Ռուս փորձագետները կարծում են, որ Ադրբեջանը հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու պլաններ Է դիտարկում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի ու նրա ռազմավարական գործընկերոջ` Հայաստանի մարտունակության բարձրացման քայլերն ուղեկցվում են Լեռնային Ղարաբաղի մոտակայքում Ադրբեջանի ռազմական ակտիվ մանեւրներով: Այս մասին նշում է «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն` անդրադառնալով Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմակայանի հատուկ նշանակության ուժերի ու տանկային ստորաբաժանումների եւ նրանց հետ գործակցող հայկական ուժերի զորաշարժերին, որոնք օրերս հատուկ վարժանքներ են սկսել լեռնային զորափորձարաններում: Ադրբեջանական զորքերը կենտրոնացվել են Թարթառի գծում եւ լայնամասշտաբ վարժանքներ են անցկացնում այստեղ:
Պաշտոնական հաղորդագրությունների համաձայն՝ ինչպես Հայաստանում, այնպես Էլ Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժությունները պլանային միջոցառումներ են, թեեւ, ինչպես գրում Է թերթը, մի շարք հանգամանքներ մատնանշում են տարածաշրջանում ստեղծվող իրադրության պայթյունավտանգ լինելը: Մասնավորապես, Ադրբեջանը հարաբերականորեն միայն վերջերս Է սկսել ակտիվ զորավարժություններ անցկացնել հակամարտության գոտում: Դրանք հակասում են Հայաստանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին եւ ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը, բայց պարբերաբար անցկացվում են՝ ընդսմին ավելացնելով օդում եւ ցամաքում հնարավոր մարտական գործողություններ վարելու համար անհրաժեշտ ուժերն ու միջոցները: Ռազմական լեզվով դա կոչվում Է ուժի ցուցադրում: Միայն անցյալ տարի Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Սաֆար Աբիեւի ղեկավարությամբ անցկացվել Է համանման երկու զորավարժություն՝ փետրվարին եւ հուլիսին: Բաքվի ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ դրանց ընթացքում օգտագործվել Է «ադրբեջանական բանակի կողմից ձեռք բերված ամենաարդիական զենք»:
Ներկայիս զորավարժություններում նույնպես գործի են դրված ավիացիա, հակաօդային պաշտպանության ուժեր, ինչպես նաեւ ցամաքային զորքեր: Դրանք կշարունակվեն առնվազն մեկ շաբաթ, բայց արդեն մարտին Ադրբեջանում Թուրքիայի եւ Վրաստանի հատուկ նշանակության զորամասերի մասնակցությամբ կկայանան «Կովկասյան արծիվ-2013» համատեղ զորավարժությունները:
Բացի այդ, ինչպես գրում Է թերթը, Թարթառի գծում անցկացվող ներկայիս զորավարժությունները կազմակերպվել են Լեռնային Ղարաբաղի համար ամենախոցելի շրջանում (անցյալ տարվա զորավարժությունները նույնպես այստեղ են տեղի ունեցել): Տեղանքն այստեղ հարթավայրային Է, եւ հակամարտող կողմերի բաժանարար գիծն անցնում Է Ստեփանակերտ-Բաքու ավտոմայրուղով:
Թերթի կարծիքով՝ կա այն բանի հավանականությունը, որ հենց Թարթառի շրջանում Է հնարավոր մարտական գործողությունների վերսկսումը: Թարթառը կարեւոր օպերատիվ-ռազմավարական նշանակություն ունի: Փորձագետների գնահատմամբ՝ այստեղից Է հնարավոր ադրբեջանական զորքերի գլխավոր հարվածը:
«Բացառված չԷ, որ ադրբեջանական զորքերի վարժանքների մտահղացումը կապված Է հենց Թարթառի-Աղդամի հենակետից Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության բանակի դիրքերի ճեղքում իրականացնելու հետ»,-նշել Է գեներալ-լեյտենանտ Յուրի Նետկաչովը, որը երկար ժամանակ ծառայել Է Անդրկովկասում: Դրա հետ մեկտեղ փորձագետը վստահ չԷ, որ Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ի դեմ ռազմական գործողությունների սանձազերծման դեպքում հակամարտության մեջ կներքաշվեն ռուսական զորքերը: Բայց ռազմական դիմակայության վերսկսման հավանականությունը նա բարձր Է գնահատում:
Նետկաչովի հետ համաձայն Է ռազմական փորձագետ գնդապետ Վլադիմիր Պոպովը: «Կասկած չկա, որ Ադրբեջանը հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով լուծելու պլաններ Է դիտարկում: Թեեւ միջազգային հանրակցությունը դեմ Է նման գործողություններին, այն տպավորությունն Է ստեղծվում, որ պաշտոնական Բաքուն հույս ունի կայծակնային մարտական գործողությունների: Դա, իհարկե, խիստ արկածախնդրական սցենար Է, որն ուղղակիորեն շոշափում Է Ռուսաստանի շահերը: Բայց այն հնարավոր Է: Դրա հետ մեկտեղ խիստ հավանական Է հակամարտությանը Թուրքիայի մասնակցությունը»,-հավելել Է փորձագետը:

Армия Азербайджана вышла на направление главного удара
Повышение боеспособности российских войск и их союзников в Армении сопровождается активными военными маневрами Азербайджана близ Нагорного Карабаха. Спецназ и танковые подразделения 102-й российской военной базы (РВБ) в Армении во взаимодействии с армянскими войсками на днях выдвинулись на горные полигоны для проведения специальных учений. Азербайджанские войска в это время сконцентрировались на так называемой Тертерской линии фронта и проводят здесь крупномасштабные маневры.
По официальным сообщениям, маневры как в Армении, так и в Азербайджане – плановые мероприятия. Хотя ряд обстоятельств указывает на взрывоопасность складывающейся в регионе ситуации.
Во-первых, активные военные маневры Азербайджан в зоне конфликта стал проводить относительно недавно. Они противоречат достигнутым с Арменией договоренностям и Уставу ООН. Но проводятся регулярно, при наращивании сил и средств для ведения возможных боевых действий в воздухе и на суше. На военном языке это называется демонстрацией силы. Только в минувшем году подобные маневры под руководством министра обороны Азербайджана генерал-полковника Сафара Абиева проводились дважды – в феврале и июле. Бакинские СМИ сообщали, что в ходе них использовалось «самое современное вооружение, приобретенное азербайджанской армиейե.
Вот и сейчас в военных учениях задействованы авиация, силы ПВО, а также сухопутные войска. Маневры продлятся не менее недели, но уже в марте в Азербайджане при участии войск специального назначения Турции и Грузии, прошедших обкатку в Афганистане, состоятся совместные военные учения «Кавказский орел – 2013ե.
Во-вторых, нынешние учения на Тертерской линии организованы в самом уязвимом для Нагорного Карабаха районе (прошлогодние учения также проходили здесь). Местность здесь равнинная, и разделение конфликтующих сторон проходит по линии автотрассы Степанакерт–Баку (автотрасса А317). Вдоль этой дороги расположены некоторые военные объекты Армии обороны Нагорного Карабаха, в том числе аэродром в Ходжалах, который армянская сторона намерена использовать для авиасообщений. И по которому азербайджанские военачальники пригрозили в этом случае нанести удар.
В-третьих, город Тертер – это населенный пункт, где в мае 1994 года закончились последние бои между армянскими силами обороны Нагорного Карабаха и подразделениями азербайджанских войск. 12 мая 1994 года был подписан Бишкекский протокол, который зафиксировал окончание карабахской войны. Однако есть вероятность, что именно в районе Тертера возможно возобновление боевых действий. Город Тертер занимает важное оперативно-стратегическое назначение. Отсюда, по экспертным оценкам, возможно направление главного удара азербайджанских войск по противнику.
«Не исключено, что замысел маневров азербайджанских войск связан именно с отработкой задач по прорыву с Тертерско-Агдамского плацдарма позиций Армии обороны Нагорного Карабахаե, – считает генерал-лейтенант Юрий Неткачев, который долгое время служил в Закавказье. При этом эксперт не уверен, что в случае развязывания военных действий Азербайджана против Карабаха в конфликт будут втянуты российские войска. Но вероятность возобновления вооруженного противостояния он оценивает как высокую.
С Неткачевым согласен военный эксперт полковник Владимир Попов: «Нет сомнения, что Азербайджан рассматривает планы решения конфликта военным путем. Хотя международное сообщество против таких действий, создается впечатление, что официальный Баку надеется на проведение молниеносных боевых операций. Это, конечно, очень авантюрный сценарий, напрямую затрагивающий интересы России. Но он возможен. При этом весьма вероятно участие в конфликте Турцииե, – констатирует эксперт.