Հայ-ռուսական գիտատուրիստական արշավի արդյունքներն ամփոփվեցին Տուրիզմի հայկական ինստիտուտում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ճանաչիր հայրենիքը եւ պատմիր նրա մասին» խորագրով հայ-ռուսական երկրորդ գիտատուրիստական արշավի արդյունքների ամփոփմանը նվիրված հունիսի 17-ի կլոր սեղանին մասնակիցները կարեւորեցին Հայաստանում տուրիզմի զարգացման ու տուրիստականնոր«արտադրանք» ստեղծելու համար այդ միջոցառման նշանակությունը:
ՀՀ Ազգային Ժողովի փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը նշեց, որ առանց հայրենիքն ու պատմությունն իմանալուանհնար է լինել հայրենասեր: ԱԺ փոխխոսնակն անմոռանալի գնահատեց գիտատուրիստական արշավի շրջանակներում գնացքով կատարված երկօրյա արշավը: «Տուրիզմը պետական քաղաքականության գերակայություն հռչակելը շատ քիչ է: Բացի դրանից անհրաժեշտ է աշխատել, անել ինչ-որ կոնկրետ քայլեր տուրիստական արտադրանքի, երթուղիների առաջխաղացման համար»,- ասաց Նաղդալյանը: ԱԺ փոխխոսնակը գովասանքի խոսքեր ասաց արշավին մասնակցած ռազմական ինստիտուտների կուրսանտների մասին՝ ընդգծելով նրանց պատշաճ պահվածքը: Նաղդալյանն անգնահատելի որակեց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ներդրումը ոլորտի զարգացման հարցում:
Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանը խոստացավ հաջորդ արշավին ավելի շատ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցություն ապահովել: «Մենք հաղթահարեցինք հսկայական տարածություններ, վեր հանեցինք շատ դրական բաներ, որոնք կարող են օգտագործվել հայկական տուրիստական արտադրանքի առաջխաղացման համար ռուսական եւ միջազգային շուկաներում»,- ասաց Մինասյանը: Ռեկտորը նշեց, որ գիտատուրիստական արշավի լուսանկարներով կկազմակերպվի «Իմ հայրենիքը» ֆոտոցուցահանդես: Մինասյանն առաջարկեց ԱՊՀ երկրների տուրիստական բուհերի ասոցիացիա ստեղծելու ուղղությամբ քայլեր կատարել: Կլոր սեղանն ավարտվեց Տուրիզմի հայկական ինստիտուտների շրջանավարտների ավարտական վկայականների հանձմամբ:
Հայաստանում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ղեկավարի տեղակալ Մարկ Կալինինը նշեց, որ գիտատուրիստական արշավի անցկացումը լավ ավանդույթ է դառնում Հայաստանում՝ հույս հայտնելով, որ նախագիծը շարունակական կլինի: Կալինինը խոստացավ, որ ՀՀ-ում Ռուսաստանի դեսպանը կաջակցի նմանատիպ նախաձեռնություններին: «Հայաստանը հարուստ պատմություն ունեցող երկիր է: Ձեզ հաջողվեց ոչ միայն այցելել ավանդական տուրիստական վայրեր, այլ լինել Հայաստանի հեռավոր անկյուններում եւ առնչվել հազարամյակների պատմությանը»,- ասաց Կալինինը:
Ռուսաստանի տուրիզմի միջազգային ակադեմիայի ռեկտոր Եվգենի Տրոֆիմովը անհրաժեշտ համարեց երկկողմ կապերի ամրապնդումը՝ կարեւորելով գիտատուրիստական արշավն այդ հարցում: «Այս գիտատուրիստական արշավը համախմբեց մեզ բոլորիս: Այս քարտեզի վրա նշված Գեղարդը, Գառնին, Արագածը, Քասախի ու Նորավանքի կիրճերը, Ուրցասարն ու այլ երթուղիներ հավանաբար բարդ էին, բայց հետաքրքիր»,- ասաց Տրոֆիմովը:
«Ճանաչիր հայրենիքը եւ պատմիր նրա մասին» խորագրով հայ-ռուսական երկրորդ գիտատուրիստական արշավի մասնակիցները հունիսի 8-9-ը գնացքով երկօրյա ճանապարհորդություն կատարեցին Երեւան-Գյումրի-Վանաձոր-Ալավերդի երթուղով: Նրանք հունիսի 10-11-ն այցելեցին Գառնի, Գեղարդ, Սաղմոսավանք, Օհանավանք, Քարե այբուբենի պուրակ եւ քայլարշավներ անցկացրին Քասախի կիրճում: Գիտատուրիստական արշավի մասնակիցները գիշերեցին Բյուրականի աստղադիտարանի տարածքում: Հունիսի 12-ին արշավականներն այցելեցին Օշականի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցի, Ագարակի հինգհազարամյա դամբարան ու վերելք կատարեցին Ուրցասար՝ գիշերելով Արագածի ստորոտին: Հունիսի 13-ին արշավի մասնակիցները հաղթահարեցին Արագածի գագաթները, Բյուրականի աստղադիտարանում զմայլվեցին Սատուրնի օղակներով: Ծրագրի հաջորդ օրերին գիտատուրիստական արշավի մասնակիցներն այցելեցին Մուղնի, Խոր Վիրապ, Թռչունների եւ Մագիլի հնագույն քարանձավներ եւ գիշերեցին Նորավանքի կիրճում: Արշավի վերջին փուլերում մասնակիցները եղան Վերնաշենում, քայլեցին Սպիտակավոր, Շատիվանք ու Շատին գյուղ (մոտ 20 կմ): Շատինից նրանք հեծանվարշավ կատարեցին դեպի Զորաց վանք՝ վրանների տակ գիշերելով Հերմոն գյուղում տեղակայված «Լյուսի» հանգստյան տան տարածքում: Անցկացեց 62 կմ երկարությամբ հեծանվարշավ: Գիտազբոսարշավի ընթացքում մի քանի քայլարշավներ անցկացվեցին՝ 5-14 կմ երկարությամբ, եղան ժայռամագլցումներ:
Գիտազբոսարշավն անցկացվեց է ՀՀ Ազգային Ժողովի եւ Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան հովանու ներքո՝ «Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցության աջակցությամբ: Զբոսարշավի հովանավորներն են «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ընկերությունը, «ՎՏԲ» Հայաստան բանկը: Գիտազբոսարշավը կազմակերպել են Ռուսաստանի տուրիզմի միջազգային ակադեմիան ու Տուրիզմի հայկական ինստիտուտը: Գնացքով երկօրյա ուղեւորությանը մասնակցեցին ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը, «Հայաստանի Հանրապետական» կուսակցության կանանց խորհրդի ու երիտթեւի ներկայացուցիչներ, Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտներ, Մարշալ Արմենակ Խամփերյանցի անվան ռազմական ավիացիոն ինստիտուտի կուրսանտներ, լրագրողներ, Ռուսաստանի տուրիզմի միջազգային ակադեմիայի ու Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ներկայացուցիչներ:
Իր տեսակի մեջ աննախադեպ առաջին արշավն անցկացվել է 2012-ի սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 9-ը՝ անցնելով շուրջ 1600 կմ: Գիտարշավների արդյունքում կընտրվեն հայկական պատմամշակութային հուշարձաններ, որոնք կներկայացվեն ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին` պատմական-մշակութային ժառանգության ցուցակներում ընդգրկելու համար:

Результаты армяно-российской научно-туристской экспедиции подытожили в Армянском институте туризма
Участники круглого стола, организованного 17 июня и посвященного итогам армяно-российской научно-туристской экспедиции «Познай родину и расскажи о ней», подчеркнули важность развития туризма в Армении и значение этой экспедиции в плане создания нового туристического продукта.
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян отметила, что трудно быть патриотом, не зная свою родину и ее историю. Он назвала «незабываемым» двухдневное «железнодорожное» путешествие по Армении в рамках этой экспедиции. «Мало провозгласить туризм приоритетным направлением государственной политики, необходимо работать над этим, предпринимать конкретные шаги для продвижения туристического продукта, туристических маршрутов», - сказала она.
Ректор Армянского института туризма Роберт Минасян обещал обеспечить участие в следующей экспедиции представителей большего числа стран. «Мы преодолели огромные расстояния, мы выявили много положительных моментов, которые можно использовать для продвижения армянского турпродукта на российском и международном туристическом рынке», - сказал он, добавив, что фотографии, сделанные в ходе этой экспедиции, станут основой для специальной фотовыставки «Моя родина». Роберт Минасян предложил также создать Ассоциацию туристических вузов стран СНГ.
Зам.руководителя представительства «Россотрудничество» в Армении Марк Калинин, отметив, что организация подобных экспедиций становится хорошей традицией в Армении, выразил надежду, что этот проект будет иметь продолжение. Он также пообещал поддержку Чрезвычайного и Полномочного посла РФ в Армении подобным инициативам. «Армения – страна с богатой историей. Вам удалось посетить не только традиционные туристические места, но и побывать в самых отдаленных уголках Армении и приобщиться к истории тысячелетий», - сказал Калинин.
Ректор Российской международной академии туризма Евгений Трофимов подчеркнул важность укрепления двусторонних связей и в этом контексте роль научно-туристской экспедиции. «Эта экспедиция сплотила нас всех. На этой карте отмечены Гехард, Гарни, Арагац, Касах и Нораванк, Урцасар и другие более сложные, но также интересные маршруты», - сказал он.
8-9 июня поездом в соответствии с железнодорожным маршрутом Ереван-Гюмри-Алаверди-Ванадзор-Ереван состоялся первый этап экспедиции, а 10-11 июня участники экспедиции посетили Гарни, Гегард, сквер Каменного алфавита, Сахмосаванк и Оганаванк, совершили пешеходную «прогулку» по Касахскому ущелью, сделав ночной привал на территории Бюраканской обсерватории.
12 июня участники второй армяно-российской научно-туристской экспедиции посетили церковь Св.Месропа Маштоца в Ошакане и некрополь (5 тысяч лет) в Агараке, затем совершили восхождение на вершину Урцасара и переночевали у подножья Арагаца, а 13 июня - покорили и вершину Арагаца. Во время пребывания в Бюраканской обсерватории гостям выпала уникальная возможность полюбоваться звездным небосклоном и кольцами Сатурна.
В последующие дни гости посетили Мугни и Хор Вирап, заночевали в ущелье Нораванка. На последнем этапе экспедиции гостей ожидало посещение Вернашена, пешеходная прогулка через Спитакавор, Шативанк и село Шатии (около 20 км), а затем они на велосипедах продолжили путь к Зорац ванку, переночевав в ущелье Ехегис.
Практический этап этой экспедиции предусматривал исследование всей «палитры» армянского туристического продукта. В экспедиции принимали участие представители Российской международной академии туризма, Армянского института туризма, депутаты Национального Собрания Армении, курсанты военных училищ, духовные лица.
В частности, в двухдневном «железнодорожном» путешествии участвовали вице-спикер НС Армении Эрмине Нагдалян, представители Совета женщин и молодежного крыла Республиканской партии Армении, курсанты Военного института имени Вазгена Саркисяна и Военного авиационного института имени Арменака Хамперянца, журналисты.
Армяно-российская научно-туристская экспедиция «Познай Родину и расскажи о ней» осуществлялась под патронажем Национального Собрания Армении и посольства РФ в РА, при содействии Республиканской партии Армении. В реализации этой инициативы оказывали поддержку также ЗАО «ЮКЖД», банк ВТБ-Армения.
Экспедиция организована Российской международной академией туризма и Армянским институтом туризма.
Первая совместная научно-туристская экспедиция в честь 20-летия установления дипломатических отношений между Арменией и Россией состоялась в 2012 году (с 30 сентября по 9 октября) под патронажем министерства экономики Армении и посольства РФ.
В рамках этой беспрецедентной экспедиции представители Российской международной академии туризма и Армянского института туризма «проинспектировали» большую часть Армении, преодолев около 1600 км.
Цель экспедиции – выявить туристический потенциал Армении, новые турресурсы, содействовать формированию нового конкурентного турпродукта и представить его должным образом на российском рынке.
В результате экспедиции будут «отобраны» армянские историко-культурные памятники, которые будут представлены ЮНЕСКО для включения их в список культурного наследия.