ՀՅԴ Հայ դատի Փարիզի գրասենյակը ողջունում է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի դիրքորոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի շուրջ քվեարկության հստակ պատկերը դեռևս չկա, սակայն հայտնի է, որ օրինագիծն ընդունվել է ձայների ջախջախիչ մեծամասնությամբ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի Փարիզի գրասենյակի տնօրեն Հրաչ Վարժապետյանը: Նրա տեղեկացմամբ' օրինագիծը Սենատի վավերացմանն է ներկայացվելու հունվարից փետրվարի վերջ ընկած ժամանակահատվածում: «Ֆրանսիայի հայ համայնքը գոհունակություն է հայտնում և ուրախ է, որ օրինագիծն ընդունվեց' ի նպաստ արդարության հաստատման: Մենք մեր աշխատանքները պետք է ակտիվորեն շարունակենք, որպեսզի Սենատը վերջնակապես վավերացնի Ցեղասպանությունը քրեականացնող օրինագիծը»,- ասաց Վարժապետյանը:
Այն ընթացքում, երբ օրինագիծը քննարկվում էր Ֆրանսիայի ԱԺ-ում, թուրքական համայնքը զանգվածային բողոքի ցույց է կազմակերպել խորհրդարանի շենքի առջև: «Ֆրանսիան ցույց տվեց, որ հակառակ թուրքական կողմի քաղաքական և տնտեսական ճնշումներին, չի հանդուժի իր ներքին քաղաքականությանը խառնվելու փորձերը: Ֆրանսիան երբեք չի ենթարկվի նման գործողություններին»,- համոզմունք հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի հանձնախմբի փարիզի գրասենյակի տնօրենը:
Վերջինս նշեց, որ իրենք շարունակելու են հանդիպումները Սենատի ներկայացուցիչները' ներկայացնելով ցեղասպանության հարցի շուրջ իրենց պօահանջներն ու փաստերը:

ARF Armenian Cause Office in Paris welcomes the position of the National Assembly of France
The clear picture of the voting of the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide is not available yet but it is clear that the bill passed with the overwhelming majority of votes, director of the ARF Armenian Cause Office in Paris Hrach Varzhapetyan told Armenpress. He said the bill will be presented for the ratification of the Senate in January-February. "The Armenian community of France is very pleased and happy for the adoption of the bill. We must continue our intensive activity so that the Senate finally ratifies the bill criminalizing the denial of the Armenian Genocide," Varzhapetyan said.
While the bill was being discussed at the National Assembly of France, the Turkish community conducted a protest rally in front of the building of the National Assembly. "France showed that contrary to the political and economic pressures of Turkey it will not tolerate the attempts of interfering into its domestic policy," Varzhapetyan noted.
He also stressed that they will continue meetings with the representatives of the Senate, presenting their demands and facts about the Armenian Genocide.