Հեյդի Թալյավինին Սերժ Սարգսյանի քարոզարշավն ամենից աչքի ընկնողն է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի ընտրությունների, քարոզարշավի մեկնարկի և ընթացքի, ինչպես նաև նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարված մահափորձի վերաբերյալ«Արմենպրես»-ը զրուցել է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի դիտորդական առաքելության ղեկավար դեսպան Հեյդի Թալյավինիի հետ:
- Հայաստանում հունվարի 21-ին մեկնարկել է նախընտրական քարոզարշավը:Ինչպե՞ս եք գնահատում նախընտրական իրավիճակը Հայաստանում: Արդյոք թեկնածուների համար ստեղծված են քարոզարշավի անցկացման հավասար պայմաններ:
-Ընտրական օրենսգրքում ներառված են մի շարք օրենքներ, որոնք ուղղված են բոլոր թեկնածուների համար հավասար պայմաններ ապահովելուն: Պետությունը, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման մարմինները պարտավոր են նախագահի թեկնածուների համար անվճար տարածքներ և հավասար պայմաններ ապահովել քարոզարշավի շրջանակներում միջոցառումների կազմակերպման համար:
Այսպիսով, պաշտոնական քարոզարշավի ժամանակաշրջանին հատուկ էին ավելի զսպված միջոցառումները: Ամենից աչքի ընկնողը գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանի քարոզարշավն է: Քարոզարշավի ընդհանուր մթնոլորտի վրա որոշակի ազդեցություն ունեցավ որոշ խորհրդարանական խմբակցությունների որոշումը` նախագահի թեկնածու չառաջադրելու մասին:
- Հայաստանի իշխանությունները բազմիցս պատրաստակամություն են հայտնել երկրում աննախադեպ նախագահական ընտրություններ անցկացնել, ըստ ձեր դիտարկումների` մինչ այս պահը տեսնո՞ւմ եք հիմքեր երկրում միջազգային բոլոր չափանիշերին համապատասխանող ընտրությունների անցկացման համար:
-Նախ`մենք չենք մտածում այն մասին, թե ինչպիսին կլինեն կամ ինչպիսին չեն լինի այս ընտրությունները: Մեր կարծիքը նախնական տվյալներով և գնահատականներով հանդերձ կներկայացվի միայն ընտրություններից հետո հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ, որին մենք ձեզ սիրով հրավիրում ենք մասնակցել: Առավել ընդգրկուն գնահատական կներկայացվի վերջնական զեկույցում, որը կհրապարակվի մոտ ութ ամիս անց գործընթացի ավարտից հետո:
Երկրորդը` կուզեի նշել, որ մեր դիտարկումների ընթացքում մենք հաշվի ենք առնում և գնահատում ընտրական գործընթացի բոլոր կողմերը: Մեզ հետաքրքրում են ընտրական գործընթացները, ոչ թե ընտրությունների արդյունքները: Մենք չենք զբաղվում ընտրություններն ավելի օրինական դարձնելով կամ դրանք վավեր կամ անվավեր ճանաչելով: Մեր դերն այն է, որ դիտարկենք և գնահատենք ընտրական գործընթացը ԵԱՀԿ պարտավորությունների, միջազգային և ազգային չափանիշների լույսի ներքո: Այսուհանդերձ, ըստ արժանվույն ընտրությունների անցկացումը կախված է համապատասխան ազգային դերակատարներից:
- ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ միջանկյալ զեկույցում ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքն ամուր հիմքեք համարել ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար, սակայն որոշ բացեր ևս առանձնացրել եք: Առկա բացերով հանդերձ, երկրում օրենսդրականդաշտն ինչպե՞ս եք գնահատում ընտրությունների առավել թափանցիկ անցկացման համար:
-Ինչպես նշել էինք մեր առաջին միջանկյալ զեկույցում, առաջիկա նախագահական ընտրություններն առաջինն են, որոնք անցկացվելու են համաձայն նոր ընտրական օրենսգրքի, որն ընդունվել է 2011 թվականի մայիսին: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ, ինչպես նաև Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկյան հանձնաժողովը գնահատել են նոր օրենսգիրքը` որպես համապարփակ փաստաթուղթ, որը ամուր հիմք է ապահովում ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար:
Միաժամանակ, չնայած նրան, որ նոր օրենսգրքում տեղ են գտել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ և Եվրոպայի Խորհրդի Վենետիկյան հանձնաժողովի կողմից արված մի շարք դիտարկումներ, այսուհանդերձ, դեռևս կան ոլորտներ, որոնց ճշգրտումը մեծապես կնպաստեր նոր օրենսգրքի բարելավմանը: Այս առումով, թույլ տվեք հղում կատարել 2012-ի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի վերջնական զեկույցին, որը հրապարակվել է երկու լեզուներով (http://www.osce.org/odihr/elections/88247):
- ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունն ապահովվա՞ծ է բոլոր անհրաժեշտ պայմաններով Հայաստանում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու համար:
-ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի կողմից հաստատված տարեկան բյուջեն ամբողջովին ծածկում է ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ողջ գործունեությունը`ներառյալ բոլոր դիտորդական առաքելությունները. 2013 Հայաստանի հետ մեկտեղ դիտորդական առաքելություններ են ուղարկվել նաև Չեխիայի Հանրապետություն և Մոնակո: Շատ շուտով մենք առաքելություն ենք գործուղելու նաև Մոնտենեգրո:
- Ինչպե՞ս կգնահատեիք Պարույր Հայրիկյանի դեմ կատարվածը: Արդյոք կա որևէ հիմք` կարծելու համար, որ այս ամենը կխաթարի նախագահականընտրությունների բնականոն ընթացքը:
-Բռնությունը երբեք չի կարող այլընտրանք լինել: ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն, դեսպան Յանեզ Լենարչիչը հայտարարություն էր հրապարակել, որում նա քննադատում էր տեղի ունեցած հարձակումը:Հայտարարությանն ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով http://www.osce.org/odihr/elections/99037:
Լենարչիչն ասել է. «Այս հարձակումը մտահոգվելու մեծ տեղիք է տալիս, եթե հաշվի առնենք, որ ընտրական գերծընթացն արդեն սկսվել է, և ես կոչ եմ անում բոլոր մասնակիցներին զերծ մնալ յուրաքանչյուր քայլից, որը կարող է ավելի լարել ստեղծված իրավիճակը»:
«Մենք նաև կոչ ենք անում համապատասխան մարմիններին հետևողականորեն քննել հանցագործությունը և պատժել վեջինիս նախաձեռնողներին»: Նա նշել է նաև, որ բոլոր հետաքրքրված կողմերը պիտի ապահովեն ընտրական գործընթացի խաղաղ ընթացքը:
Մեր` ընտրությունների դիտորդական առաքելությունը կապի մեջ է պետական մարմինների, ինչպես նաև Պարույր Հայրիկյանի ընտրական շտաբի հետ և շարունակում է հետևել գործի հետագա զարգացումներին:

Хайди Тальявини считает предвыборную кампанию Сержа Саргсяна самой заметной
Выборы президента Армении, старт и ход предвыборной кампании, а также факт покушения на кандидата в президенты Паруйра Айрикяна стали темой беседы Арменпрессс руководителем БДИПЧ/ОБСЕ, послом Хайди Тальявини
21 января в Армении стартовала предвыборная кампания. Как Вы оцениваете предвыборную ситуацию в Армении? Действительно ли, на Ваш взгляд, кандидатам созданы равные условия для проведения этой кампании?
В Избирательный кодекс Армении включен ряд законов, которые направлены на обеспечение равных условий для всех кандидатов. Государство, а также органы местного самоуправления обязаны предоставить кандидатам в президенты бесплатную площадь и обеспечить равные условия для организации мероприятий в рамках предвыборной кампании.
Итак, в период официальной предвыборной агитации мероприятия носили более сдержанный характер. Больше всего привлекает внимание кампания действующего президента Сержа Саргсяна. На общую атмосферу кампании повлияло решение некоторых парламентских фракций не выдвигать своих кандидатов.
Власти Армении неоднократно заявляли о своей готовности провести беспрецедентные выборы. По Вашим наблюдениям, до данного момента видите ли Вы основания для проведения выборов, соответствующих всем международным критериям?
Прежде всего, мы не думаем о том, какими будут или не будут эти выборы. Наше мнение с предварительными данными и оценками будет представлено только на пресс-конференции, созванной после выборов. Более основательная оценка будет представлена в заключительном докладе, который будет опубликован где-то через 8 месяцев после завершения избирательного процесса.
Во-вторых, хочу отметить, что в ходе мониторинга мы учитываем и оцениваем все стороны избирательного процесса. Нас интересуют именно избирательные процессы, а не результаты выборов. Мы не занимаемся законностью выборов или признанием их недействительными. Наша роль в том, чтобы мы наблюдали и оценивали избирательный процесс в свете обязательств ОБСЕ, международных и европейских критериев. Тем не менее, должный уровень проведения выборов зависит от соответствующих национальных исполнителей.
В промежуточном докладе БДИПЧ/ОБСЕ новый Избирательный кодекс Армении признан серьезной основой для проведения демократических выборов, однако, некоторые упущения все-таки отмечены. Тем не менее, как Вы оцениваете законодательное поле страны в плане проведения наиболее прозрачных выборов?
Как мы отметили в нашем промежуточном докладе, предстоящие президентские выборы впервые будут проводиться в соответствии с новым ИК, принятым в мае 2011 года. БДИПЧ/ОБСЕ, а также Венецианская комиссия Совета Европы оценили новый кодекс как всеобъемлющий документ, который обеспечивает серьезную основу для проведения демократических выборов.
Несмотря на то, что в новом кодексе отразился ряд наблюдений БДИПЧ/ОБСЕ и Венецианской комиссии СЕ, тем не менее, есть сферы, уточнение которых содействовало бы улучшению нового Кодекса. В этом плане позвольте сослаться на заключительный доклад БДИПЧ/ОБСЕ после парламентских выборов 2012 года, который был опубликован на двух языках(http://www.osce.org/odihr/elections/88247).
Наблюдательская миссия БДИПЧ/ОБСЕ обеспечена ли всем необходимым для проведения мониторинга в Армении?
Утвержденный Постоянным советом ОБСЕ годовой бюджет полностью покрывает всю деятельность БДИПЧ/ОБСЕ, включая все наблюдательские миссии. В 2013 году наряду с Арменией наблюдательские миссии направлены также в Чехию и Монако. В ближайшее время миссия будет командирована и в Черногорию.
Как Вы оцениваете случившееся с Паруйром Айрикяном? Есть ли какие-то основания ожидать, что все это скажется на нормальном ходе президентских выборов?
Насилие никогда не может быть альтернативой. Директор БДИПЧ/ОБСЕ, посол Янез Ленарчич опубликовал заявление, в котором осудил это нападение. С заявлением более подробно можно ознакомиться на http://www.osce.org/odihr/elections/99037.
Ленарчич зявил: «Это нападение вызывает серьезную озабоченность, если учитывать, что избирательный процесс уже начался. Я призываю всех участников воздерживаться от любого шага, который может еще больше обострить напряженность.
Мы также призывает соответствующие органы последовательно расследовать это преступление и наказать его инициаторов».
Он также отметил, что все заинтересованные стороны должны обеспечить мирный ход избирательного процесса. Наша наблюдательская миссия поддерживает связь с государственными органами, а также с предвыборным штабом Паруйра Айрикяна и продолжает следить за дальнейшим развитием событий.