Խաղաղության կորպուսի կամավորները հանդիսավոր երդվեցին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ-ի դեսպանատան գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բրյուս Դանահյուի գլխավորությամբ օգոստոսի 7-ին անցկացվեց Խաղաղության կորպուսի 42 կամավորի երդմնակալության հանդիսավոր արարողությունը:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Խաղաղության կորպուսի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Դեյվիդ Լիլլին նշեց, որ Հայաստանում ԽԿ գործունեության ընթացքում շուրջ 750 կամավորներ են ծառայություն անցկացրել:«Կամավորի աշխատանքը բավական դժվար եւ պատասխանատու է: Երբեք մի մոռացեք, թե որտեղից եք եկել, մի կորցրեք ձեր արժեքներն ու հետամուտ եղեք ձեր առաքելության լրջությանը»,-բացման խոսքում ասաց նա;
Խաղաղության կորպուսի ծրագրային եւ դասընթացային բաժնի ղեկավար Նիկոլաս Բրունոն նշեց, որ Հայաստանում Խաղաղության կորպուսի գործունեության 20 տարիների ընթացքում կամավորներն աշխատելն են մարզերի դպրոցների տնօրենների, անգլերենի ուսուցիչների հետ, փոխանակել են փորձն ու երկկողմանի բարելավել հմտությունները:«Մեր նպատակն է օգնելու, որպեսզի անգլերենի դասերն ավելի արդյունավետ եւ հետաքրքիր անցնեն: Կառույցի գործունեության քսան տարիների ընթացքումանգլերենի բարելավման որոշակի առաջընթաց է նկատվում, սակայն որակի առումով Հայաստանում անգլերենը դեռ աճելու տեղ ունի»,-ասաց նա:
ԽԿ-ի կամավորները դասընթացների ավարտից հետո կմեկնեն Հայաստանի տարբեր շրջաններ, որտեղ երկու տարի կաշխատեն կառույցի երկու ծրագրերի շրջանակներում` անգլերենի ուսուցում եւ համայնքի զարգացում:
ԱՄՆ-ի Խաղաղության կորպուսը հիմնադրվել է 1961 թվականին ԱՄՆ նախագահ Ջոն Ֆ. Քենեդիի կողմից եւ այդ ժամանակից ի վեր ավելի քան 200 հարյուր հազար կամավոր է ծառայել աշխարհի ավելի քան 100 երկրներում:Խաղաղության կորպուսն ունի երեք նպատակ` մասնագիտական օգնություն ցուցաբերել հյուրընկալող երկրին, օգնել հյուրընկալող երկրի ժողովրդին ավելի լավ ճանաչել ամերիկյան ժողովրդին, ինչպես նաեւ օգնել ամերիկյան ժողովրդին ավելի լավ ճանաչելու հյուրընկալող ժողովրդին:

Peace Corps volunteers vowed solemnly
YEREVAN, JULY 7, ARMENPRESS: Peace Corps 42 volunteer's inauguration ceremony headed by U.S. Embassy Charge d'Affairs to the Republic of Armenia Bruce Danahy was launched in August 7.
As Armenpress reports Peace Corps Armenian office director David Lili came forth with the opening speech ‘’ Over 750 volunteers conducted service during Armenian Peace Corps. The job of the volunteers is very hard and responsible. Never forget where do you come from, keep to your values and be consistent in your mission’’.
Peace Corps training program department head Nicolas Bruno noted, during 20 years of activity the volunteers worked with the headmasters of province’s schools, English teachers: mutual exchange of experience took place in this period. ‘’ Our aim is to make efforts for launching English classes in more influential and interesting way. Some progress has been observed throughout the activity of the structure, yet more junctions are needed’’ the interlocutor came forth with.
The Peace Corps is an American volunteer program issued by President John F. Kennedy on March 1, 1961. Since then 200 hundred thousand volunteers have served in almost 100 countries of the world. Peace Corps has three goals: show professional assistance to the host country, help host country people get to know American nation better as well as help the American people in better recognition of the host nation.