Վարչապետը մասնակցել է «Հայաստանը որպես իրականացվող հնարավորությունների երկիր» ծրագրի շրջանակում անցկացվող հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ներկա է գտնվել «Ֆինանսաբանկային կենտրոն» հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող «Հայաստանը որպես իրականացվող հնարավորությունների երկիր» ծրագրի շրջանակում անցկացվող հերթական հանդիպմանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, միջոցառման հյուրը Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի Փիլիսոփայության ինստիտուտի փոխտնօրեն, «Ռոսատոմ» ատոմային էներգիայի պետական կորպորացիայի գլխավոր տնօրենի խորհրդական, Գ.Պ. Շչեդրովիցկու անվան Զարգացման ինստիտուտի նախագահ Պյոտր Շչեդրովիցկին էր, ով հանդես է եկել «Համաշխարհային տնտեսության տեխնոլոգիական զարգացման հեռանկարները» թեմայով զեկույցով:
ՀՀ կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել Պյոտր Շչեդրովիցկու գործունեությունը որպես ճանաչված փիլիսոփա և մեթոդաբան, ով ՀՀ և ՌԴ մեթոդաբանական շարժման սերտ համագործակցության շրջանակում արդեն քանիցս այցելել է մեր երկիր: «Դեռևս 1989թ. Հայաստանի Հանրապետությունում հիմնադրվեց մեթոդաբանական շարժումը, որի ակունքներում կանգնած էր նաև Շչեդրովիցկիի հայրը՝ հայտնի մեթոդաբան Գեորգի Շչեդրովիցկին: Առաջին անգամ Ծաղկաձորում կազմակերպվել էր մեթոդաբանական խաղ, որին մասնակցում էին տաղանդավոր հետազոտողներ, երիտասարդ գիտնականներ, ովքեր էլ հիմնադրեցին մեթոդաբանական շարժումը Հայաստանում»: Ըստ վարչապետի՝ ներկայացվելիք զեկույցի մեթոդաբանական կարևոր նշանակությունն այն է, թե ինչպես են մեթոդաբանները ձևակերպում արդիական խնդիրները և ինչպիսի լուծումներ են առաջարկում:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Մանուկ Մկրտչյանը, ՀՀ կառավարության աշխատակազմի, ՀՀ էկոնոմիկայի և ֆինանսների նախարարությունների, ՀՀ ֆինանսական կազմակերպությունների միությունների, ՀՀ ՏՏ ոլորտի կազմակերպությունների, միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ։ «Հայաստանը որպես իրականացվող հնարավորությունների երկիր» ծրագիրը հնարավորություն է տալիս մասնակիցներին ծանոթանալ հայաստանյան և համաշխարհային տնտեսական զարգացումներին, խորացնել մասնագիտական գիտելիքները, ծանոթանալ համաշխարհային փորձին ու զարգացումներին։ Շարունակական զարգացման այս ծրագիրը նպաստում է արդիական մտածողության ձևավորմանն ու զարգացմանը։

Премьер-министр принял участие во встрече в рамках программы «Армения как страна реализуемых возможностей»
Премьер-министр принял участие во встрече в рамках программы «Армения как
страна реализуемых возможностей»
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян 22 октября присутствовал на очередной встрече, проводимой в рамках программы «Армения как страна реализуемых возможностей», организуемой фондом «Финансово-банковский центр».
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью правительства Армении, гостем мероприятия был заместитель директора Института философии Российской академии наук, советник генерального директора государственной корпорации по атомной энергии «Росатом», президент Института развития имени Г.П.Щедровицкого Петр Щедровицкий, который выступил с докладом на тему «Перспективы технологического развития мировой экономики».
Глава правительства Армении высоко оценил деятельность Петра Щедровицкого как признанного философа и методолога, который в рамках тесного сотрудничества с методологическим движением Армении и России уже не раз посещал страну.
«Еще в 1989 году в Республике Армения было основано методологическое движение, у истоков которого стоял также Щедровицкий-отец, известный методолог Георгий Щедровицкий. Впервые в Цахкадзоре была организована методологическая игра, в которой приняли участие талантливые исследователи, молодые ученые, которые и основали методологическое движение в Армении».
По словам премьер-министра, важное методологическое значение представляемого доклада состоит в том, как методологи формулируют актуальные проблемы и какие решения предлагают.
Во встрече приняли участие заместитель Министра образования и науки Армении Манук Мкртчян, представители Аппарата Правительства Армении, министерств финансов и экономики Армении, союзов финансовых организаций Армении, организаций сферы ИТ Армении, международных структур.
Программа «Армения как страна реализуемых возможностей» дает участникам возможность ознакомиться с развитием экономических событий в Армении и в мире, углублять профессиональные знания, знакомиться с мировым опытом и развитием. Эта программа непрерывного развития способствует формированию и развитию современного мышления.