Վրացական Ուշբա սարում «գերի ընկած» հայ լեռնագնացի մոտ դեռ կա սննդի պաշար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վրացի փրկարարները կապ են հաստատել Վրաստանի տարածքում գտնվող Ուշբա լեռը բարձրացածհայ լեռնագնացի հետ եւ ճշտել, որ նրա մոտ կա սննդի պաշար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից` եղանակային վատ պայմանների պատճառով, սակայն, դեռ ուղղաթիռ չի կարող հասնել Ուշբա սար, իսկ փրկարարներին այնտեղ հասնելու համար անհրաժեշտ է շուրջ երեք օր:
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունն օգոստոսի 9-ին ստացել է տեղեկություն այն մասին, որ ՀՀ քաղաքացի Ա.Մ.-ն լեռնագնացության նպատակով բարձրացել է Վրաստանի տարածքում գտնվող Ուշբա լեռը եւ լեռնագնացության համարնախատեսված պարագաների սղության պատճառով չի կարող ինքնուրույն իջնել:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին ավելի վաղ տեղեկացրել էին Վրաստանում Հայաստանի դեսպանատնից` դեսպանությունը կապ է հաստատելՎրաստանի ներքին գործերի նախարարության արտակարգ իրավիճակների դեպարտամենտի հետ, որտեղիցհայտնել են, որ տարվում են փրկարարական աշխատանքներ: Այժմ մշակվում են դեպքի վայրին մոտենալու եւ ՀՀ քաղաքացուն դուրս բերելու հնարավոր եղանակները, սակայն կլիմայական անբարենպաստ պայմաններից ելնելով` փրկարարների հնարավորությունները սահմանափակ են:
Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության հետ համատեղ հետեւում են փրկարարական աշխատանքների ընթացքին: Ձեռնարկվում են բոլոր հնարավոր միջոցները ՀՀ քաղաքացուն համապատասխան օգնություն ցուցաբերելու համար:

The Armenian mountaineer “taken prisoner” in the Georgian Ushba Mountain still has food supply
Yerevan, August 10, ARMENPRESS: The Georgian rescuers established contact with the Armenian mountaineer who climbed the Ushba Mountain located in the territory of Georgia and found out that he still has food supply.
As “Armenpress” was informed by the Armenian Ministry of Emergency Situations because of bad weather conditions a helicopter cannot reach the Ushba Mountain, and it will take three gays from the rescuers to reach there.
The Armenian Embassy to Georgia received information on August 9 that the Armenian citizen A. M. climbed the Georgian Ushba Mountain for mountaineering and because of the lack of supplies he cannot descend on his own.
As “Armenpress” was earlier briefed by the Armenian Embassy to Georgia, the Embassy established contact with the emergency department of the Georgian Ministry of Internal Affairs and found out that rescue services are being taken. Now ways of reaching the place and rescue the Armenian citizen are being developed, but the capabilities of the rescuers are limited because of bad weather conditions.
The Armenian Embassy to Georgia jointly with the Armenian Ministry of Emergency Situations watches the process of the rescue operations. All the possible means are taken to assist the Armenian citizen.