Սեյրան Օհանյանը հայ-ադրբեջանական ռազմական գործողությունների վերսկսումը քիչ հավանական է համարում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական զինուժի գործողությունները պլանային բնույթ են կրում եւ չեն կարող իրագործվել առանց ռազմաքաղաքական ղեկավարության իմացության: Հունիսի 29-ին Հայրենիքի համար նահատակվածների եւ անհետ կորած ազատամարտիկների հիշատակի օրվա կապակցությամբ «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն այցելությունից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին նշեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«Իրադրության գնահատականը մենք բազմիցս տվել ենք: Նրանք փորձ են անում իրավիճակի սրման միջոցով ազդել միջազգային կառույցների վրա, որպեսզի կարողանան խնդրին ավելի արագ ընթացք տալ: Նաեւ փորձ է արվում միակողմանի պարտադրանքի մթնոլորտ ստեղծել, որին մենք դեմ ենք»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նկատեց Օհանյանը: Նրա խոսքով` այդ իրավիճակում հայկական կողմը մի անգամ արդեն գտնվել է պարտադրված պատերազմի ժամանակ եւ կարողացել է պատվով դուրս գալ: «Մեր զինված ուժերն այդ քննությունը շատ բարձր գնահատականով են հանձնել: Դիվերսիոն հետախուզական գործողություններին այսօր էլ մենք արժանի պատասխան ենք տալիս: Պատասխանում ենք այն միջոցառումներին, որոնք նպատակային բնույթ են կրում եւ անկանոն կրակոցներին չենք արձագանքում»,-նշեց նախարարը: Նա շեշտեց, որ այդ խնդիրները զինված ուժերի համար փոքր են եւ ժամանակի ընթացքում իրադրությունից ելնելով` արժանի կերպով լուծվում են:
Այսօր հայոց բանակը փորձառու հրամանատարների եւ զինվորների հետ միասին պատրաստ է առաջ նետվել եւ հերոսություններ կատարել: Օհանյանն ընդգծեց, որ իրադրության գնահատման արդյունքում եկել են եզրակացության` ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը ցածր է:

YEREVAN, JUNE 29, ARMENPRESS: Actions of Azerbaijani armed forces have a planned character and can not be implemented without the knowledge of political and military leadership. About this declared Defense Minister of Armenia Seyran Ohanyan during the briefing on June 29 after visiting “Erablur” military pantheon.
“We have given the estimation of the situation many times. They try to have an impact on international institutions with the help of aggravation of the situation in order to be able to solve the issue more quickly. They are also trying to create atmosphere of unilateral coercion and we are against it” noticed Ohanyan as Armenpress reports. In his words Armenian side has once been in such situation during the imposed war and was able to come out from that situation with honor. “Our armed forces passed that exam with high marks. Today we again give worthy response to diversion actions. We response to those actions which are planned and do not response to irregular shots” mentioned the Minister.
Today Armenian army with experienced commanders and soldiers is ready to make heroism. Ohanyan highlighted that in result of the estimation of the situation they had come to the conclusion that the possibility of resumption of military actions is less likely.