Սյունիքում գործազրկության մակարդակը նվազել է
ԿԱՊԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վերջին տարիներին Սյունիքի մարզում շարունակում է նվազել գրանցված գործազուրկների թիվը: Կապանի զբաղվածության մարզային կենտրոնի տվյալներով' այս տարվա անցած 9 ամիսներին գործազրկության մակարդակը 9 տոկոս է' նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 10,1 տոկոսի փոխարեն: Մարզում աշխատանք է փնտրում 6 457 մարդ' 1 176-ով պակաս, քան նախորդ տարվա 9 ամիսներին:
Սյունիքում գործազրկության մակարդակը բարձր է հատկապես Կապանի եւ Գորիսի տարածաշրջաններում: Գործազուրկների ճնշող մասը շարունակում են մնալ միջնակարգ եւ միջնակարգ մասնագիտական կրթությամբ, միջին տարիքի կանայք:
Կենտրոնի փոխտնօրեն Արայիկ Հայրապետյանն «Արմենպրես»-ի Սյունիքի մարզի թղթակցին տեղեկացրեց, որ տարեսկզբից աշխատանքի է տեղավորվել 551 մարդ, նպաստ է ստանում 120 գործազուրկ: Մասնագիտական ուսուցման դասընթացներ են կազմակերպվել աշխատանք փնտրող 31 քաղաքացիների համար, որոնցից 26-ն արդեն տեղավորվել են աշխատանքի:

Unemployment rate in Syunik reduces
The number of unemployed goes down in the Armenian province of Syunik. According to the information of the regional employment center, during the nine months of this year the unemployment rate was nine percent against the 10.1% of the previous year. About 6 457 people are searching for jobs in the provinces, which is 1 176 less as compared with the 9 months of the past year.
The unemployment rate in Syunik is particularly high in the regions of Kapan and Goris. The majority of the unemployed are those having secondary and secondary professional education, women of average age.
Vice director of the center Arayik Hayrapetyan told Armenpress correspondent that in the beginning of the year 551 people found jobs, 120 unemployed are getting allowances.
Professional training classes have been organized for 31 citizens, of which 26 have already found jobs.