Լեռնային Ղարաբաղում լուրջ չեն ընդունում Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերաբերյալ ադրբեջանական հոխորտանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտի օդանավակայանից թռիչքներ իրականացնող ինքնաթիռները Լեռնային Ղարաբաղի տարածքով ուղևորվելու է Հայաստան առանց որեւէ այլ երկրի, այդ թվում` Ադրբեջանի օդային սահմանը հատելու: Այս մասին«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով ադրբեջանական այն սպառնալիքներին, որ այդ թռիչքներն անօրինական են եւ դիտարկվելու են որպես օդային սահմանի խախտում:
«Մենք չպետք է անհանգստանանք հակառակորդի հայտարարություններից: Նա ճանաչում է մեր տարածքային ամբողջականությունը: Իսկ ինչ վերաբերում է նրան, որ Ադրբեջանը կարող է դիմել ռազմական քայլերի, ապա դա կդիտարկվի որպես տարածաշրջանային անվտանգության խաթարմանն ուղղված շատ կոպիտ քայլ»,- նկատեց Բաբայանը: Նրա փոխանցմամբ` ինքնաթիռների անվտանգությունը լիովին ապահովված է լինելու, քանի որ նրանք թռչելու են Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի տարածքում:
ԼՂՀ կառավարությանն առընթեր քաղաքացիական ավիացիայի վարչության պետ Դմիտրի Ադբաշյանը մեզ հետ զրույցում շեշտեց, որ Ադրբեջանն այժմ ԻԿԱՕ-ի անդամ է, եւ ժամանակին ստորագրել է կոնվեցիա, որի համաձայն քաղաքացիական օդանավերին չպետք է սպառնալ անգամ այն դեպքում, եթե առանց զգուշացնելու մտնեն ադրբեջանական օդային տարածք: «Մենք լուրջ չենք վերաբերում ադրբեջանական սպառնալիքներին: Վերջերս ադրբեջանցիներն իրենց դիրքերը թուլացրել են, որովհետեւ չեն խոսում այն մասին, որ օդանավը կվերացնեն»,-նշեց Ադբաշյանը:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի լրատվական վարչության պետ Սենոր Հասրաթյանն էլ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում շեշտեց, որ խոսքը ռազմական ինքնաթիռների մասին չէ, ուստի իրենք չեն զբաղվում այդ ինքնաթիռների անվտանգությամբ: «Այլ հարց է, եթե հակառակորդի ինքնաթիռները խախտեն մեր օդային սահմանը, այդ ժամանակ կձեռնարկվեն համապատասխան գործողություններ»,-նշեց Հասրաթյանը:
«Արմենպրես»-ը հաղորդել էր, որ Մինսկի խմբի համանախագահները հուլիսի 10-13-ը տարածաշրջանային իրենց այցի ընթացքում կողմերից հավաստիացումներ են ստացել այն մասին, որ քաղաքացիական ինքնաթիռների նկատմամբ ուժ չի կիրառվի, խնդրին անդրադարձ կկատարվի միայն դիվանագիտական քայլերի տեսքով և հարցը չի քաղաքականացվի: Համանախագահները կոչ են արել կողմերին իրենց տարածքներում իրականացնել թռիչքներ` միջազգային իրավունքի և գործող պրակտիկայի համաձայն:
Ավելի վաղ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը և քաղաքացիական ավիացիայի պետական վարչությունը հայտարարություններ էին տարածել, որ Ստեփանակերտի օդանավակայան կատարելիք թռիչքները անօրինական են:

NK is not earnest about the Azerbaijani threats on Stepanakert airport
Yerevan, July 17, ARMENPRESS: The flights of the aircraft from the Stapanakert airport are going to be implemented without crossing any other country, including Azerbaijani air border: Armenia via the territory of Nagorno Karabakh; the chief of the NK President’s Staff Information Department David Babayan mentioned in the interview with “Armenpress”, touching upon the Azerbaijani threats that those flights are illegal and are considered to be air border violation.
“The opponent’s statements should not worry us. He knows our territorial integrity. As to the fact that Azerbaijan may resort military actions, it will be considered as a very rude step to the regional security destruction”, Babayan stated. In his word the aircraft will be fully secured as they are going to fly over the territory of Nagorno Karabakh and Armenia.
The Chief of the Civil Aviation Department under NK government Dmitri Adbashyan stressed that Azerbaijan is now an ICAO member and once signed a convention, according which the civil aircraft should not be threatened even if they enter the Azerbaijani airspace without warning. “We are not earnest about the Azerbaijani threats. Recently the Azeris have weakened their positions, as they do not talk about destroying the aircraft”, Adbashyan briefed.
The Head of the Information Department of NKR Defense Army Senor Hasratyan in the conversation with “Armenpress” outlined that they do not deal with the security of the civil aircraft. “Another matter is when the enemy planes violate our airspace, in this case appropriate measures will be operated”, added Hasratyan.
“Armenpress” has reported that during their regional visit, July 10-13, the Minsk Group Co-Chairs received assurances that there would be no force against civil aircraft, the problem will take a diplomatic form and will not be politicized. The Co-Chairs urged the sides to conduct flights in their areas according to the international law and the current practice.
Earlier, Azerbaijani Foreign Ministry and the State Department of Civil Aviation stated that the flights to the Stepanakert airport are illegal.