Սփյուռքում հայերեն խոսողների թիվն ավելացնելու ծրագրերը գերազանցել են սպասելիքները. Հրանուշ Հակոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի նախարարության գլխավոր ռազմավարությունը հայապահպանությունն է, ինչի ուղղությամբ ձեռնարկվում են մի շարք միջոցառումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հրանուշ Հակոբյանը` պատասխանելով ԱԺ ՀՀԿ պատգամավոր Ռուզաննա Մուրադյանի այն հարցին, թե մայրենի լեզվի պահպանության հարցը ինչ վիճակում է սփյուռքում:
«Պետք է ցավով արձանագրեմ, որ հայերեն խոսողների թիվը սփյուռքում գնալով պակասում է: Այդ խնդրի լուծման նպատակով Սփյուռքի նախարարությունը ստեղծել է ամառային դպրոց, որի արդյունքները գերազանցել են սպասելիքները»,-ասաց Հակոբյանը:
Նրա խոսքով` ՀՀ Կրթության և գիտության նախարարության հետ մեկտեղ սփյուռքում աշխատող ուսուցիչների համար վերապատրաստման դասընթացներ են անցկացվել, ստեղծվել է էլէկտրոնային գրադարան, որը շատ արագ հասանելի է դառնում սփյուռքի հայությանը:
«Մենք տպագրելու ենք նաև արևմտահայերեն գրականություն` այբբենարան և դասագրքեր: Գրականության և լեզվի ինստիտուտներում բացել ենք սփյուռքի բաժին»,-ասաց նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը:
ԱԺ ապրիլի 10-ի նիստում մեկնարկել է հարցուպատասխանի ժամը: Կառավարությանը ներկայացվել են չորս գրավոր հարցեր:

YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS: The main strategy of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia is the preservation of the Armenian essence, in the direction of which different events are being implemented. According to Armenpress, this was stated by the Acting Minister of Diaspora of Armenia Hranush Hakobyan at the questions and answers held at the National Assembly of the Republic of Armenia, responding the question of the NA deputy of the Republican Party of Armenia Ruzanna Muradyan what is the state of the preservation of the native language in the Diaspora.
“I must record with regret that the number of the Armenian-speaking people in the Diaspora is decreasing. To solve this problem, the Ministry of Diaspora established a summer school, the results of which exceeded our expectations”, - said Hranush Hakobyan.
“We will publish as well Western-Armenian literature – ABC book and textbooks. We have opened also Diaspora Departments at the Institutes of Literature and Languages”, - stated the Acting Minister of Diaspora of Armenia.
On April 10 the questions and answers were launched at the session of the National Assembly. Four written questions were submitted to the Government.