«Լույս» հիմնադրամի շրջանավարտներից մի քանիսն աշխատում են աշխարհի ամենահեղինակավոր կազմակերպություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լույս» հիմնադրամի օժանդակությամբ արտասահմանյան լավագույն բուհերում ուսանած շրջանավարտներն աշխատում են միջազգային հայտնի մի շարք կազմակերպություններում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակի հարցերով պատասխանատու Անահիտ Էվոյանը, մինչ օրս «Լույս»-ն օժանդակել է 260 ուսանողի, որոնցից 90-ն արդեն ավարտել է: «Շրջանավարտների 54 տոկոսը հաստատվել և աշխատում է Հայաստանում, նրանց 20 տոկոսը Հայաստանի քաղաքացի չէ: Մյուս շրջանավարտները շարունակում են իրենց ուսումը «Լույս»-ի ցանկում չընդգրկված համալսարաններում»,-ասացԱնահիտ Էվոյանը: Հիմնադրամի շրջանավարտներից 8-ն աշխատում է Google, Amazon, Bloomberg, Wall Street կազմակերպություններում, ինչը Հայաստանի համար կարևորագույն միջոց է հետագա հարաբերություններ կամրջելու համար:
Հիմնադրամի կրթաթոշակի հարցերի պատասխանատուն նաև հավելեց, որ կրթաթոշակի ծրագիրը «Լույս»-ի գործունեության մի մասն է միայն: «Մենք իրականացնում ենք «Զարգացնենք Հայաստանը» ամենամյա ծրագիրը, որը միտված է մեր ուսանողների և շրջանավարտների գիտելիքը կոնկրետ ծրագրերի և նախագծերի միջոցով ներդնել Հայաստանում»,- ասաց Անահիտ Էվոյանը:
«Լույս» հիմնադրամն այժմ շարունակում է կրթաթոշակի հայտեր ընդունել մինչև 2013 թ. հուլիսի 15-ը:«Լույս»-ը կրթական հիմնադրամ է, որը տրամադրում է կրթաթոշակներ հիմնադրամի կողմից հաստատված 10 լավագույն համալսարաններում ուսանելու համար: Կրթաթոշակի արժանանալու չափորոշիչներն են` լինել ծագումով հայ, Հայաստանի քաղաքացի կամ ունենալ հայկական արմատներ (խառնամուսնությունների զավակների համար), ընդունված լինել «Լույս»-ի կայքում հրապարակված լավագույն 10 համալսարաններից մեկում, ինչպես նաև «Լույս»-ին դիմելու պահին լինել 18-40 տարեկան:«Լույս» հիմնադրամի կողմից հաստատված 10 լավագույն համալսարանների ցանկը կազմվում է` համաձայն միջազգային անկախ «US News & World Report»-ի ներկայացրած վարկանիշների` անկողմնակալ մոտեցում ապահովելու համար:

Некоторые из выпускников фонда «Луйс» уже работают в международных организациях - Google, Amazon, Bloomberg, Wall Street
Студенты, получившие свое образование при содействии фонда «Луйс» в иностранных вузах, уже работают в известных международных организациях. Как сообщила Арменпресс координатор фонда «Луйс по вопросам стипендий Анаит Эвоян, до сего дня фонд оказал содействие 260 студентам, 90 из них уже закончили свое обучение за рубежом. «54 % выпускников обосновалось и работает в Армении, 20 % из них не являются гражданами Армении. Другие выпускники продолжают свое образование в университетах, не включенных в список «Луйс», - сказала Эвоян.
8 выпускников фонда работают в таких международных организациях как Google, Amazon, Bloomberg, Wall Street, что очень важно для Армении в плане расширения ареала деятельности наших специалистов.
Программа стипендий «Луйс» - лишь часть деятельности этого фонда. «Мы реализуем ежегодную программу «Давайте развивать Армению», призванную путем конкретных программ и проектов «инвестировать» в страну знания, полученные нашими студентами и выпускниками за рубежом», - сказала координатор фонда.
Фонд «Луйс» продолжает принимать заявки на предоставление стипендий до 15 июля 2013 года.
«Луйс» - это образовательный фонд, который предоставляет стипендии выпускникам для учебы в 10 лучших университетах мира, включенных в утвержденный фондом список.. Критерии присуждения стипендий следующие: армянское происхождение, гражданство Армении или наличие армянских корней (при смешанных браках), поступление в один из 10-ти лучших университетов (из списка фонда), а также в момент обращения в возраст заявителя должен быть от 18 до 40 лет.
Список 10 лучших университетов мира составляется фондом «Луйс» в соответствии критериями международного независимого «US News & World Report» для обеспечения объективного подхода.