Երևան քաղաքում ընտրության իրավունք ունի 816 475 քաղաքացի
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 11-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն, ՀՀ ոստիկանությունը համացանցում տեղադրել է Երևան քաղաքի ընտրողների ցուցակը(www.police.am կայքի «Ընտրողների ցուցակ» բաժնում ընտրողների, ինչպես և ընտրատեղամասային կենտրոնների ցուցակները զետեղված են ներբեռնելու հնարավորությամբ):Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից, ընտրողների վերջնական թիվը 816 475 է,որից շուրջ 3000-ը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն չունեցող և ընտրելու իրավունք ունեցող անձինք են (փախստականներ, կացության հատուկ կարգավիճակ ստացածներ, կացության մշտական և ժամանակավոր կարգավիճակ ստացածներ):ՀՀ քաղաքացիություն չունեցող անձինք ՀՀ Նախագահի ընտրությունների ժամանակ ընտրելու իրավունք չեն ունեցել:
ՀՀ Նախագահի 2013 թվականի փետրվարի 18-ի ընտրությունների ժամանակ Երևան քաղաքի ընտրողների թիվը կազմել է 813 502, որից 810 925 ընտրող ընդգրկված են եղել հիմնական ցուցակում, 2577 ընտրող` լրացուցիչ ցուցակներում:
Այսպիսով, Երևան քաղաքի ՀՀ քաղաքացի հանդիսացող ընտրողների թիվը ՀՀ Նախագահի ընտրություններից հետո չի աճել, իսկ 26.03.2013թ. հրապարակված Երևան քաղաքի ընտրողների թվի համեմատ (817 814) ընտրողների վերջնական թիվը նվազել է 1339-ով:

816 475 citizens in Yerevan have right to vote
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS: According to the 2nd part of the 11th article of the Electoral Code of the Republic of Armenia, the Police of Armenia published the list of the citizens of Yerevan, who has the right to vote. As Armenpress was reported by the Department for Public Relations and Mass Media of the Police of the Republic of Armenia, the final number of the Yerevan voters is 816 475, about 3000 of which are not citizens of the Republic of Armenia, but have the right to vote (refugees, people having special residency status and those, who have permanent and temporary residence status).The people, who were not citizens of Armenia, did not have the right to vote during the Presidential Elections.
The number of the voters during the Armenia’s Presidential Elections, held on February 18 2013, made 813 502, 810 925 of which were included in the main list and 2577 voters – in the additional lists.
The Yerevan City Council elections will take place on May 5 and the political forces will struggle for 65 places in the Yerevan Council. The campaign was launched on April 7 and will end on May 3. About 2000 local observers will carry out their mission during the Yerevan City Council elections.
The necessary documents were submitted to the Central Electoral Commission for the registration of the electoral lists by the Republican Party of Armenia (RPA), The Rule of Law, Prosperous Armenia Party (PAP), Armenian National Congress (ANC), Mission Party, Armenian Revolutionary Federation Dashnaktsutyun (ARF-D) and Hello, Yerevan.