Թուրք միջազգայնագետը համեմատության եզրեր չի տեսնում Թուրքիայում ծագած շարժման ու «Արաբական գարնան» միջև
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում ժողովրդավարացման գործընթացների սխալ կազմակերպումը ի վերջո երկրում սկիզբ դրեցին հակակառավարական շարժումների: Այս մասին հունիսի 28-ին կայացած «Հարավային Կովկասի աշխարհաքաղաքականությունը եւ հայ-թուրքական հարաբերությունները» թեմայով կոնֆերանսի ժամանակ ասաց ARI շարժման տնօրեն, թուրք միջազգայնագետ Մերթ Խայհանը: «Ես համոզված եմ, որ ժողովրդավարացումը նման է հեծանիվ վարելուն, իսկ շարժվող հեծանիվի վրա կանգնել չես կարող, քանի որ այդ դեպքում կընկնես»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց նա՝ ընդգծելով, որ այսօր Թուրքիայում հենց սրա դրսեւորումներն են արտահայտվում:
Խայհանն անդրադարձավ Թուրքիայում ծայր առած շարժման «արաբական գարնան» հետ համեմատությանը՝ նշելով, որ համաձայն չէ դրա հետ: «Թուրքիայում երիտասարդները չեն պայքարում կառավարությունը տապալելու համար, նրանք չեն պայքարում սահմանադրական կարգի դեմ, սակայն Թուրքիայի կառավարությունն այսքանը դեռեւս չի ընկալել եւ ի վիճակի էլ չէ ընկալելու»,-ասաց նա:
Նա նշեց, որ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարը Գեզի այգու համար պայքարող անհատներին հրավիրել է իր մոտ եւ առաջարկել է երիտասարդական կուսակցություն ձեւավորել, ինչը կնպաստի երկրում ժողովրդավարական կարգերի հաստատմանը: «Հենց այստեղից էլ երեւում է, որ կառավարությունը սխալ է հասկացել շարժման էությունը»,-ասաց Խայհանը: Նրա խոսքով՝ շարժման մասնակիցները գիտեն, որ կարող են մասնակցել երկրում ծավալվող քաղաքական իրադարձություններին, սակայն նրանց խնդիրը ոչ թե դա է, այլ Թուրքիայում մարդու իրավունքների վարչակարգի հիմնումը:
Նա նշեց, որ ժողովրդավարացման գործընթացը սկսող պետությունը չի կարող կանգ առնել եւ պետք է մինչեւ վերջ առաջ տանի այդ գործընթացը, քանի որ մարդիկ այդ դեպքում միշտ ավելին են պահանջում: Հարավային Կովկասի երկրները, որոնք որդեգրել են այդ ուղին, այս ամենը պետք է հաշվի առնեն:
Թուրքիայում շուրջ 3 շաբաթ տեղի են ունենում հակակառավարական ցույցեր, որոնք սկսվեցին այն բանից հետո, ինչ մայիսի 31-ին ոստիկանությունը դաժանորեն ցրեց Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում Գեզի այգու պաշտպաններին: Ծառերի մի մասը պետք է կտրվեին կառավարության որոշմամբ հրապարակի վերակառուցման շրջանակում: Բնապահպանական նկատառումներով Թուրքիայում սկսված բողոքի ակցիաները վերածվել են հակակառավարական ցույցերի, որի մասնակիցները դժգոհ են իշխանությունների վարած ներքին եւ արտաքին քաղաքականությունից եւ պահանջում են կառավարության հրաժարականը: Ոստիկանության եւ ցուցարարների միջեւ բախումների արդյունքում մինչ այժմ 5 մարդ է զոհվել, 7500-ից ավելի մարդ վիրավորվել է, շուրջ 5 հազար մարդ էլ ձերբակալվել է:

Turkish expert does not compare Turkey's movement with Arab Spring
YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS. The anti-governmental movement springs from the wrong organization of democratization procedures in Turkey. The Director of ARI movement, Turkish expert on international relations Mert Kayhan stated this at the course of the conference titled "The Geopolitics of the South Caucasus and Armenian-Turkish relations", which launched on June 28. As reports "Armenpress" Mert Kayhan underlined: “I am confident that democratization resembles cycling. You cannot stand on the moving bicycle, because in that case you’ll fall down." The expert stressed that we witness the same phenomenon in today's Turkey.
Among other things the Turkish expert touched upon the comparison of the ongoing movement in Turkey with Arab Spring and stated that he wouldn't agree with that parallel. "The Turkish youth does not struggle to overthrow the Government or change the constitutional order. Notwithstanding the Turkish Government has not understood it yet and is not capable to realize it," Mert Kayhan underscored.
From 28 May 2013, the plans of replacing Taksim Gezi Park with a reconstruction of the historic Taksim Military Barracks (demolished in 1940), with the possibility of housing a shopping mall. The protests developed into riots when a group occupying the park was attacked by police. The subjects of the protests have since broadened beyond the development of Taksim Gezi Park, developing into wider anti-government demonstrations. The protests have also spread to other cities in Turkey, and protests have been seen in other countries with significant Turkish communities. In 31 May 2013, police suppressed the protesters with tear gas, arrested at least 60 people and injured hundreds. The police action received wide attention online. Protesters organized and gathered on İstiklal Avenue, reaching thousands on the night of 31 May. 5 men died in the clashes between the Police and the protestors, more than 7500 people were injured and 5 thousand – arrested.