Հայաստանն ավելացնում է Ռուսաստան ձկան արտահանման ծավալները
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ձկնաբուծությունը շարունակում է մնալ տնտեսության զարգացող ճյուղերից մեկը: Ներկայում պաշտոնապես գրանցված են 250-255 ձկնաբուծական տնտեսություններ: Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գյուղատնտեսության նախարարության ձկնաբուծության բաժնից, ոլորտը խթանելու հեռանկարները կախված են հիմնականում շուկայի զարգացվածությունից և արտահանման գործընթացից:
Վերջին2տարիներին հանրապետությունում լճակային ձկների արտադրության ծավալներն ավելացել են շուրջ23%-ով և2009թ.-ի5280 տոննայի դիմաց2011թ.-ին հասել6814տոննայի(911տոննա թառափ, 3802 տոննա սաղմոնազգի ձկներ, 2101տոննա կարպ,ծածան,պնդաճակատ,սպիտակ ամուր և այլն):
Հայաստանից ձկնատեսակներ Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանելու թույլտվություն ունեն 24 կազմակերպություններ, և Գյուղատնտեսության նախարարությունն այժմ քայլեր է ձեռնարկում այդ ցուցակն ընդլայնելու ուղղությամբ: 2011-ին Հայաստանից արտահանվել է 1500-1600 տոննա ձուկ` հիմնականում թառափ և իշխան տեսակի, մեծ մասը` Ռուսաստան: Ընդ որում,եթե 2010 թվականին Հայաստանից Ռուսաստան արտահանվել է 428 տոննա ձուկ, ապա 2011 թվականին ձկան արտահանման ծավալներն ավելացել են գրեթե 4 անգամ:Թեպետ այս տարվա պաշտոնական տվյալները դեռ չեն հրապարակվել, բայց նախորդ տարվա համեմատությամբ 2012թ. եւս արտահանման ծավալները զգալիորեն աճել են:
Ձկնաբուծությունը զարգացնելու նպատակով 2011 թվականին Հայաստանը միացել է Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասյան երկրների ձկնաբուծական միջազգային կոմիտեին: Այսհանգամանքը կնպաստի Հայաստանում ձկնաբուծության ժամանակակից տեխնոլոգիաների ներդրմանը,ձկնաբուծական միջազգային կառույցներին մեր հանրապետության առաջատար ձկնաբուծարանների ինտեգրմանը և համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

Armenia increases export of fish to Russia
YEREVAN, JULY 14, ARMENPRESS: Fish breeding continues to remain one of the developing branches of the economy. Currently 250-255 fish breeding economies are operating in Armenia.
As fish breeding department of the Ministry of Agriculture briefed Armenpress, the prospects to boost the market mainly depend on the development stage and export process.During the last 2 years lake fish production volumes have increased about 23%.
24 organizations have permission to export fish to the Russian Federation from Armenia, the Ministry of Agriculture undertakes steps to expand the list. In 2011 1500-1600 tons of fish was exported, mainly sturgeon and trout species, and the great part of which to Russia. If draw a parallel between 2010 ( 428 tons of fish) and 2011 data , there is an increase by four times, concerningexport volumes to Russia . Althoughofficial data of 2012 are not published, yet in comparison with the previous year export volumes have substantially increased.
Aimed at developing fish breeding Armenia joined Central Asian and Caucasus countries’ fish breeding international committee in 2011. This will promote the introduction of modern technologies in fisheries, the integration of leading international fish breeding institutions to our Republic and reportedly the launch of joint progrms.