в их сердцах, а ожидание воссоединения раскрывает неожиданные перипетии их судеб.
Книга Рафаэла Маргаряна “Жди меня на небесах” на четвертом месте. В конечном счете, все встретятся там, на небесах. Встретятся те, кто всю жизнь ждал встречи, не веря, что она когда-нибудь случится... Встретятся те, кто обещал быть вместе навсегда. Однажды каждый получит заслуженную любовь, если не здесь, то наверху. Однажды все поймут, что жизнь - это любовь, нужно любить, чтобы жить.
На пятом месте “Убей “бабочек” внутри себя” Анны Аракелян. Эта книга о внутренней борьбе человека, о том моменте, когда он начинает понимать, что прекрасные чувства внутри него не всегда ведут к лучшему. Книга повествует о человеке, долгое время жившем надеждами, идеальными представлениями и иллюзиями о любви. Эти надежды давали ему силы, но в то же время лишали способности трезво мыслить. В центре повествования — поворотный момент, когда человек сталкивается с выбором. Либо он продолжает жить с “бабочками” внутри себя, ожиданиями и пустыми обещаниями, либо осмеливается принять реальность такой, какая она есть. “Убить “бабочек”” в данном случае — это не жестокость, а осознанный шаг - отказаться от иллюзий и начать жить трезво и честно с самим собой.
На шестом месте вновь Рафаэл Маргарян с книгой “Останься в моей улыбке”. Эта история — продолжение книги “Жди меня на небесах”. Это история о вере в любовь и о том, как не потерять её. И это доказательство того, что свет появляется в нужное время, когда вокруг царит густая тьма. Прочитав эту историю, вы узнаете, через какие испытания приходится пройти уже полюбившимся героям. Где они находят свет, согревающий их души… И как переплетение настоящего и прошлого, подобно уникальной ткани становится развязкой… Эта книга никого не оставит равнодушным…
Книга Эдгара Арутюняна “Лилит” на седьмом месте. Мы привыкли думать, что позвоночник — это просто опора для тела. Но для автора это карта памяти, боли и перерождения. Книга посвящена этой карте: 33 истории, символизирующие 33 позвонка человеческого позвоночника, формирующие нашу внутреннюю ось.
Книга Григора Кешишяна “А ты меня любишь?” занимает восьмое место. Настоящая любовь побеждает любые расстояния. Прошлое и настоящее пересекаются, память и надежда перемешиваются, пытаясь ответить на один решающий вопрос: хватит ли у влюбленных смелости противостоять тяжелым ударам судьбы и полюбить свою Родину. Ведь Родина - это та земля, по которой ходит твой любимый человек…
Роман Гоар Навасардян “Любовь” занимает девятое место. Любовь часто подвергает испытанию сердце, в котором она гнездится. Один достигает своей любви без всяких усилий, другой делает невозможное, чтобы история не осталась незавершённой. Одному всё даётся легко, другому — невыразимо трудно. Эта книга — история любви, которая, едва начавшись, неизбежно заканчивается, но искренние чувства, пустившие глубокие корни, не могут исчезнуть с годами. Имеет ли смысл ждать годами, получится ли в сердце освободить место для новой любви, и какую роль в этом сыграет вера в Всевышнего.
Книга Арутюна Арутюняна “90-е” занимает десятое место. Это уникальная ода и духовный долг перед годами, которые многие из нас прожили и которые остались приятными воспоминаниями, связывающими нас с детством. Это уникальный сборник документальных историй, в каждой из которых реальная жизнь обычных, простых людей, проживших те годы, людей, которые боролись с холодом, трудностями и во имя лучшего будущего.