«Լույս» հիմնադրամի շրջանավարտներից մի քանիսն աշխատում են աշխարհի ամենահեղինակավոր կազմակերպություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լույս» հիմնադրամի օժանդակությամբ արտասահմանյան լավագույն բուհերում ուսանած շրջանավարտներն աշխատում են միջազգային հայտնի մի շարք կազմակերպություններում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Լույս» հիմնադրամի կրթաթոշակի հարցերով պատասխանատու Անահիտ Էվոյանը, մինչ օրս «Լույս»-ն օժանդակել է 260 ուսանողի, որոնցից 90-ն արդեն ավարտել է: «Շրջանավարտների 54 տոկոսը հաստատվել և աշխատում է Հայաստանում, նրանց 20 տոկոսը Հայաստանի քաղաքացի չէ: Մյուս շրջանավարտները շարունակում են իրենց ուսումը «Լույս»-ի ցանկում չընդգրկված համալսարաններում»,-ասացԱնահիտ Էվոյանը: Հիմնադրամի շրջանավարտներից 8-ն աշխատում է Google, Amazon, Bloomberg, Wall Street կազմակերպություններում, ինչը Հայաստանի համար կարևորագույն միջոց է հետագա հարաբերություններ կամրջելու համար:
Հիմնադրամի կրթաթոշակի հարցերի պատասխանատուն նաև հավելեց, որ կրթաթոշակի ծրագիրը «Լույս»-ի գործունեության մի մասն է միայն: «Մենք իրականացնում ենք «Զարգացնենք Հայաստանը» ամենամյա ծրագիրը, որը միտված է մեր ուսանողների և շրջանավարտների գիտելիքը կոնկրետ ծրագրերի և նախագծերի միջոցով ներդնել Հայաստանում»,- ասաց Անահիտ Էվոյանը:
«Լույս» հիմնադրամն այժմ շարունակում է կրթաթոշակի հայտեր ընդունել մինչև 2013 թ. հուլիսի 15-ը:«Լույս»-ը կրթական հիմնադրամ է, որը տրամադրում է կրթաթոշակներ հիմնադրամի կողմից հաստատված 10 լավագույն համալսարաններում ուսանելու համար: Կրթաթոշակի արժանանալու չափորոշիչներն են` լինել ծագումով հայ, Հայաստանի քաղաքացի կամ ունենալ հայկական արմատներ (խառնամուսնությունների զավակների համար), ընդունված լինել «Լույս»-ի կայքում հրապարակված լավագույն 10 համալսարաններից մեկում, ինչպես նաև «Լույս»-ին դիմելու պահին լինել 18-40 տարեկան:«Լույս» հիմնադրամի կողմից հաստատված 10 լավագույն համալսարանների ցանկը կազմվում է` համաձայն միջազգային անկախ «US News & World Report»-ի ներկայացրած վարկանիշների` անկողմնակալ մոտեցում ապահովելու համար:

YEREVAN, JUNE 28, ARMENPRESS: With the assistance of the Luys Foundation the graduates of the best foreign institutions of higher education work currently in the well-known international organizations. As Armenpress was reported by the Responsible for Scholarships of the Luys Foundation Anahit Evoyan, by now the Foundation has assisted 260 students, 90 of which have already graduated. 8 of the Foundation’s graduates work in Google, Amazon, Bloomberg, Wall Street, which is quite important for the Republic of Armenia to bridge further relations.
The Luys Foundation now as well continues the reception of scholarship applications by July 15 2013. The Foundation allocates scholarships to get education in the 10 best institutions of higher education established by the Luys. To get the scholarship one must be of Armenian origin, Armenian citizen or have Armenian roots, as well as must have entered one of the 10 best institutions of higher education listed in the Luys website and be at the age of 18-40 at the moment of applying.
In the knowledge-based global economy, it is critical for Armenia to create a stronger presence among the world's leading creative thinkers and innovators to ensure that Armenia will thrive and participate on an equal footing with the leading nations.
The guiding vision is to create a process of mutual inspiration between Armenia and its youth abroad. Luys students are under the direct patronage of Armenia’s government and leaders. Regular exchanges and direct communication between leaders and youth provide inspiration and a sense of purpose to Armenian students. Building awareness among Luys students about the needs and potential of Armenia will give the students of the Luys Foundation a deeper sense of self determination, and encourage them to participate passionately in shaping the future of a better, more productive Armenia.
The long-term vision of the Luys Foundation is to create a social institution that will foster positive cultural, academic, business and social change in Armenia by raising the level of education and sense of purpose of the Armenian youth and building an infrastructure of new institutions, programs and relationships within Armenia to support this change.
The challenge of the Luys Develop Armenia Program is to build a face-to-face learning environment that is a small-scale representation of our world – to build a micro-world where people can discover how their individual projects contribute not only to a global perspective but also to Armenia and its youth.