Հայաստանն ու Ռուսաստանն ակտիվացնում են համագործակցությունը մշակութային ոլորտում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը եւ Ռուսաստանը առաջիկա տարիներին եւս մշակութային ոլորտում կշարունակեն իրենց համագործակցությունը: Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարությունում հոկտեմբերի 12-ին ստորագրվեց «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության եւ Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության միջեւ 2012-2015 թթ համագործակցության» ծրագիրը, որի նպատակն է կանոնակարգելու այդ տարիներին հայ-ռուսական մշակութային համագործակցությունը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` փաստաթուղթը ստորագրեցին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը եւ ՌԴ մշակույթի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Բուսիգինը: Համագործակցության ծրագիրը բաղկացած է 18 հոդվածից, որն այսուհետ կկանոնակարգի հայ-ռուսական մշակութային համագործակցությունը մի շարք ոլորտներում: Ինչպես նշեց նախարար Պողոսյանը, սա հստակ գործողությունների ծրագիր է, որը կհամակարգի մշակութային մի շարք ոլորտներ: Ծրագրի համաձայն` կողմերը կաջակցեն ստեղծագործական կոլեկտիվների եւ անհատ կատարողների փոխանակումներին, երկու երկրներում անցկացվող միջազգային փառատոներին եւ մրցույթներին: Բարենպաստ պայմաններ կստեղծվի կերպարվեստի, բեմարվեստի, կինեմատոգրաֆիայի, գրադարանային եւ թանգարանային գործի, դեկորատիվ-կիրառական, ինքնագործ եւ կրկեսային արվեստի, պատմամշակութային ժառանգության օբյեկտների, ժողովրդական արհեստների պահպանման բնագավառում համագործակցության զարգացման համար:
«Այս ամենով հանդերձ ես կարեւորում եմ մեկ դրույթ եւս. այն, որ կողմերը կշարունակեն աջակցել կադրերի պատրաստման եւ վերապատրաստման գործընթացին: Ռուսական կողմը մշտապես համապատասխան քվոտաներ կտրամադրի Ռուսաստանի Դաշնության ստեղծագործական բուհերում Հայաստանի քաղաքացիների ուսուցման եւ վերապատրաստման համար»,- ասաց Հասմիկ Պողոսյանը:
ՌԴ մշակույթի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Բուսիգինը բարձր գնահատեց հայ եւ ռուս ժողովուրդների եւ պետական գերատեսչությունների համագործակցության ներկա մակարդակը եւ կարեւորեցայն շարունակելու եւ ամրապնդելու հեռանկարը: «Շատ հաճելի է, որ մեր մշակութային փոխանակումները տարեցտարի առավել ակտիվանում են»,- ասաց նա: Կողմերը կաջակցեն նախագծերի իրականացմանը` կինոյի, թատրոնի, գրականության ոլորտներում, ակտիվորեն կմասնակցեն երկու երկրների համար նշանակալից իրադարձություններին եւ միջոցառումներին: Փոխադարձության հիման վրա կկազմակերպվեն մշակույթի, կինոյի օրեր, կիրկանացվեն ցուցահանդեսների փոխանակումներ:

Armenia and Russia are activating cultural cooperation
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. Armenia and Russia will continue cooperation in cultural spheres for future. On October 12 in the Ministry of Culture of the Republic of Armenia was signed “The Program for Cooperation of Ministry of Culture of the Republic of Armenia and Ministry of Culture of the Russian Federation for 2012-2015”, that aims the regulation of Armenian-Russian cultural relation for the period mentioned.
As reports “Armenpress” the document was signed by Minister of Culture of the Republic of Armenia Hasmik Poghosyan and Deputy Minister of Culture of Russian Federation Andrey Bousigin. The program of cooperation includes 18 articles regulating Armenian-Russian relations in a number of cultural spheres. As Minister of Culture of the Republic of Armenia mentioned this is a clear program of activities. In accordance with the program the sides will support the exchange of soloists and collectives, international festivals and contests in both countries. This will help to make favorable conditions for cooperation in the spheres of fine arts, stage craft, cinematography, libraries and museums, design, amateur talent activities, circus, objects of historical and cultural heritage and national craft.
Minister of Culture of the Republic of Armenia said: “Notwithstanding, one thing is of an extraordinary importance for me, that both sides will continue supporting qualification and requalification procedures of the cadres”. Minister of Culture of Russian Federation stressed good relations between Armenian and Russian nations and administrative bodies and the importance of development of the cooperation between our countries.