Խաղաղության կորպուսի կամավորները հանդիսավոր երդվեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ-ի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բրյուս Դանահյուի գլխավորությամբ օգոստոսի 7-ին անցկացվեց Խաղաղության կորպուսի 42 կամավորի երդմնակալության հանդիսավոր արարողությունը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դեյվիդ Լիլլին նշեց, որ Հայաստանում ԽԿ գործունեության ընթացքում շուրջ 750 կամավորներ են ծառայություն անցկացրել:«Կամավորի աշխատանքը բավական դժվար եւ պատասխանատու է: Երբեք մի մոռացեք, թե որտեղից եք եկել, մի կորցրեք ձեր արժեքներն ու հետամուտ եղեք ձեր առաքելության լրջությանը»,-բացման խոսքում ասաց նա;
Խաղաղության կորպուսի ծրագրային եւ դասընթացային բաժնի ղեկավար Նիկոլաս Բրունոն նշեց, որ Հայաստանում Խաղաղության կորպուսի գործունեության 20 տարիների ընթացքում կամավորներն աշխատելն են մարզերի դպրոցների տնօրենների, անգլերենի ուսուցիչների հետ, փոխանակել են փորձն ու երկկողմանի բարելավել հմտությունները:«Մեր նպատակն է օգնելու, որպեսզի անգլերենի դասերն ավելի արդյունավետ եւ հետաքրքիր անցնեն: Կառույցի գործունեության քսան տարիների ընթացքումանգլերենի բարելավման որոշակի առաջընթաց է նկատվում, սակայն որակի առումով Հայաստանում անգլերենը դեռ աճելու տեղ ունի»,-ասաց նա:
ԽԿ-ի կամավորները դասընթացների ավարտից հետո կմեկնեն Հայաստանի տարբեր շրջաններ, որտեղ երկու տարի կաշխատեն կառույցի երկու ծրագրերի շրջանակներում` անգլերենի ուսուցում եւ համայնքի զարգացում:
ԱՄՆ-ի Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961 թվականին ԱՄՆ նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդիի կողմից եւ այդ ժամանակից ի վեր ավելի քան 200 հարյուր հազար կամավոր է ծառայել աշխարհի ավելի քան 100 երկրներում:Խաղաղության կորպուսն ունի երեք նպատակ` մասնագիտական օգնություն ցուցաբերել հյուրընկալող երկրին, օգնել հյուրընկալող երկրի ժողովրդին ավելի լավ ճանաչել ամերիկյան ժողովրդին, ինչպես նաեւ օգնել ամերիկյան ժողովրդին ավելի լավ ճանաչելու հյուրընկալող ժողովրդին:

Состоялась церемония приведения к присяге волонтеров Корпуса мира
7 августа в присутствии Временного поверенного в делах США в Армении Брюса Данахью состоялась церемония приведения к присяге 42 волонтеров Корпуса мира. Как сообщает Арменпресс, директор армянского офиса Корпуса мира Дейвид Лилли отметил, что в течение деятельности Корпуса мира в Армении службу прошли около 750 волонтеров. «Работа волонтеров довольно трудна. Никогда не забывайте, откуда вы пришли, не забывайте о наших ценностях и относитесь к своей миссии со всей серьезностью», - сказал он в своем вступительном слове.
Руководитель программного отдела и курсов Корпуса мира Николас Бруно сказал, что за 20 лет деятельности этой структуры в Армении волонтеры работали вместе с директорами областных школ, с преподавателями английского языка, обменивались с ними опытом, взаимно обогащая друг друга. «Наша цель – оказать помощь в том, чтобы уроки английского проходили более эффективно и интересно. За 20 лет деятельности нашей структуры здесь наметился некоторый прогресс в изучении английского языка, однако, в плане качества, уровня владения языком многое еще предстоит сделать», - сказал Бруно.
После завершения курсов волонтеры отбудут в разные районы Армении, где в течение двух лет будут работать в рамках двух программ Корпуса мира – обучение английскому языку и развитие общин.
Корпус мира США был основан в 1961 году президентом США Джоном Ф.Кеннеди: с тех пор и до сего дня более 200 сотен тысяч волонтеров служили в более чем 100 странах мира. Корпус мира преследует три цели – оказать профессиональную помощь принимающей стране, помочь этой стране лучше узнать американский народ, а также помочь американскому народу лучше узнать принимающую страну и ее народ.