ԱՄՆ Սենատի դեմոկրատ թեկնածուն սատարում է ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մասաչուսեթս նահանգից ԱՄՆ Սենատի դեմոկրատ թեկնածու, Հարվարդի համալսարանի իրավագիտության պրոֆեսոր Էլիզաբեթ Ուորենը The Armenian Weekly-ին տված հարցազրույցում խոսել է ամերիկահայ համայնքին առնչվող կարեւորագույն հարցերի, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում արդարության եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման մասին:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, պարբերականի հարցին` արդյո՞ք նա աջակցություն կցուցաբերի Թուրքիային ճնշելու հարցում, ինչպես նաեւ ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի` 2011 թ. դեկտեմբերի ընդունած օրինագծին, որը հորդորում է թուրքական կառավարությանը հարգել իր քրիստոնյա բնակչության ազատ դավանանքի իրավունքները եւ վերադարձնել բռնագրավված քրիստոնեական եկեղեցիներն իրենց օրինական սեփականատերերին, Ուորենը պատասխանել է. «Այո, ես սատարում եմ այն բորոր ջանքերը, որոնցով կոչ է արվում թուրքական կառավարությանը վերադարձնել կրոնական ունեցվածքն իրենց օրինական տերերին: Որպես երկիր` մենք հավատում ենք կրոնական ազատությանը թե' մեր տանը, թե' ամբողջ աշխարհում: Ես նաեւ գնահատում եմ ամերիկահայության ներդրած ջանքերը, ովքեր հասել են այս հարցի եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման իրազեկությանը: Եթե մենք չճանաչենք անցյալի վայրագությունները, ուրեմն մենք կանգած ենք ապագայում նույնը կրկնելու ռիսկի առաջ: 1915 թ. 1.5 մլն հայերի սպանդը երբեք չպետք է մոռանանք»:
Անդրադառնալով Մասաչուսեթս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի ընդունած բանաձեւին, որում ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին կոչ է արվում սատարել ԼՂ ինքորոշումը եւ անկախությունը, պարբերականը հարց է ուղղել` արդյո՞ք նա կաջակցի Լեռնային Ղարաբաղի անկախության իրավունքին` Ուորենը նշել է. «Այո, ես սատարում եմ ԼՂ ինքնորոշման իրավունքը: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եւ Հայաստանի կառավարության ջանքերի շնորհիվ խաղաղ եզրակացության հասնելու հարցում ես հույսեր ունեմ: Արդեն չափազանց շատ կյանքի կորուստներ են եղել»:

Кандидат в Сенат США выступает за реализацию права народа Нагорного Карабаха на самоопределение
Кандидат-демократ в Сенат США от штата Массачусетс, профессор Гарвардского университета юриспруденции Элизабет Уоррен в интервью The Armenian Weekly коснулась важнейших для армянской общины США проблем, в том числе принципа справедливости в вопросе признания Геноцида армян и права народа Нагорного Карабаха на самоопределение.
Как сообщает Арменпресс, на вопрос, действительно ли она готова оказать содействие в плане давления на Турцию, поддержать принятый в декабре 2011 года Палатой представителей Конгресса США законопроект, который призывает правительство Турции уважать права своего христианского населения на свободу вероисповедания и вернуть конфискованные христианские храмы их законным владельцам, г-жа Уоррен ответила: «Да, я поддерживаю все усилия, которые призваны заставить турецкое правительство вернуть церковное имущество его законным хозяевам».
«Как страна, мы верим в свободу вероисповедания как в нашем доме, так и во всем мире. Я также ценю усилия американских армян, которые добились публичности в этом вопросе и в вопросе признании Геноцида армян. Если мы не признаем зверства прошлого, значит мы рискуем увидеть его повторение в будущем. Мы никогда не должны предать забвению факт убийства в 1915 году 1,5 миллиона армян», - подчеркнула кандидат.
Коснувшись резолюции,принятой Палатой представителей штата Массачусетс , в которой содержится призыв к президенту и Конгрессу США поддержать право Нагорного Карабаха на самоопределение и независимость, The Armenian Weekly задает вопрос: поддержит ли Элизабет Уоррен право НК на независимость. Последняя ответила: «Да, мы поддерживаем права НК на самоопределение. Благодаря усилиям Минской группы ОБСЕ и правительства Армении я надеюсь на мирное разрешение этой проблемы. Уже слишком много было потерь и утрат».