Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգներն AXA-ից կստանան 2.1 մլն դոլար փոխհատուցում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգները գրեթե 2.1 մլն դոլար փոխհատուցում կստանան: Խնդիրը վերջապես հանգուցալուծվել է մեկ տարի շարունակ դատական գործընթացների արդյուքնում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Glendale News-Press-ը, գումարը կհատկացնի AXA S.A. ապահովագրական ընկերության ժառանգների փոխհատուցման հիմնադրամը: Հունիսի 11-ին տեղի ունեցած դատական լսումների ընթացքում շրջանային դատավոր Քրիստինա Սնայդերը նշել է, որ եթե փաստաբանները հանաձայնեն, ապա հայցվորներին կտրվեն կտրոններ:
Փոխհատուցումից հետո հիմնադրամում կմնա գրեթե 700 հազար դոլար:
Ֆրանսիական AXA S.A. ապահովագրական ընկերության հիմնադրամին ներկայացվել է 13 հազար հայց: Ընկերության փաստաբանները տարվա սկզբին եկել են համաձայնության, որ կդիտարկվեն 15 հազարի եւ դրանից ավելի պահանջով դիմուները:

Наследники жертв Геноцида армян получат от AXA компенсацию в 2,1 млн долларов
В результате продолжавшегося в течение года судебного процесса проблема выплаты компенсационных сумм наследникам жертв Геноцида армян, наконец, решилась: они получат почти по 2,1 млн долларов. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на Glendale News-Press, эта сумма будет выделена Фондом компенсации наследникам страховой компании AXA S.A..
В ходе проходивших 11 июня судебных слушаний районный судья Кристина Снайдер отметила, что если адвокаты согласятся, то истцам будут выданы соответствующие чеки.
После выплаты компенсаций в фонде останется около 700 тысяч долларов.
В этот фонд поступило 13 тысяч исков. Адвокаты французской компании AXA S.A в начале года пришли к соглашению относительно рассмотрения 15 и более тысяч заявлений с требованиями о компенсации.