«Եվրատեսիլ 2013»-ի Հայաստանի պատվիրակը կընտրվի ազգային ընտրությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի Մալմո քաղաքում մայիսի 14-ից 18-ը տեղի կունենա «Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայաստանի Հանրային հեռուստաընկերության «Եվրատեսիլ» նախագծի պատասխանատու Գոհար Գասպարյանը` ավելի վաղ Հանրային հեռուստաընկերությունը հայտարարել էր Հայաստանի մասնակցի ներքին ընտրության մասին: Սակայն, հաշվի առնելով մրցույթին մասնակցել ցանկացողների զգալի թիվն ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից, կայացվել է նոր որոշում`հնարավորություն ընձեռելով բազմաթիվ կատարողների, հեղինակների` ներկայանալ հեռուստադիտողի եւ պրոֆեսիոնալ ժյուրիի դատին՝ ապահովելով առողջ մրցակցություն:
Մարտի 2-ին Հանրային հեռուստատեսության ուղիղ եթերում տեղի կունենա «Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթի հայաստանյան ազգային ընտրությունը, որին կարող են մասնակցել ոչ պակաս քան 16 տարեկան անձինք:
Համաձայն մրցույթի կանոնադրության`մեկ կատարման ժամանակ բեմում կարող է լինել ոչ ավելի քան 6 մարդ: Հիմնական կատարող(ներ)ը եւ բեք-վոկալ կատարող(ներ)ը պետք է երգեն կենդանի ձայնով: Երգում ձայնագրված այլ ձայներն անընդունելի են: Մասնակցող երգը պետք է պաշտոնապես հրատարակված չլինի մինչեւ 01.10.2012թ-ը: Մասնակցող երգի տևողությունը պետք է չգերազանցի 3 րոպեն: Մասնակցող երգը կարող է լինել ցանկացած լեզվով: Քաղաքական, գովազդային, վիրավորական եւ նմանատիպ այլ բնույթի խոսքերն ու բեմադրությունն անթույլատրելի են: Բեմում կենդանիներն արգելվում են:

Армянский участник конкурса песни «Евровидение 2013» будет избран национальным голосованием
58-ой международный конкурс песни «Евровидение» пройдёт в шведском городе Мальмё 14-18 мая 2013 года. Как сообщила Арменпресс ответственная проекта «Евровидение» Общественной телерадиокомпании Армении Гоар Гаспарян, ранее Общественная телерадиокомпания Армении объявила, что состоится внутреннее голосование.
Однако, учитывая значительное число желающих принять участие в конкурсе, было принято новое решение, согласно которому, многочисленным авторам и исполнителям будет дана возможность представить на суд зрителей и профессионального жюри свои номера, обеспечив тем самым здоровую конкуренцию.
2 марта в прямом эфире Общественной телерадиокомпании Армении состоится армянский отборочный тур конкурса «Евровидение 2013».
Возраст участника конкурса не должен быть младше 16 лет. Число выступающих на сцене не должно превышать 6 человек. Песня должна быть представлена в живом исполнении, использование записанных голосов во время конкурса запрещается.
Песня официально не должна быть представлена до 01.10.2012 года, длительность песни не должна превышать трех минут. Песня может быть исполнена на любом языке. Политические, рекламные, оскорбительные и другие подобные выступления на сцене запрещаются. Наличие животных на сцене тоже запрещается.