Ադրբեջանն ինքը խախտում է հրադադարի ռեժիմը, ինքն էլ աշխարհի բոլոր բեմերից կոկորդիլոսի արցունքներ թափում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 25-ին անցկացված ԵԱՀԿ հերթական դիտարկմանը Ադրբեջանական կողմը կրկին հրաժարվեց անմիջական հանդիպումից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչ Անդրանիկ Մկրտումյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ինքը ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների հետ առանձին հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է ադրբեջանական կողմից տարեցտարի աճող հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին տեղեկություններ, ինչպես նաեւ քննարկել հունիսի սկզբին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի իրականացրած գործողությունները եւ հայկական կողմի հարկադիր պատասխան քայլերը:
«Հերթական անգամ քննարկվել է նաեւ առաջնագծում դիպուկահարների հետքաշման հարցը, որը Ադրբեջանը կտրուկ հրաժարվել է կատարել: Սակայն այդ ամենով հանդերձ` Ադրբեջանն աշխարհի բոլոր բեմերից կոկորդիլոսի արցունքներ է թափում մեր դիպուկահարաների պատասխան կրակից ունեցած կորուստների վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Անդրանիկ Մկրտումյանը նշեց նաեւ, որ ադրբջանցի «հերոսները» շարունակում են միտումնավոր կրակել խաղաղ բնակիչների եւ բնակավայրերի ուղղությամբ` կոպիտ խախտելով Ժնեւյան կոնվենցիայի պահանջները եւ կարծելով, թե անպատիժ են մնալու: «Մենք չենք վախենում հակառակորդից, այլ փորձում ենք որքան հնարավոր է պահպանել հրադադարի ռեժիմը, իսկ ադրբեջանցիները ստացել են, ստանում են եւ կստանան համարժեք պատասխան հայ զինվորի կողմից»,- շեշտեց Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծեց, որ հայ զինվորը երբեւէ կրակ չի արձակում խաղաղ բնակչության ուղղությամբ, սակայն դա չի նշանակում, որ հայկական կողմի համբերությունն անսահմանափակ է: Գնդապետը ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին հայտնել է, որ վերջերս դեպք է գրանցվել, երբ ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչները փայտերով հարձակվել են իրենց զինվորի վրա, որպեսզի նրանք հայկական կողմի խաղաղ բնակչության վրա կրակ չարձակեն` զգուշանալով պատասխանից:
Վերջին ամսվա ընթացքում ադրբեջանցիների կրակոցներից հայկական կողմում վիրավորվել է երկու խաղաղ բնակիչ, իսկ 2012 թվականի 7 ամիսների ընթացքում ադրբեջանական կողմը շուրջ 11 հազար անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը:

Азербайджанцы получали, получают и будут получать адекватный ответ армянских солдат - представитель Генштаба ВС Армении
Азербайджанцы получали, получают и будут получать адекватный ответ армянских солдат - представитель Генштаба  ВС Армении
В ходе очередного мониторинга миссии ОБСЕ на линии соприкосновения армяно-азербайджанских вооруженных сил азербайджанская сторона вновь отказалась от непосредственной встречи.
Как сообщает Арменпресс, представитель Генерального штаба Вооруженных сил Армении Андраник Мкртумян на встрече с журналистами сообщил, что во время отдельной встречи с представителями ОБСЕ он представил им информацию о возрастающих с каждым годом случаях нарушений режима прекращения огня с азербайджанской стороны, а также обсудил диверсионные действия, организованные Азербайджаном в начале июня, и ответные шаги армянской стороны.
«В очередной раз был обсужден вопрос устранения снайперов с передовой линии, что Азербайджан категорически отказывается делать. Но вместе со всем этим, Азербайджан со всех кафедр мира льет крокодиловы слезы в связи с потерями, которые они несут в результате наших ответных действий», - сказал Мкртумян.
Он также отметил, что азербайджанские «герои» продолжают целенаправленно стрелять в направлении мирных жителей и населенных пунктов, грубо нарушая требования Женевской конвенции и думая, что останутся безнаказанными.
«Мы не боимся противника, и пытаемся по мере возможности соблюдать режим прекращения огня, а азербайджанцы получали, получают и будут получать адекватный ответ армянских солдат», - подчеркнул представитель Генштаба ВС Армении.
Он отметил, что армянский солдат никогда не открывает огонь в направлении мирного населения, но это не значит, что терпение армянской стороны безгранично. Полковник сообщил представителям ЕС, что недавно был зафиксирован инцидент, когда мирные азербайджанские жители с палками в руках напали на собственных солдат, чтобы они не стреляли в направлении мирного населения армянской стороны, так как они боялись ответных действий.
Напомним, что в течение последнего месяца в результате выстрелов с азербайджанской стороны ранения получили два армянских мирных жителя, а в течение семи месяцев 2012 года Азербайджан нарушал режим прекращения огня около 11 тыс. раз.