Գերմանաբնակ բռնցքամարտիկ Դավիթ Գրաֆը մեծ սիրով կներկայացներ Հայաստանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բռնցքամարտի հայկական դարբնոցում շատ մարզիկներ են թրծվել: Վլադիմիր Ենգիբարյանի անվան մարզադպրոցի սաներից էր նաեւ հայերիս համար օտարահունչ անուն-ազգանունով Դավիթ Գրաֆը: «Արմենպրես»-ը զրուցեց Գերմանիայում բնակվող հայազգի մարզիկի հետ` նրա անցյալի, ներկայի եւ ապագայի մասին:
-Դավիթ խնդրում եմպատմեք, թեինչպե՞ս հայտնվեցիք Գերմանիայում, եւ ինչպե՞ս դարձաք պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտիկ:
-Ծնվել եմ Երեւանում: Եւ քանի որ ցանկանում էի ինքս ինձ եւ ընկերներիս պաշտպանել կարողանալ, Սուսաննա տատիկիս եւ մայրիկիս որոշմամբ սկսեցի հաճախել Ենգիբարյանի անվան օլիմպիական հերթափոխի բռնցքամարտի դպրոց, ինչի համար հիմա անչափ շնորհակալ եմ: Այնուհետ, բախտի բերմամբ տեղափոխվեցի Գերմանիա: Այստեղ նույնպես հաճախում էի դպրոց, միաժամանակ զբաղվելով երկու մարզաձեւով` լող եւ բռնցքամարտ: Ավելի ուշ համոզվեցի, որ ցանկանում եմ միայն բռնցքամարտով զբաղվել: Տարիներ անց` մի շարք մրցումներում հաջողության հասնելուց հետո, ինձ հրավիրեցին Գերմանիայի բռնցքամարտի հավաքական, որտեղ մնացի եւս չորս տարի եւ հրաշալի մարտեր անցկացրեցի: Երեք անգամ դարձել եմ Գերմանիայի, ինն անգամ Բադեն-Վուրտենբերգի չեմպիոն, իսկ 2007-ին նվաճել եմ նաեւ Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալը: Մանկուց երազում էի մասնակցել Օլիմպիական խաղերին եւ նվաճել աշխարհի չեմպիոնի կոչումը` ծանր քաշային կարգում, սակայն ժամանակի ընթացքում հասկացա, որ հայի համար` այն էլ Գերմանիայում, սիրողական բռնքամարտում շատ դժվար է: Մեկ այլ բան է պրոֆեսիոնալ բռցնքամարտը, որտեղ նշանակություն չունի թե դու ծագումով ով ես: Այդ պատճառով դիմեցի իմ գործակալ Ժիրայր Բասմաջյանին եւ նրա օգնությամբ 2011-ին տեղափոխվեցի Բեռլինում գտնվող պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտի Զաուերլանդ (Sauerland) ակումբ: Այժմ ունեմ ոչ թե երազանք, այլ միայն մեկ նպատակ` ծանր քաշային կարգում դառնալ աշխարհի չեմպիոն:
-Վահագն Սահակյանին այժմ ճանաչում ենորպես Դավիթ Գրաֆ, ինչո՞ւ հենց այս անունը ընտրեցիք:
-Դավիթ անունը ընտրեցինք գործակալիս` Ժիրայրի հետ: Մեր Էպոսի Սասունցի Դավթի կերպարը` որպես օրինակ ունենալով:
-Դավիթ,եթե մնայիք Հայաստանում արդյո՞ք կկարողանայիք նույն արդյունքին հասնել,ինչինայսօր հասել եք:
-Նշանակություն չունի թե մարդ որ երկրում է ապրում, հաջողությունների հասնում են ամենուր, չեմ կարող ասել ինչ կլիներ, եթե մնայի Հայաստանում: Գուշակություններ չեմ ուզում անել, ճակատագիրը ինձ բերեց Գերմանիա, ուրեմն պետք է այդպես լիներ:
-Կլինի՞արդյոք այնպես, որ մի օր հանդես գաք Հայաստանի դրոշի ներքո:
-Կյանքում ամեն բան պատահում է, ես մեծ սիրով կներկայացնեի Հայաստանը:
-Դավիթ, Վիկ Դարչինյանին անվանում են «Վայրի ցուլ», Արթուր Աբրահամին`«Արքա Արթուր», Դուք նույնպես ունեք մականուն եւ ինչպե՞ս է այն առաջացել:
-Մականունն ընտրեցի Գրաֆ, քանի որ այն կոմս է նշանակում: Հաշվի է առնվել ոչ միայն իմ ուժը:
-Իհարկե, դեռ վաղ է այս մասին խոսքել, սակայն մարզիկները սպորտից հեռանալուց հետո փորձում են շարունակել «կիսատ» թողած գործը: Հնարավո՞ր է, որ Հայաստանում մի օր տեսնենք Դավիթ Գրաֆի անվան մարզադպրոց:
-Ես Հայաստանում կիսատ թողած գործեր չունեմ: Իսկ եթե երբեւէ հնարավորություն ունենամ, ապա մեծ սիրով կզբաղվեմ բարեգործությամբ: Մարզադպրոցներ հիմնելը միակ տարբերակը չէ մարդկանց պիտանի լինելու համար, բազմաթիվ այլ հնարավորություններ եւս կան, որոնք ես մեծ հաճույքով կօգտագործեմ:
-Ձեր վերջին մենամարտը սեպտեմբերի 29-ին էր, խնդրում եմ պատմեք հետագա պլանների մասին:
-Սեպտեմբերի 29-ին հաղթեցի անգլիացի Մարտին Գրեյգերին, ամենայն հավանականությամբ, հաջորդ մենամարտը կլինի նոյեմբերին, սակայն օրը եւ վայր դեռ որոշված չէ:

Поданный Германии и наш соотечественник боксер Давид Граф был бы рад представлять Армению
Армянская школа бокса подготовила немало хороших спортсменов: одним из воспитанников спортшколы имени Владимира Енгибаряна был и Давид Граф, имя которого звучит довольно чуждо для «армянского» уха. Арменпресс побеседовал с нашим соотечественником, проживающим в Германии, о его прошлом, настоящем и будущем.
Давид, как Вы оказались в Германии и как стали профессиональным боксером?
Я родился в Ереване и поскольку хотел иметь возможность защитить себя и своих друзей, то, по совету своей бабушки Сусанны и мамы, решил посещать боксерскую школу олимпийской смены имени Енгибаряна, которой я сегодня бесконечно признателен. Затем, волею судеб, я переехал в Германию и там посещал спортшколу, занимаясь сразу двумя видами – плаванием и боксом. Позже я убедился, что хочу заниматься только боксом. Спустя годы, после того, как я добился успеха на нескольких соревнованиях, меня пригласили в сборную Германии по боксу, где я в течение 4-х лет провел прекрасные бои. Трижды становился чемпионом Германии, 9 раз – Баден-Вуртенберга, а в 2007 году завоевал бронзовую медаль на первенстве Европы. Я с детства мечтал участвовать в Олимпийских играх и стать чемпионом мира в тяжелом весе, однако, со временем понял, что для армянина, тем более в Германии, очень трудно оставаться в любительском боксе. Совсем другое – профессиональный бокс – здесь не имеет значение, кто ты по национальности. Именно поэтому я обратился к своему агенту Жирайру Басмаджяну и с его помощью в 2011 году перевелся в Берлин - в клуб профессионального бокса Զաուերլանդ (Sauerland). Сейчас у меня не мечта, а цель - стать чемпионом мира в тяжелой весовой категории.
Ваагна Саакяна теперь все знают как Давида Графа, почему именно это имя?
Имя Давид я выбрал вместе с моим агентом Жирайром, ведь это имя героя армянского эпоса – Давида Сасунского.
Давид, если бы Вы остались в Армении, смогли бы добиться тех же результатов, что сегодня?
Не имеет значения, где ты живешь, успеха можно добиться везде. Я не могу сказать, что было бы, если бы я остался в Армении. Не хочется гадать, судьба привела меня в Германию, значит так тому и быть.
Может ли случиться так, что в один прекрасный день Вы выступите под флагом Армении?
В жизни все бывает, я с большим удовольствием представлял бы Армению.
Давид, Вика Дарчиняна прозвали «диким быком», Артура Абраама – Король Артур», и у вас есть прозвище, как оно возникло?
Ну, «прозвище» я выбрал сам «Граф» - этим все сказано.
Конечно, пока рано говорить об этом, но спортсмены после ухода из спорта возвращаются к «недоделанному». Может ли так произойти, что Вы вернетесь в Армению и что в Армении появится школа имени Давида Графа?
У меня нет «недоделанных» дел в Армении. А если когда-нибудь представится такая возможность, то я с удовольствием займусь благотворительностью Создание спортшкол не единственная возможность быть полезным людям, есть много других вариантов, которые я с удовольствием использую.
Ваш последний матч был 29 сентября, расскажите, пожалуйста, о своих дальнейших планах?
29 сентября выиграл бой с британцем Мартином Грейгером. По всей вероятности, очередной матч состоится в октябре, однако время и место пока не уточнены.