Ադրբեջանում կրկին այրել են Իսրայելի եւ Հայաստանի դրոշները
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվի մոտ գտնվող Նարդարան ավանում մզկիթի ախունդ Հաջի Աթամալիի գլխավորությամբ հակաիսրայելական միտինգ է տեղի ունեցել: Նարդարանի հոգեւոր առաջնորդը միտինգի մասնակիցներին կոչ է արել «պայքարել Իսրայելի եւ միջազգային սիոնիզմի դեմ»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ադրբեջանական «Հանուն մեր եւ ձեր իրավունքների» ոչ կառավարական կազմակերպության կայքը:
Միտինգում ունեցած ելույթում Նարդարանի ավագանու խորհրդի նախագահ Քերբելալի Նաթիգ Քերիմովը Ադրբեջանի իշխանություններին քննադատել է արտաքին քաղաքականության մեջ «Իսրայելի հետ ռազմավարական գործընկերության վրա կենտրոնանալու» համար:
Քերիմովի խոսքով` «մահմեդական հողերի ազատությունն անցնում է Երուսաղեմի ազատագրման միջով»: Միտինգի ավարտին մասնակիցները բանաձեւ են հրապարակել եւ այրել Իսրայելի եւ Հայաստանի դրոշները:
Երեկ Իրանում եւ մի շարք մահմեդական երկրներում նշվել է «Ղուդսի (Երուսաղեմի) համաշխարհային օրը» կամ, այլ կերպ ասած, Պաղեստինյան ժողովրդի հետ համերաշխության միջազգային օրը: «Ղուդսի համաշխարհային օրը» հռչակվել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հիմնադիր իմամ Խոմեյնիի կողմից 1979 թ-ին եւ նշվում է Ռամադան ամսվա վերջին ուրբաթ օրը` ի նշան բողոքի «իսրայելցիների կողմից Երուսաղեմի բռնազավթման»: Ադրբեջանի Նարդարան ավանում պարբերաբար տեղի են ունենում հակաիսրայելական ակցիաներ:

В Азербайджане вновь сожгли флаг Израиля и Армении
В поселке Нардаран, расположенном недалеко от Баку, состоялся антиизраильский митинг. Ведущий митинга – ахунд Нардаранской мечети Гаджи Атамали призвал к «борьбе с Израилем и международным сионизмом». Как сообщает Арменпресс, об этом передает сайт азербайджанского НПО «За наши и ваши права».
Выступивший на митинге вслед за ахундом председатель Совета старейшин Нардарана Кербелаи Натиг Керимов выступил с критикой в адрес властей Азербайджана, остановившись на внешней политике страны в свете стратегического партнерства Азербайджана с Израилем.
По словам Н.Керимова, «свобода мусульманских земель проходит через освобождение Иерусалима». В конце митинга ее участники зачитали резолюцию и сожгли государственные флаги Израиля и Армении.
Отметим, что вчера в Иране и ряде других стран отмечался «Всемирный день Аль-Кудса» или же Всемирный день солидарности с палестинским народом. «Всемирный день Аль-Кудса» был провозглашен создателем Исламской Республики Иран имамом Хомейни в 1979 г. и отмечается в последнюю пятницу священного месяца Рамадан «в знак протеста против оккупации Иерусалима израильтянами». В поселке Нардаран в Азербайджане регулярно проходят антиизраильские акции.