ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպել է ՌԴ կառավարության ղեկավար Վլադիմիր Պուտինին (տեսանյութ)
Վլադիմիր Պուտին, Հարգելի Սերժ Ազատի, հարգելի գործընկերներ: Ինձ շատ հաճելի է հանդիպել Ձեզ այժմ' Ռուսաստան կատարած պետական այցի շրջանակներում: Այդ առումով, կցանկանայի անդրադառնալ այն հարցերին, որոնք դուք քննարկել եք Դմիտրի Մեդվեդևի հետ: Կցանկանայի մի քանի խոսք ասել մեր առևտրա-տնտեսական հարաբերությունների զարգացման մասին: Անցած տարի մեր առևտրաշրջանառությունն աճել է, 19 տոկոսով, իսկ այս տարվա առաջին վեց ամիսների ընթացքում ևս 14 տոկոսով: Աճում են նաև Հայաստանի տնտեսությունում արվող ռուսաստանյան ներդրումները:
Ընդհանուր առմամբ, մեր երկրների միջև զարգանում են բավական դիվերսիֆիկացված հարաբերություններ մի շարք ուղղություններով և զարգանում են հաջողությամբ: Ես բոլորովին վերջերս հնարավորություն ունեի բավական հանգամանալից խոսելու Հայաստանի վարչապետի' ՀՀ կառավարության ղեկավարի հետ: Մենք խոսել ենք այն մասին, թե ինչ է անհրաժեշտ անել' ի լրումն, որպեսզի մեր հարաբերություններն ավելի ինտենսիվ զարգանան: Ընդհանուր առմամբ, աշխատանքային ռեժիմով, մեզ մոտ ամեն ինչ լավ է ստացվում: Ուրախ եմ Ձեզ հետ այդ հարցերը քննարկելու հնարավորության համար: Բարի գալուստ:
Սերժ Սարգսյան: Շնորհակալություն Վլադիմիր Վլադիմիրի: Ուրախ եմ այս հանդիպման համար: Սա լավ հնարավորություն է հայ-ռուսական հարաբերությունների հեռանկարների քննարկման համար: Մենք համարում ենք, որ մեր այսօրվա հարաբերությունները շատ լավ մակարդակի վրա են: Մենք բավարարված ենք կառավարությունների միջև երկխոսությամբ, և այն մթնոլորտով, որ ձևավորվել է, ինչը հնարավորություն է տալիս քննարկել ցանկացած խնդիրներ:
Համարում ենք, որ իրականում, մեր տնտեսական հարաբերությունները վատ չեն զարգանում: Ինչպես արդեն նշեցիք, անցած տարի մենք հասանք մեկ միլիարդ դոլարի ծավալով ապրանքաշրջանառության: Փոքր Հայաստանի համար դա լուրջ թիվ է: Մեր արտասահմանյան նեդրումների 57 տոկոսը ռուսաստանյան ներդրումներն են, մոտավորապես 1500 (ռուսաստանյան կամ համատեղ) ընկերություններ' այսինքն այս իմաստով աճ ունենք: Վատ չեն զարգանում մեր հումանիտար հարաբերությունները: Եվ երեկ, և այսօր մենք պայմանավորվել ենք նոր քվոտաների մասին: Իհարկե, մենք կցանկանաինք քննարկել նոր ծրագրերի հնարավորությունները, որոնք էլ ավելի կամրապնդեն մեր հարաբերությունները: Շնորհակալություն:

Председатель Правительства Российской Федерации В.В.Путин встретился с Президентом Республики Армения С.А.Саргсяном (видео)
В.В.Путин:Уважаемый Серж Азатович! Уважаемые коллеги! Мне очень приятно видеть Вас в рамках государственного визита, который Вы наносите сейчас в Россию. В этой связи хотел бы отметить то, о чём Вы наверняка говорили с Дмитрием Анатольевичем, – сказать несколько слов о развитии наших торгово-экономических связей. В прошлом году товарооборот вырос, по-моему, на 19%, а в этом году за первые шесть месяцев – ещё на 14%. Растут и российские инвестиции в экономику Армении: уже почти 3 млрд долларов – где-то 2,8 млрд долларов.
В целом у нас развиваются достаточно диверсифицированные отношения по целому ряду направлений, и развиваются успешно.Я совсем недавно имел возможность побеседовать довольно обстоятельно с Председателем Правительства – Премьер-министром Армении. Мы говорили о том, что нужно сделать дополнительно, чтобы наши отношения развивались ещё более интенсивно. В общем, в целом всё у нас в рабочем режиме, функционирует хорошо. Очень рад возможности с Вами обсудить эти вопросы. Добро пожаловать!
С.А.Саргсян:Спасибо, Владимир Владимирович! Я рад этой встрече. Это хорошая возможность для обсуждения перспектив армяно-российских отношений. Мы считаем, что наши сегодняшние отношения находятся на очень хорошем уровне. Мы удовлетворены существующим правительственным диалогом и атмосферой, которая сформирована и которая позволяет обсуждать любые вопросы.
Мы считаем, что на самом деле неплохо развиваются наши экономические отношения. Как Вы уже отметили, в прошлом году мы дошли до товарооборота до 1 млрд долларов. Для маленькой Армении это серьёзная цифра. 57% всех иностранных инвестиций – это российские инвестиции, около 1500 компаний (российские или совместные), то есть в этом смысле растём. Неплохо развиваются наши гуманитарные отношения. И вчера, и сегодня мы договорились о новых квотах. Конечно, мы хотели бы обсудить возможность новых программ, которые ещё больше укрепят наши отношения. Спасибо.