Դերենիկ Դումանյանը հանձնարարել է ուսումնասիրել ծննդատներում անհարկի վճարումների պատճառները
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարար Դերենիկ Դումանյանը նախարարության աշխատակազմի մասնագետներին հանձնարարել է ուսումնասիրություններ կատարել մայրաքաղաքի ծննդատներում։
«Պետական բյուջեի միջոցներից տարեկան ավելի քան 6 միլիարդ դրամ է հատկացվում Ծննդօգնության պետական հավաստագրի ծրագրի իրականացման համար։ Հանրապետության նախագահի հանձնարարությամբ ծնելիության խրախուսմանն ուղղված կարևոր այս նախաձեռնությունը, սակայն, ստվերվում է մեր ծննդատներում սահմանված անհարկի վճարումներով»,-ասել է նախարարը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, անդրադառնալով ծննդատներում արմատավորված վճարովի այցերին, Դերենիկ Դումանյանը նշել է, որ անհասկանալի են դրանց համար սահմանված բարձր վճարները։ Նախարարը հանձնարարել է ուսումնասիրել, թե վճարովի մտացածին ինչ այլ ծառայություններ ևս կան ծննդատներում։ Մասնավորապես առաջարկել է ծանոթանալ հիվանդասենյակների պայմաններին։ Դրանք երբեմն չեն ապահովում գործող չափորոշիչները, և կանայք ստիպված են լինում նախընտրել վճարովի հիվանդասենյակները։
Դերենիկ Դումանյանը մասնագետների առջև խնդիր է դրել ստեղծել անվճար ծննդօգնության պարտադիր ծառայությունների ցանկ։

Министр здравоохранения Армении поручил выяснить причины незаконных поборов в роддомах
Министр здравоохранения Армении Дереник Думанян поручил сотрудникам аппарата провести мониторинг в столичных роддомах.
«Из госбюджетных средств ежегодно выделяется сумма более 6 млрд драмов, которая предоставляется на реализацию программы Государственного сертификата родовспоможения. Эта важная инициатива, реализуемая по поручению президента страны, однако, дискредитируется незаконными поборами в наших роддомах», - заявил министр.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве, коснувшись практикующихся в роддомах «платных» визитов, Думанян отметил, что ему непонятна высокая плата, взимаемая за эти посещения. Он поручил выяснить, какие еще «надуманные платные услуги» существуют в роддомах. В частности, министр предложил ознакомиться с условиями в больничных палатах, которые не всегда соответствуют принятым требованиям, так что женщины вынуждены отдать предпочтение «платным» палатам.
Министр поставил перед специалистами системы задачу: создать перечень обязательных услуг бесплатного родовспоможения.