Հանդիսավոր երթով նշվեց Վարդանանց սուրբ նահատակների հիշատակության տոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարդանանց սուրբ նահատակների հիշատակության տոնի կապակցությամբ Երևանի սուրբ Զորավոր եկեղեցուց կազմակերպվեց երթ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության երիտասարդական կազմակերպության կազմակերպած երթին մասնկցում էին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հոգեւորականներ, երիտասարդներ, հասարակական եւ ուսանողական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Վերջիններս շարժվեցին դեպի Խանջյան փողոց, որտեղ Վարդան Մամիկոնյանի արձանին հարակից տարածքում տեղի ունեցավ օրվա խորհուրդը ներկայացնող մշակութային միջոցառում:
Սուրբ Վարդանանց նահատակների հիշատակության տոնը նշվում է Մեծ պահքին նախորդող հինգշաբթի օրը: Այդ առիթով բոլոր եկեղեցիներում մատուցվում է Սուրբ Պատարագ:
451 թվականի մայիսին Ավարայրի ճակատամարտում հայրենիքի, հայ եկեղեցու և քրիստոնեական հավատի պահպանման համար նահատակված Վարդանանց զորավարներն ու 1036 մարտիրոսները Առաքելական եկեղեցու մեծագույն սրբերից են:
Ավարայրի ճակատամարտում, հերոսաբար մարտնչելով իր զինվորների հետ՝ Վարդան Մամիկոնյանը և նրա հետ 7 նախարարները` Արտակ Պալունին, Խորեն Խորխոռունին, Հմայակ Դիմաքսյանը, Տաճատ Գնթունին, Վահան Գնունին, Արսեն Ընծայեցին, Գարեգին Սրվանձտյանը` իրենց տոհմակից ազնվականներով (296 հոգի) նահատակվում են: Վարդանանց քաջերին սուրբ Ներսես Շնորհալի հայրապետը ձոնել է «Նորահրաշ» շարականը` ամեն քառատող սկսելով նահատակ մի իշխանի անունով:

Saint Vartanants holiday marked today
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS: Saint Vartanants holiday in memory of Armenian victims in Battle of Avarayr was marked today. A march has been organized from Yerevan St. Zoravor Church with the participation of Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan, clergymen, young people, representatives of non-governmental and students' organizations. The participants moved to Khanjyan street, where the monument to Vardan Mamikonyan, one of the most famous heroes of the Armenian people, stands. The participants watched the cultural event held in the territory of the monument.
The Feast of Vartanants, commemorated on the Thursday preceding Great Lent, is both a religious and nationalistic one. It is a symbol of the conscience, the faith, and the general rebellion of Armenians against tyranny, and their effort to preserve their identity and freedom.
Battle of Vartanantz, was fought on May 26, 451 on the Avarayr Plain in Vaspurakan, between the Armenian Army under Saint Vartan and their Sassanid rulers. Although the Persians were victorious on the battlefield itself, they had heavy casualties and, following subsequent uprisings and guerilla warfare, the Armenians were eventually guaranteed religious freedom.