Սեյրան Օհանյանը հայ-ադրբեջանական ռազմական գործողությունների վերսկսումը քիչ հավանական է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժի գործողությունները պլանային բնույթ են կրում եւ չեն կարող իրագործվել առանց ռազմաքաղաքական ղեկավարության իմացության: Հունիսի 29-ին Հայրենիքի համար նահատակվածների եւ անհետ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրվա կապակցությամբ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն այցելությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Իրադրության գնահատականը մենք բազմիցս տվել ենք: Նրանք փորձ են անում իրավիճակի սրման միջոցով ազդել միջազգային կառույցների վրա, որպեսզի կարողանան խնդրին ավելի արագ ընթացք տալ: Նաեւ փորձ է արվում միակողմանի պարտադրանքի մթնոլորտ ստեղծել, որին մենք դեմ ենք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նկատեց Օհանյանը: Նրա խոսքով` այդ իրավիճակում հայկական կողմը մի անգամ արդեն գտնվել է պարտադրված պատերազմի ժամանակ եւ կարողացել է պատվով դուրս գալ: «Մեր զինված ուժերն այդ քննությունը շատ բարձր գնահատականով են հանձնել: Դիվերսիոն հետախուզական գործողություններին այսօր էլ մենք արժանի պատասխան ենք տալիս: Պատասխանում ենք այն միջոցառումներին, որոնք նպատակային բնույթ են կրում եւ անկանոն կրակոցներին չենք արձագանքում»,-նշեց նախարարը: Նա շեշտեց, որ այդ խնդիրները զինված ուժերի համար փոքր են եւ ժամանակի ընթացքում իրադրությունից ելնելով` արժանի կերպով լուծվում են:
Այսօր հայոց բանակը փորձառու հրամանատարների եւ զինվորների հետ միասին պատրաստ է առաջ նետվել եւ հերոսություններ կատարել: Օհանյանն ընդգծեց, որ իրադրության գնահատման արդյունքում եկել են եզրակացության` ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը ցածր է:

Сейран Оганян считает маловероятным возобновление армяно-азербайджанских военных действий
Действия азербайджанских ВС носят плановый характер и не могут иметь место без ведома военно-политического руководства страны. Об этом в беседе с журналистами 29 июня заявил министр обороны Армении Сейран Оганян после посещения военного пантеона «Ераблур» в связи с Днем памяти без вести пропавших.
«Оценку ситуации мы неоднократно давали. Они пытаются путем обострения ситуации воздействовать на международные структуры и в одностороннем порядке навязать ситуацию, мы против этого», - сказал, как сообщает Арменпресс, министр обороны. По его словам, в этой ситуации армянская сторона однажды уже оказалась – в навязанной ей войне, из которой вышла с честью. «Наши вооруженные силы сдали этот экзамен на отлично. Диверсионно-разведывательным действиям мы сегодня даем достойный отпор. Отвечаем только на те действия, которые носят целевой характер, а на беспорядочные выстрелы не отвечаем», - сказал Сейран Оганян
«Сегодня армянская армия вместе с опытными командирами и солдатами готова атаковать и совершать подвиги», - сказал министр обороны. Он подчеркнул, что в результате оценки ситуации они пришли к выводу, что возможность возобновления военных действий маловероятна