Հայ ուսանողները հնարավորություն ունեն սովորելու Լեհաստանի բուհերում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության և գիտության նախարարությունը հայտարարում է մրցույթ՝ 2012-2013 ուսումնական տարում Լեհաստանի Հանրապետության բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում բոլոր մասնագիտություններով, բացառությամբ՝ բժշկություն և արվեստ, բուհական և հետբուհական կրթություն ստանալու համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունից, ուսումն իրականացվելու է լեհերենով, ուստի լեզվին չտիրապետող ուսանողները անցնում են լրացուցիչ մեկ տարվա լեզվի դասընթաց: Լեհական կողմը հոգում է ուսման վարձավճարները, այլ ծախսերը հոգում է մասնակիցը: Մրցույթին կարող են մասնակցել հանրակրթական դպրոցների և բուհերի շրջանավարտները կամ ավարտական դասարանում եւ կուրսում սովորող Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, ովքեր տիրապետում են անգլերեն կամ լեհերեն լեզուներին:
Մրցույթն անցկացվում է բակալավրի, մագիստրոսի, եւ ասպիրանտուրայի կրթական ծրագրերով՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետությունում ասպիրանտուրա ընդունելության կարգի:
Փաստաթղթերի ընդունման վերջնաժամկետն է մարտի 2-ը ներառյալ: Բակալավրի եւ ասպիրանտուրայի մրցույթները տեղի կունենան Երեւանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 միջնակարգ դպրոցում` մարտի 6-ից մինչեւ 16-ը ընկած ժամանակահատվածում:

Граждане Армении могут продолжить свое образование в Польше
Министерство образования и науки Армении объявляет конкурс на получение в 2012-2013 учебном году вузовского и поствузовского образования по всем спецальностям, кроме медицины и искусства, в высших учебных заведениях Польши.
Как сообщили Арменпресс в министерстве, обучение предусматривается на польском языке, так что лица, не владеющие польским, пройдут дополнительный годичный курс.
Польская сторона берет на себя расходы по оплате обучения, все остальное оплачивает участник.
В конкурсе могут принять участие выпускники общеобразовательных школ и вузов или учащиеся выпускных классов или последнего курса, владеющие английским или польским языками..
Конкурс проводится в рамках образовательных программ бакалавриата, магистратуры и аспирантуры, согласно порядку приема в аспирантуру, действующему в Армении.
Последний срок приема заявлений – 2 марта включительно. Конкурсы для учебы в бакалавриате и магистратуре состоятся в 20-ой ереванской школе имени Джона Киракосяна в период с 6 до 16 марта.