Լեռնային Ղարաբաղում լուրջ չեն ընդունում Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերաբերյալ ադրբեջանական հոխորտանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի օդանավակայանից թռիչքներ իրականացնող ինքնաթիռները Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով ուղևորվելու է Հայաստան առանց որեւէ այլ երկրի, այդ թվում` Ադրբեջանի օդային սահմանը հատելու: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով ադրբեջանական այն սպառնալիքներին, որ այդ թռիչքներն անօրինական են եւ դիտարկվելու են որպես օդային սահմանի խախտում:
«Մենք չպետք է անհանգստանանք հակառակորդի հայտարարություններից: Նա ճանաչում է մեր տարածքային ամբողջականությունը: Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ Ադրբեջանը կարող է դիմել ռազմական քայլերի, ապա դա կդիտարկվի որպես տարածաշրջանային անվտանգության խաթարմանն ուղղված շատ կոպիտ քայլ»,- նկատեց Բաբայանը: Նրա փոխանցմամբ` ինքնաթիռների անվտանգությունը լիովին ապահովված է լինելու, քանի որ նրանք թռչելու են Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի տարածքում:
ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Ադբաշյանը մեզ հետ զրույցում շեշտեց, որ Ադրբեջանն այժմ ԻԿԱՕ-ի անդամ է, եւ ժամանակին ստորագրել է կոնվեցիա, որի համաձայն քաղաքացիական օդանավերին չպետք է սպառնալ անգամ այն դեպքում, եթե առանց զգուշացնելու մտնեն ադրբեջանական օդային տարածք: «Մենք լուրջ չենք վերաբերում ադրբեջանական սպառնալիքներին: Վերջերս ադրբեջանցիներն իրենց դիրքերը թուլացրել են, որովհետեւ չեն խոսում այն մասին, որ օդանավը կվերացնեն»,-նշեց Ադբաշյանը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի լրատվական վարչության պետ Սենոր Հասրաթյանն էլ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շեշտեց, որ խոսքը ռազմական ինքնաթիռների մասին չէ, ուստի իրենք չեն զբաղվում այդ ինքնաթիռների անվտանգությամբ: «Այլ հարց է, եթե հակառակորդի ինքնաթիռները խախտեն մեր օդային սահմանը, այդ ժամանակ կձեռնարկվեն համապատասխան գործողություններ»,-նշեց Հասրաթյանը:
«Արմենպրես»-ը հաղորդել էր, որ Մինսկի խմբի համանախագահները հուլիսի 10-13-ը տարածաշրջանային իրենց այցի ընթացքում կողմերից հավաստիացումներ են ստացել այն մասին, որ քաղաքացիական ինքնաթիռների նկատմամբ ուժ չի կիրառվի, խնդրին անդրադարձ կկատարվի միայն դիվանագիտական քայլերի տեսքով և հարցը չի քաղաքականացվի: Համանախագահները կոչ են արել կողմերին իրենց տարածքներում իրականացնել թռիչքներ` միջազգային իրավունքի և գործող պրակտիկայի համաձայն:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը և քաղաքացիական ավիացիայի պետական վարչությունը հայտարարություններ էին տարածել, որ Ստեփանակերտի օդանավակայան կատարելիք թռիչքները անօրինական են:

Заявления Азербайджана о Степанакертском аэропорте в Нагорном Карабахе не воспринимают всерьез
Самолеты, которые будут совершать полеты из аэропорта Степанакерта будут летать в Армению по воздушной территории Нагорно-Карабахской Республики, не нарушая границы какой-либо другой страны, в том числе и Азербайджана. Об этом в беседе с Арменпресс сообщил начальник Главного информационного управления аппарата президента НКР Давид Бабаян, коснувшись заявлений азербайджанских должностных лицо том, что эти полеты незаконны и будут рассмотрены как нарушение воздушной границы.
«Мы не должны беспокоиться в связи с заявлениями противника, он признает нашу территориальную целостность. Что касается того, что Азербайджан может пойти на силовые действия, то это будет рассмотрено как грубое нарушение, направленное на дестабилизацию во всем регионе», - заметил Бабаян.
Он отметил, что безопасность самолетов будет полностью обеспечена, так как они будут летать по воздушной территории Нагорного Карабаха и Армении, и нет причин для беспокойства.
Начальник управления гражданской авиации при правительстве НКР Дмитрий Адбашян в ходе беседы с нами подчеркнул, что Азербайджан является членом Международной организации гражданской авиации (ICAO) и подписал конвенцию о том, что не будут угрожать самолетам гражданской авиации даже в том случае, если они без предупреждения войдут в воздушную территорию Азербайджана.
«Мы серьезно не относимся к азербайджанским угрозам. В последнее время азербайджанцы ослабили свои позиции, так как не говорят о том, что уничтожат самолет», - отметил Адбашян.
Пресс-секретарь Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики Сенор Асратян в беседе с Арменпресс отметил, что речь идет не о военных самолетах, следовательно не они занимаются безопасностью этих самолетов. «Другой вопрос, если самолеты противника нарушат нашу воздушную границу, тогда будут предприняты соответствующие действия», - отметил Асратян.
Как сообщал Арменпресс, сопредседатели Минской группы ОБСЕ в ходе регионального визита 10-13 июля получили от сторон заверения в том, что в отношении гражданских воздушных судов не будут примененысила и угроза применения силы, что спорные вопросы будут решатьсяпосредством дипломатических шагов и что они воздержатся от политизации данной темы. Сопредседатели в вопросеполетов над своей территорией призвали стороныдействовать в соответствии с нормами международного права и действующей практикой.
В свою очередь, Министерство иностранных дел и Государственное управление гражданской авиации Азербайджана заявили, что полеты в аэропорт Степанакерта будут незаконными.