ԼՂՀ նախագահը վարչապետի պաշտոնում նշանակելու համար առաջարկել է Արայիկ Հարությունյանի թեկնածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13, ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը սեպտեմբերի 13-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի ղեկավար կազմի և աշխատակազմի ծառայությունների պատասխանատուների մասնակցությամբ։
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամլո ծառայությունից,քննարկման թեման ԱԺ կանոնակարգով սահմանված կարգով արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու հարցն էր։
Խորհրդարանի նախագահը հաղորդել է, որ սեպտեմբերի 11-ին Ազգային ժողովում ստացվել է հանրապետության նախագահի առաջարկությունը ԼՂՀ վարչապետի պաշտոնում նշանակելու համար Արայիկ Վլադիմիրի Հարությունյանի թեկնածությանը համաձայնություն տալու մասին։ «Պետության ղեկավարի պաշտոնական նամակը ստանալու հաջորդ օրը խորհրդարանում տեղի է ունեցել պատգամավորական խումբ-խմբակցությունների հանդիպումը վարչապետի թեկնածուի հետ, որի ընթացքում քննարկվել է առաջիկայում ձևավորման ենթակա նոր կառավարության կառուցվածքի ու գործունեության վերաբերյալ նրա տեսլականը»,-հայտարարել է Աշոտ Ղուլյանը։
Խորհրդարանի նախագահն ի լրումն հաղորդել է նաև, որ ԱԺ մի խումբ պատգամավորներ` թվով 15 հոգի, ԼՂՀ նախագահի առաջարկության կապակցությամբ հանդես են եկել համապատասխան օրակարգային հարցով արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու նախաձեռնությամբ։
ԼՂ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ, ղեկավարվելով ԼՂՀ Սահմանադրության 86-րդ հոդվածով, սեպտեմբերի 13-ին ստորագրել է որոշում` ԱԺ պատգամավորների նախաձեռնությամբ 2012թ. սեպտեմբերի 14-ին` ժամը 11.00-ին, Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան գումարելու մասին՝ նախաձեռնության հեղինակների առաջարկած օրակարգով։

NKR president nominated Arayik Harytyunyan for the post of Prime Minister
YEREVAN, SEPTEMBER 13, ARMENPRESS: President of NKR National Assembly Ashot Ghulyan held a working meeting on September 13 with the participation of leadership.
As Armenpress was informed from the press service of NKR National Assembly the topic of discussion was the issue of regulation of the extraordinary session. President of the parliament reported that NA received an offer of NKR President to nominate Arayik Harutyunyan for the post of Prime Minister. ,, After receiving the official letter of President there was a meeting of NA deputies with the candidate for the post of Prime Minister during which his vision concerning the formation of new government, its structure and activity was discussed” declared Ashot Ghulyan.
Thereto, the head of the parliament reported that a group of NA deputies took the initiative to have an extraordinary session on the mentioned agenda.
NKR NA President has declared that he accepted the suggestion of NA Deputies on the 86 article of the Constitution, to have an extraordinary meeting at 11:00 AM on September 14, 2012. Some issues related to interparliamentary life have also been discussed during the meeting.