Հայաստանը կմասնակցի նաեւ «Եվրատեսիլ»-ի պարի մրցույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն առաջին անգամ կմասնակցի Լեհաստանի Գդանսկ քաղաքում 2013 թվականի հունիսի 14-ին կայանալիք «Պատանի պարողների Եվրատեսիլ 2013» (Eurovision Dance Contest) մրցույթին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Եվրատեսիլ» նախագծի պատախանատու Գոհար Գասպարյանը` մրցույթին կարող են մասնակցել 16-21 տարեկան շնորհալի պարողներ: Հայաստանի ազգային ընտրությանը մասնակցելու համար հունվարի սկզբին կհայտարարվի մրցույթ, որի մանրամասները կզետեղվեն Առաջին ալիքի պաշտոնական կայքում:
Գասպարյանի խոսքով` մայիսի 14-18-ը Շվեդիայի Մամլո քաղաքում կայանալիք «Եվրատեսիլ 2013» երգի մրցույթի հայաստանյան ներկայացուցիչը եւ իր երգը կընտրվեն ներքին ընտրությամբ, որը կկատարվի Հանրային հեռուստաընկերության հատուկ հանձնաժողովի կողմից: Հանձնաժողովի կազմում կընդգրկվեն հայկական երգարվեստի փորձառու ներկայացուցիչներ:
Մրցույթում Հայաստանի մասնակցության բոլոր մանրամասները հայտնի դառնան մինչեւ 2013 թվականի մարտի 10-ը:
Հայաստանի 2012 թվականի ընթացքում վերջին մասնակցությունը` Եվրոպական հեռարձակողների միության միջազգային հեռուստամրցույթում նոյեմբերին Ամստերդամում կայացած «Մանկական Եվրատեսիլ 2012»-էր, որտեղ մեր երկիրը ներկայացրեց Compass band խումբն իր Sweetie baby երգով` զբաղեցնելով երրորդ հորիզոնականը:

Армения примет участие и в «танцевальном» конкурсе «Евровидения»
Армении впервые будет участвовать в конкурсе «Молодые танцоры: Евровидение-2013» (Eurovision Dance Contest), который состоится в польском Гданьске 14 июня 2013 года. Как сообщила Арменпресс координатор проекта «Евровидение» Общественной телекомпании Армении Гоар Гаспарян, в конкурсе могут принять участие талантливые танцоры 16-21 года.
Для участие в национальном отборочном туре в Армении в начале января 2013 года будет объявлен конкурс, связанные с ним подробности будут размещены на официальном сайте «Первого канала».
По словам координатора проекта, а 14-18 мая в городе Мамло в Швеции состоится традиционный конкурс песни «Евровидение-2013». Участник от Армении и его песня будут избраны специальной комиссией Общественного телевидения. В составе комиссии известные представители армянского музыкального искусства. Все подробности, связанные с участием Армении в этом конкурсе, станут известны до 10 мая.
«Последним» для Армении в 2012 году стало участие в международном телеконкурсе «Детское Еровидение-2012», организованном в ноябре в Амстердаме Союзом ретрансляторов Европы., на котором нашу страну представляла группа Compass band с песней Sweetie baby, завоевавшая третье место.