Սյունիքում գործազրկության մակարդակը նվազել է
ԿԱՊԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Վերջին տարիներին Սյունիքի մարզում շարունակում է նվազել գրանցված գործազուրկների թիվը: Կապանի զբաղվածության մարզային կենտրոնի տվյալներով' այս տարվա անցած 9 ամիսներին գործազրկության մակարդակը 9 տոկոս է' նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 10,1 տոկոսի փոխարեն: Մարզում աշխատանք է փնտրում 6 457 մարդ' 1 176-ով պակաս, քան նախորդ տարվա 9 ամիսներին:
Սյունիքում գործազրկության մակարդակը բարձր է հատկապես Կապանի եւ Գորիսի տարածաշրջաններում: Գործազուրկների ճնշող մասը շարունակում են մնալ միջնակարգ եւ միջնակարգ մասնագիտական կրթությամբ, միջին տարիքի կանայք:
Կենտրոնի փոխտնօրեն Արայիկ Հայրապետյանն «Արմենպրես»-ի Սյունիքի մարզի թղթակցին տեղեկացրեց, որ տարեսկզբից աշխատանքի է տեղավորվել 551 մարդ, նպաստ է ստանում 120 գործազուրկ: Մասնագիտական ուսուցման դասընթացներ են կազմակերպվել աշխատանք փնտրող 31 քաղաքացիների համար, որոնցից 26-ն արդեն տեղավորվել են աշխատանքի:

Уровень безработицы в Сюнике снизился
По данным областного Центра занятости, за 9 мес.2011 г. уровень безработицы здесь составил 9 % против 10,1 за тот же период прошлого года. Число желающих трудоустроиться составляет 6 457 чел.: на 1 176 чел. меньше, чем в прошлом году.
Особенно высок уровень безработицы в капанском и горисском районах. Подавляющее большинство безработных: лица со средним и среднеспециальным образованием, женщины среднего возраста
Как сказал сюникскому корр.Арменпресс зам.директора Центра Араик Айрапетян, с начала года трудоустроен 551 чел., пособие получают 120 безработных. Организованы курсы перепрофилирования для 31 чел., 26 из них уже нашли работу.