Տիգրան Սարգսյանը Սպիտակ տանը հանդիպել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ԱՄՆ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում դեկտեմբերի 13-ին այցելել է Սպիտակ Տուն: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից, Սպիտակ Տանը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները։ Անդրադարձ է կատարվել ՀՀկառավարության կողմից իրականացվող բարեփոխումների ծրագրի ընթացքին:
Նույն օրը Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է «Հազարամյակների մարտահրավերներ» կորպորացիայի գործադիր տնօրեն Դենիել Յոհաննեսին: Կողմերը քննարկել են առաջիկայում «Հազարամյակների մարտահրավերներ»ծրագրին Հայաստանի մասնակցության հնարավորությունները:

YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. In frames of his visit to the United States of America the Prime Minister of the Republic of Armenia Tigran Sargsyan paid a visit to the White House on December 13. The Press Service of the Government of the Republic of Armenia informed "Armenpress" that Tigran Sargsyan had a meeting with the Vice President of the United States Joe Biden. In the framework of the meeting the sides discussed issues regarding the prospects of the development of bilateral relations. Also Tigran Sargsyan and Joe Biden touched upon the realization of the program of reforms by the Government of the Republic of Armenia.
On the same day Tigran Sargsyan had a meeting with the Executive Director of "the Millennium Challenge Corporation" Daniel Yohannes. Among other things the sides discussed the prospects of the future participation of the Armenian side in the aforesaid program.