Հայաստան-Սիրիա օդային հաղորդակցությունը կվերականգնվի
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Սիրիա օդային հաղորդակցությունը կրկին կվերկանգնվի. Դամասկոս-Ղամիշլի-Երևան չվերթը կկայանա մայիսի 22-ին: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց «Սիրիական ավիաուղիներ»-ի երևանյան գրասենյակի մենեջեր Սվետլանա Հովհաննիսյանը:
«Չվերթը նախատեսված էր մայիսի 15-ին, սակայն այն տեղափոխվեց մայիսի 22-ին, և մենք արդեն սկսել ենք վաճառել տոմսերը: Այստեղից մեկնողների թիվն արդեն 12 է, եկողների թիվը ևս առայժմ մոտավորապես այդքան է»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Առաջին և միակ չվերթը կայացել է ապրիլի 16-ին: Չվերթները պետք է դառնային պարբերական՝ ամեն չորեքշաբթի` ժամը 03:10-ին, սակայն մայիսի 1-ին և մայիսի 8-ն նախատեսված չվերթները չեն կայացել:
Պատճառների մասին չի հաղորդվում: Նորություն չկա նաև դեպի Հալեպ և Լաթաքիա իրականացվող չվերթներից:
Դամասկոս-Ղամիշլի-Երևան առաջին չվերթով Հայաստան էր եկել 68 մարդ, մեկնել` 12-ը:Դամասկոս-Ղամիշլի-Երևան չվերթի միակողմ տոմսն արժե 176 հազար 20 դրամ, իսկ երկկողմը` 270 հազար 160 դրամ:Հալեպ-Երևան չվերթները դեռ 2012թ. հուլիսին արժեին 118 հազար 600 դրամ` մեկ ուղղությունը, եւ 210 հազար 300 դրամ` երկու ուղղությամբ: Իսկ այս տարի մինչ չվերթների փակումը, դեպի Սիրիա տոմսերն արժեցել են շուրջ 165 հազար դրամ` միայն մեկ ուղղությամբ, իսկ երկկողմը` շուրջ 248 հազար դրամ:
Հայաշատ Հալեպը յուրատեսակ թակարդի մեջ է հայտնվել. ցամաքային ճանապարհները վտանգավոր են քաղաքից դուրս գալու համար, իսկ օդանավակայանը փակ է: Օդանավակայանի մոտակայքում կառավարական ուժերը ցանկանում են վերահսկողություն հաստատել, սակայն ընդդիմադիրներն արդեն գրավել են մի քանի շրջաններ:
Դեպի Հալեպ չվերթների դադարեցումից հետո «Սիրիական ավիաուղիներ» ընկերությունն իրականացնում էրԴամասկոս-Լաթաքիա-Երևան չվերթներ, որոնք եւս անժամկետ դադարեցվել էին:Պարբերական դարձած այդ չվերթներից վերջինը կայացել է փետրվարի 5-ին: Երևան ժամանող ուղևորների թիվը եղել է 75, իսկ մեկնողներինը՝ 13: Ինչ վերաբերում է դեպի Հալեպ կատարվող չվերթների վերականգնմանը, ապա այդ կապակցությամբ «Սիրիական ավիաուղիներ»-ը դեռ ոչ մի նորություն չի հաղորդում:

Возобновится воздушное сообщение Армения-Сирия
Восстанавливается воздушное сообщение между Арменией и Сирией: авиарейс Дамаск-Камышли-Ереван состоится 22 мая. Об этом в беседе сАрменпресссказала менеджер ереванского офиса компании «Сирийские авиалинии» Светлана Ованнисян.
«Рейс был намечен на 15 мая, но затем перенесен на 22 мая: мы уже начали продавать билеты. Отсюда 12 желающих отбыть в Сирию, примерно столько же пассажиров ожидается из Сирии», - сказала Ованнисян.
Первый и единственный авиарейс в этом направлении состоялся 16 апреля.
Рейсы должны были стать периодическими и осуществляться по средам в 03.10, однако, рейсы, назначенные на 1 и 8 мая, не состоялись. О причинах отмены рейсов не сообщается.
Нет пока новостей и относительно рейсов в Алеппо и Латакию.
Первым рейсом Дамаск-Камышли-Ереван в Армению прибыли 68 человек, отбыли – 12.
Стоимость билетов на рейс Дамаск-Камышли-Ереван в одном направлении составляет 176020 драмов, а в оба конца – 270160 драмов.
Стоимость билетов на рейс Алеппо-Ереван в июле 2012 года составляла 118600 драмов в одном направлении и 210300 драмов – в оба конца, а в этом году до отмены этих рейсов, их стоимость, соответственно, составляла около 165000 драмов и 248000.
Армянонаселенный Алеппо оказался, по сути, в западне из-за опасностей, связанных с сухопутными дорогами на выходе из города и закрытия аэропорта, в окрестностях которого периодически происходят столкновения между правительственными и оппозиционными силами.
Последний рейс Дамаск-Латакия-Ереван состоялся 5 февраля: тогда число пассажиров, прибывших в Ереван, составило 75, а отбывающих – 13. Что касается возобновления рейсов в Алеппо, то компания пока не может сообщить ничего нового.