Հեյդի Թալյավինին Սերժ Սարգսյանի քարոզարշավն ամենից աչքի ընկնողն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի ընտրությունների, քարոզարշավի մեկնարկի և ընթացքի, ինչպես նաև նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի վերաբերյալ«Արմենպրես»-ը զրուցել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Հեյդի Թալյավինիի հետ:
- Հայաստանում հունվարի 21-ին մեկնարկել է նախընտրական քարոզարշավը:Ինչպե՞ս եք գնահատում նախընտրական իրավիճակը Հայաստանում: Արդյոք թեկնածուների համար ստեղծված են քարոզարշավի անցկացման հավասար պայմաններ:
-Ընտրական օրենսգրքում ներառված են մի շարք օրենքներ, որոնք ուղղված են բոլոր թեկնածուների համար հավասար պայմաններ ապահովելուն: Պետությունը, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները պարտավոր են նախագահի թեկնածուների համար անվճար տարածքներ և հավասար պայմաններ ապահովել քարոզարշավի շրջանակներում միջոցառումների կազմակերպման համար:
Այսպիսով, պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակաշրջանին հատուկ էին ավելի զսպված միջոցառումները: Ամենից աչքի ընկնողը գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի քարոզարշավն է: Քարոզարշավի ընդհանուր մթնոլորտի վրա որոշակի ազդեցություն ունեցավ որոշ խորհրդարանական խմբակցությունների որոշումը` նախագահի թեկնածու չառաջադրելու մասին:
- Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս պատրաստակամություն են հայտնել երկրում աննախադեպ նախագահական ընտրություններ անցկացնել, ըստ ձեր դիտարկումների` մինչ այս պահը տեսնո՞ւմ եք հիմքեր երկրում միջազգային բոլոր չափանիշերին համապատասխանող ընտրությունների անցկացման համար:
-Նախ`մենք չենք մտածում այն մասին, թե ինչպիսին կլինեն կամ ինչպիսին չեն լինի այս ընտրությունները: Մեր կարծիքը նախնական տվյալներով և գնահատականներով հանդերձ կներկայացվի միայն ընտրություններից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որին մենք ձեզ սիրով հրավիրում ենք մասնակցել: Առավել ընդգրկուն գնահատական կներկայացվի վերջնական զեկույցում, որը կհրապարակվի մոտ ութ ամիս անց գործընթացի ավարտից հետո:
Երկրորդը` կուզեի նշել, որ մեր դիտարկումների ընթացքում մենք հաշվի ենք առնում և գնահատում ընտրական գործընթացի բոլոր կողմերը: Մեզ հետաքրքրում են ընտրական գործընթացները, ոչ թե ընտրությունների արդյունքները: Մենք չենք զբաղվում ընտրություններն ավելի օրինական դարձնելով կամ դրանք վավեր կամ անվավեր ճանաչելով: Մեր դերն այն է, որ դիտարկենք և գնահատենք ընտրական գործընթացը ԵԱՀԿ պարտավորությունների, միջազգային և ազգային չափանիշների լույսի ներքո: Այսուհանդերձ, ըստ արժանվույն ընտրությունների անցկացումը կախված է համապատասխան ազգային դերակատարներից:
- ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջանկյալ զեկույցում ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքն ամուր հիմքեք համարել ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար, սակայն որոշ բացեր ևս առանձնացրել եք: Առկա բացերով հանդերձ, երկրում օրենսդրականդաշտն ինչպե՞ս եք գնահատում ընտրությունների առավել թափանցիկ անցկացման համար:
-Ինչպես նշել էինք մեր առաջին միջանկյալ զեկույցում, առաջիկա նախագահական ընտրություններն առաջինն են, որոնք անցկացվելու են համաձայն նոր ընտրական օրենսգրքի, որն ընդունվել է 2011 թվականի մայիսին: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ, ինչպես նաև Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկյան հանձնաժողովը գնահատել են նոր օրենսգիրքը` որպես համապարփակ փաստաթուղթ, որը ամուր հիմք է ապահովում ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար:
Միաժամանակ, չնայած նրան, որ նոր օրենսգրքում տեղ են գտել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ և Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկյան հանձնաժողովի կողմից արված մի շարք դիտարկումներ, այսուհանդերձ, դեռևս կան ոլորտներ, որոնց ճշգրտումը մեծապես կնպաստեր նոր օրենսգրքի բարելավմանը: Այս առումով, թույլ տվեք հղում կատարել 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի վերջնական զեկույցին, որը հրապարակվել է երկու լեզուներով (http://www.osce.org/odihr/elections/88247):
- ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունն ապահովվա՞ծ է բոլոր անհրաժեշտ պայմաններով Հայաստանում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար:
-ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի կողմից հաստատված տարեկան բյուջեն ամբողջովին ծածկում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ողջ գործունեությունը`ներառյալ բոլոր դիտորդական առաքելությունները. 2013 Հայաստանի հետ մեկտեղ դիտորդական առաքելություններ են ուղարկվել նաև Չեխիայի Հանրապետություն և Մոնակո: Շատ շուտով մենք առաքելություն ենք գործուղելու նաև Մոնտենեգրո:
- Ինչպե՞ս կգնահատեիք Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարվածը: Արդյոք կա որևէ հիմք` կարծելու համար, որ այս ամենը կխաթարի նախագահականընտրությունների բնականոն ընթացքը:
-Բռնությունը երբեք չի կարող այլընտրանք լինել: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն, դեսպան Յանեզ Լենարչիչը հայտարարություն էր հրապարակել, որում նա քննադատում էր տեղի ունեցած հարձակումը:Հայտարարությանն ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով http://www.osce.org/odihr/elections/99037:
Լենարչիչն ասել է. «Այս հարձակումը մտահոգվելու մեծ տեղիք է տալիս, եթե հաշվի առնենք, որ ընտրական գերծընթացն արդեն սկսվել է, և ես կոչ եմ անում բոլոր մասնակիցներին զերծ մնալ յուրաքանչյուր քայլից, որը կարող է ավելի լարել ստեղծված իրավիճակը»:
«Մենք նաև կոչ ենք անում համապատասխան մարմիններին հետևողականորեն քննել հանցագործությունը և պատժել վեջինիս նախաձեռնողներին»: Նա նշել է նաև, որ բոլոր հետաքրքրված կողմերը պիտի ապահովեն ընտրական գործընթացի խաղաղ ընթացքը:
Մեր` ընտրությունների դիտորդական առաքելությունը կապի մեջ է պետական մարմինների, ինչպես նաև Պարույր Հայրիկյանի ընտրական շտաբի հետ և շարունակում է հետևել գործի հետագա զարգացումներին:

Heidi Tagliavini considers Serzh Sargsyan's campaign to be most visible
YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. "Armenpress" had a conversation with the Head of the OSCE/ODIHR Mission, Ambassador Heidi Tagliavini on the presidential elections, launch of the election campaign and its process, as well as the assassination attempt against Armenian presidential candidate Paruyr Hayrikyan.
– Election campaign is started at January 21. How would you evaluate the pre-election situation in Armenia? Whether there are equal conditions for all candidates to campaign?
The Electoral Code establishes a set of rules aimed at ensuring equal opportunities for all candidates. State and local self-government bodies are obliged to provide contestants with premises for campaign events, under equal conditions and free of charge.
The official campaign period has thus far been characterized by low-key activities. The campaign of incumbent President Serzh Sargsyan is most visible. The overall campaign environment is partly influenced by the decision of several parliamentary parties to not nominate candidates.
– Armenian authorities repeatedly express willingness to hold unprecedented presidential election. According to your monitoring, till this point, do you see ground in Armenia for conduct of elections in line with international standards?
Firstly, we will not speculate on how these elections will be or not be. Our assessment with preliminary findings and conclusions will be done only after election day on the press conference which you are more than welcome to attend. More comprehensive assessment will be presented in the final report that will be published some 8-weeks after completion of the process.
Secondly, in our monitoring, we look at all aspects of the electoral process and assess them. We are interested in the process, not in the results of an election. We are not in the business of legitimizing elections, or declaring them valid or invalid. It is our role to observe and assess the election process in light of OSCE commitments, international standards and national law. Nevertheless, it is up to the relevant national actors to conduct elections accordingly.
– In your interim report you have mentioned RA new Electoral Code as a solid base for conduct of democratic elections, although you have pointed out some omissions as well. Despite the existing gaps, how do you assess the legal framework in terms of the conduct of more transparent elections?
As stated in our first interim report, the upcoming election is the first presidential election that will be held under this Code that was adopted in May 2011. The OSCE/ODIHR and the Council of Europe’s European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) have assessed the Code as comprehensive and providing a sound basis for the conduct of democratic elections.
At the same time, while the new Code addresses a number of previous recommendations offered by the OSCE/ODIHR and the Venice Commission, there are still areas where it could benefit from improvement. In this respect, let me refer to the OSCE/ODIHR’s Final report on the 2012 parliamentary elections that is available in both languages at http://www.osce.org/odihr/elections/88247.
– Does OSCE/ODIHR has enough resources for implementation of election observation mission in Armenia?
All the activities of the Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) of OSCE, including all the observation missions, are covered by the budget that is approved annually by the OSCE Permanent Council. In 2013, alongside Armenia, there have been observation missions deployed also to the Czech Republic and Monaco; and very shortly there will be a mission deployed to Montenegro.
– How would you evaluate the case that happened with Paruyr Hayrikyan? Is there a base to announce that this will undermine the natural process of presidential elections?
Violence is never an option. Ambassador Janez Lenarčič, Director of the OSCE/ODIHR issued a statement condemning the attack (for more information regarding the statement see http://www.osce.org/odihr/elections/99037):
"This attack is deeply distressing in view of the electoral process already underway, and I urge all stakeholders to refrain from any actions that might further aggravate the situation," said Lenarčič. "We also urge the relevant authorities to pursue a robust investigation of this crime and prosecution of the perpetrators." Lenarčič added that all concerned should ensure that the electoral process remains peaceful.
Our Election Observation Mission is in contact with the state authorities, as well as Mr Hayrikyan's campaign headquarters, and continues to follow developments in the case.