Ադրբեջանն ինքը խախտում է հրադադարի ռեժիմը, ինքն էլ աշխարհի բոլոր բեմերից կոկորդիլոսի արցունքներ թափում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանին հուլիսի 25-ին անցկացված ԵԱՀԿ հերթական դիտարկմանը Ադրբեջանական կողմը կրկին հրաժարվեց անմիջական հանդիպումից: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Հայաստանի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարության Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչ Անդրանիկ Մկրտումյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ ինքը ԵԱՀԿ ներկայացուցիչների հետ առանձին հանդիպման ժամանակ ներկայացրել է ադրբեջանական կողմից տարեցտարի աճող հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին տեղեկություններ, ինչպես նաեւ քննարկել հունիսի սկզբին ադրբեջանական դիվերսիոն խմբերի իրականացրած գործողությունները եւ հայկական կողմի հարկադիր պատասխան քայլերը:
«Հերթական անգամ քննարկվել է նաեւ առաջնագծում դիպուկահարների հետքաշման հարցը, որը Ադրբեջանը կտրուկ հրաժարվել է կատարել: Սակայն այդ ամենով հանդերձ` Ադրբեջանն աշխարհի բոլոր բեմերից կոկորդիլոսի արցունքներ է թափում մեր դիպուկահարաների պատասխան կրակից ունեցած կորուստների վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Անդրանիկ Մկրտումյանը նշեց նաեւ, որ ադրբջանցի «հերոսները» շարունակում են միտումնավոր կրակել խաղաղ բնակիչների եւ բնակավայրերի ուղղությամբ` կոպիտ խախտելով Ժնեւյան կոնվենցիայի պահանջները եւ կարծելով, թե անպատիժ են մնալու: «Մենք չենք վախենում հակառակորդից, այլ փորձում ենք որքան հնարավոր է պահպանել հրադադարի ռեժիմը, իսկ ադրբեջանցիները ստացել են, ստանում են եւ կստանան համարժեք պատասխան հայ զինվորի կողմից»,- շեշտեց Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ներկայացուցիչը:
Նա ընդգծեց, որ հայ զինվորը երբեւէ կրակ չի արձակում խաղաղ բնակչության ուղղությամբ, սակայն դա չի նշանակում, որ հայկական կողմի համբերությունն անսահմանափակ է: Գնդապետը ԵԱՀԿ ներկայացուցիչներին հայտնել է, որ վերջերս դեպք է գրանցվել, երբ ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչները փայտերով հարձակվել են իրենց զինվորի վրա, որպեսզի նրանք հայկական կողմի խաղաղ բնակչության վրա կրակ չարձակեն` զգուշանալով պատասխանից:
Վերջին ամսվա ընթացքում ադրբեջանցիների կրակոցներից հայկական կողմում վիրավորվել է երկու խաղաղ բնակիչ, իսկ 2012 թվականի 7 ամիսների ընթացքում ադրբեջանական կողմը շուրջ 11 հազար անգամ խախտել է հրադադարի ռեժիմը:

Azerbaijan itself violates the ceasefire regime and sheds crocodile tears all over the world
Yerevan, July 25, ARMENPRESS: During the usual OSCE observation at the Armenian-Azerbaijani border on July 25 the Azerbaijani side again refused the direct meeting. As “Armenpress” reports the representative of the Armenian Defense Ministry Armed Forces General Staff Andranik Mkrtumyan noted in the interview with the journalists that he had given information on the growing ceasefire regime violations by the Azerbaijani side during the separate meeting with the OSCE representatives, as well as discussed the actions of the Azerbaijani subversive groups and the Armenian forced response steps.
“Once again the issue of the frontline snipers’ refrain was discussed, which Azerbaijan strictly refused to fulfill. Despite all these, Azerbaijan sheds crocodile tears for the casualties in the result of our snipers’ response fire”, noted Mkrtumyan.
The latter also stated that the Azeri “heroes” continue to intentionally fire against the peaceful citizens and residences violating the demands of the Geneva Convention and thinking that they will remain unpunished. “We are not afraid of the enemy, we try to maintain the ceasefire as much as possible, and Azeris received and will receive an adequate response by the Armenian soldier”, stressed the General Staff representative of the Armed Forces.
He outlined that the Armenian soldier never fires against the peaceful civilians, but it does not mean the Armenian patience is unlimited. The Colonel has noted to the OSCE representatives that recently a case has been registered when the Azerbaijani peaceful residents attacked their soldier with sticks trying to prevent the fire against the Armenian peaceful people.
During the last month two Armenian peaceful citizens were injured by the Azerbaijani fires, and during the 2012 seven months the Azerbaijani side violated the ceasefire regime about 11 thousand times.