«Արմենպրես»-ը եւ վրացական GHN-ը նոր համաձայնագրով նախանշել են փոխգործակցության ավելի լայն հորիզոններ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» եւ վրացականGHN լրատվական գործակալությունների միջեւ ապրիլի 17-ին փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրվեց՝ 2013-2014 թվականների համագործակցության նոր ուղենիշեր սահմանելով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ կողմերը պայմանավորվեցին համագործակցել մեդիա ֆորումների, Հայաստանում եւ Վրաստանում լուսանկարների ցուցահանդեսների կազմակերպման, համատեղ սոցիալական նախագծերի անցկացման հարցերում:
GHN լրատվական գործակալության տնօրեն Գոչա Միրցխուլավան վստահություն հայտնեց, որ հուշագրի ստորագրումը կնպաստի երկու ժողովուրդների միջեւ պատմական, մշակութային եւ հոգեւոր կապերի ընդլայնմանը: «Այս հուշագիրը հնարավորություն կտա ավելի զարգացնել հայ-վրացական լրատվական գործակցությունը»,- ասաց Միրցխուլավան:
«Արմենպրես»-ի տնօրեն Արամ Անանյանը հուշագիրը դիտարկում է որպես երկկողմ արդյունավետ համագործակցության նոր սկիզբ: «Վստահ եմ, որ հուշագիրն իր արդյունքները կտա մոտ ապագայում՝ նպաստելով հայ-վրացական բարեկամական կապերի եւ համագործակցության ընդլայնմանը»,- ասաց Անանյանը:
Լրատվական գործակալությունները քայլեր կձեռնարկեն լրագրողների, խմբագիրների եւ լուսանկարիչների միջեւ փորձի փոխանակման, երկկողմ մշակութային, առեւտրատնտեսական համագործակցությանը եւ զբոսաշրջության զարգացմանը նպաստելու ուղղությամբ: Հատուկ լուսաբանման կարժանանան հայ-վրացական համատեղ ձեռնարկությունները: «Արմենպրես»-ը եւ GHN-ը նաեւ տեղեկատվության եւ մասնագիտական գրականության փոխանակում կիրականացնեն: Նախատեսվում է տարատեսակ սեմինարների, թրեյնինգների կազմակերպում:
GHN լրատվական գործակալության առաջին թողարկումը կատարվել է 2005-ի հունիսի 1-ին: Կարճ ժամանակահատվածում գործակալությանը հաջողվել է Վրաստանի տեղեկատվական դաշտում առաջատար դիրքեր զբաղեցնել: 2010 թ մարտին GHN-ը դարձել է Ազգային լրատվական գործակալությունների մերձսեւծովյան ասոցիացիայի (BSANNA) ղեկավար:
«Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը հիմնադրվել է 1918 թվականին: Գործակալությունն ամենահինն է Հայաստանում: «Արմենպրես»-ի բաժանորդների թվում են զանգվածային լրատվության միջոցներ, դեսպանատներ, միջազգային կազմակերպություններ, բանկեր, ֆինանսական կառույցներ, վերլուծական կենտրոններ, ինստիտուտներ եւ այլն:

Armenpress and Georgian GHN outlined wider horizons of cooperation with new memorandum
YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS: Memorandum on Mutual Understanding has been signed between Armenpress and Georgian GHN on April 17, establishing new guidelines for 2013-2014 cooperation. As reports Armenpress, sides agreed to cooperate in media forums, in implementation of joint social projects and organizations of photo exhibitions in Armenia and Georgia.
Director of GHN news agency Gocha Mirtskhulava assured that the memorandum would promote the deepening and strengthening of historical, cultural and spiritual ties between the two nations. “This memorandum will give an opportunity to develop Armenian-Georgian press cooperation,” Mirtskhulava said.
Director of Armenpress Aram Ananyan considers the memorandum to be a new start for efficient bilateral cooperation. “I am sure that memorandum will give its results in nearest future, promoting the extension of Armenian-Georgian friendly ties and cooperation,” Ananyan said.
News agencies will take steps for the experience exchange of journalist, editors and photographers, for the development of bilateral cultural, trade and economic cooperation. There will be a special coverage for the Armenian-Georgian joint enterprises.
On the 1st of June 2005 News Agency GHN reported its first information. In a short period of time the Agency covered the area of Georgia and Black sea countries and became one of the leaders of this market.
The political, cultural, economic and social event of Georgia, especial what happens in the conflict regions and in South Caucasus region, always takes the attention of the world society. The contractors of GHN are government organizations, leading Georgian companies, representatives of Media, the embassies of foreign countries and representatives of international organizations and non-governmental sector.
The Armenpress news agency was established in 1918 December 18 when with the decision of the National Council of the First Republic of Armenia a state agency - Armenian Telegraph Agency was created.
Currently Armenpress news agency is acting as a closed joint stock company with its shares held by the government of Armenia. The Armenpress news agency is the oldest and biggest agency in Armenia. It produces home, international, regional news bulletins, photo news and provides a wide range of analytical stories covering politics, economy, culture and other areas. News items are issued on a daily basis in Armenian, Russian and English.