Իրանագետը հեռանկարային է համարում Հայաստան-Իրան ռազմական համագործակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ռազմական ոլորտում Հայաստանի համագործակցությունը հեռանկարային է: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետն արտահայտեց իրանագետ Ռուդիկ Յարալյանը: «Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ ռազմական հարաբերությունների հաստատումը կարևոր է այնքանով, որ Իրանը այս տարածաշրջանի պետություն է, և այս երկիրն ավելի, քան որևէ այլ երկիր, շահագրգռված է տարածաշրջանում խաղաղության պահպանման հարցում»,-նշեց նա:
Իրանագետն անդրադարձավ հայ-իրանական հարաբերություններին ու դրանց հետագա զարգացմանը` նշելով, որ իր համար զարմանալի է լրատվամիջոցներում շրջանառվող այն տեղեկությունները, թե հայ-իրանական հարաբերություններում ինչ-որ խոչընդոտներ են առաջացել: «Ես անձամբ այդ կարծիքին չեմ, քանի որ, դիտարկելով երկու երկրների միջև հարաբերությունների զարգացման դինամիկան. տեսնում ենք, որ վերջին շրջանում այն դարձել է բավականին ինտենսիվ ապրաքնափոխանակման, գյուղատնտեսության և այլ ոլորտներում: Իսկ առաջիկայում, մասնավորապես, սեպտեմբերին, նախատեսվում է Իրանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների այց Երևան, որի ժամանակ կստորագրվեն լուրջ պայմանագրեր Թեհրանի և Երևանի միջև»,-հայտնեց Յարալյանը:
Խոսելով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Թեհրան այցի մասին` իրանագետը նշեց, որ այդ այցը Իրանի նորընտիր նախագահի երդմնակալությանը մասնակցելու նպատակ էր հետապնդում, ուստի, այս ձևաչափում չէին կարող քննարկվել երկու երկրների միջև բազմակողմանի հարաբերություններին առնչվող խնդիրներ: «Հանդիպումից ես կարևորում եմ նախագահ Ռոհանիի շեշտադրած այն հանգամանքը, որ միջազգային տարբեր կազմակերպություններում Հայաստանը մշտապես պաշտպանել է Իրանի դիրքորոշումները կամ դրանց մոտ դիրքորոշումներ է հայտնել: Ինչպես գիտենք, միջազգային կազմակերպություններն այն կառույցներն են, որոնք Իրանի համար անընդհատ որոշակի խնդիրներ են ստեղծում: Ուստի, այս ուղղությամբ Հայաստանի դերի արժեվորումը Իրանի կողմից բավական հուսադրող է: Մենք էլ պետք է նմանորոշակի վերաբերմունք ակնկալենք Իրանից»,- ասաց Յարալյանը:
Իրանում նախագահի ընտրությունները տեղի են ունեցել 2013թ.-ի հունիսի 14-ին, որի արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ նախագահ է ընտրվել Հասան Ռոհանին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորընտիր նախագահիօգոստոսի 4-ին տեղի ունեցած երդմնակալության արարողությանը:

YEREVAN, AUGUST 6, ARMENPRESS: The cooperation of Armenia and the Islamic Republic of Iran in the military field is prospective. This opinion was stated by the Iranian expert Edik Yaralyan at the press conference, touching upon the Armenian-Iranian relations and their further development.
“Studying the development dynamics between these two countries, we see that during the recent period it has become more intensive in the fields of goods exchange, agriculture and other spheres. Moreover, in the nearest future, particularly in September, the visit of the Iranian highly ranking officials to Yerevan is expected, during which serious agreements will be signed between Teheran and Yerevan”, - said Edik Yaralyan.
The presidential elections in Iran took place on June 14 2013, in the result of which the President of the Islamic Republic of Iran was appointed Hassan Rouhani. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan attended the inauguration ceremony of the newly elected Iranian President on August 4.
Earlier Armenpress reported that within the framework of the working visit to the Islamic Republic of Iran, Serzh Sargsyan had a meeting with the newly elected President of Iran Hassan Rouhani. In the beginning of the meeting the President of Iran expressed his gratitude to President Serzh Sargsyan for accepting the invitation and attending the inauguration ceremony. Serzh Sargsyan congratulated Hassan Rouhani on the occasion of election and wished him prolific activity and success in that sublime and responsible position.
At the course of the meeting the Presidents of the two countries discussed a wide scope of issues regarding both the bilateral and multilateral relations. The Presidents underscored that the agenda of the Armenian-Iranian cooperation is very rich. Also, the Presidents Serzh Sargsyan and Hassan Rouhani expressed gratification with the high level of mutually profitable cooperation based upon the traditional age-old friendship of the Armenian and Iranian peoples. In addition both Presidents laid a heavy emphasis on the necessity of raising the cooperation to a higher level.
Among other things the interlocutors touched upon the regional issues as well and the current state of the negotiations process regarding the Nagorno Karabakh conflict in particular.