Ռոմնին ԱՄՆ փոխնախագահի պաշտոնում հայամետ գործչի է առաջադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող հանրապետական Միթ Ռոմնին որոշել է որպես փոխնախագահ առաջադրել Վիրջինիա նահանգից Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Փոլ Ռայանին: Ռայանը հայտնի է հայանպաստ դիրքորոշումներով: Նա եղել է Ներկայացուցիչների պալատի` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման թիվ 252 բանաձեւի կողմնակիցներից, Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամ է: ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը նրան A գնահատական է տվել: Նման գնահատականի հանձնախմբի կողմից արժանացել է սենատոր Բայդենը: «Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ռայանը բարձր գնահատականի է արժանացել` A-ից F սանդղակում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրենսդրական եւ քաղաքական դրական գործունեության շնորհիվ: Նա իրեն դրական է դրսեւորել նաեւ ամերիկահայ ընտրողներին մտահոգող մարդու իրավունքների եւ արտաքին քաղաքական այլ հարցերի առնչությամբ»,-տեղեկացրել են ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբից «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան:
Ռոմնին փոխնախագահին պաշտոնապես կներկայացնի օգոստոսի 11-ին` Նորֆոլկ քաղաք այցի ժամանակ: Նախագահի պաշտոնի համար Ռոմնիի թեկնածությունը պաշտոնապես կառաջադրվի Ֆլորիդայում օգոստոսի 27-30-ը տեղի ունենալիք հանրապետականների համագումարում:

Romney nominated a pro-Armenian activist in the USA vice president position
Yerevan, August 11, ARMENPRESS: The Republican Mitt Romney fighting for the position of the USA president made a decision to nominate a member of the House of Representatives Paul Ryan from the Virginia state as a vice president. Ryan is famous for his pro-Armenian positions. He was one of the NO 252 resolution supporters of the House of Parliaments in the Armenian Genocide recognition and condemn, he is a member of the Congress committee on the Armenian issues. The Armenian trial committee in the USA marked him A. Senator Biden has also been assessed with such a mark. “A member of the House of Representatives Ryan was highly appreciated from A to F due to the legislative and political positive activity in the Armenian Genocide Recognition. He positively displayed himself also in the human rights the American Armenians are concerned about and other foreign political issues”, ANCA informed in response to the question raised by “Armenpress”.
Romney will officially represent the vice president on August 11 during the visit to Norfolk. Romney’s candidature for the presidential position will be officially nominated in the republican Congress to be held in Florida August 27-30.