Տեղ գյուղի թիվ 1 դպրոցը նոր շենք կունենա
ԳՈՐԻՍ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գորիսի տարածաշրջանի Տեղ գյուղի թիվ 1 փլված դպրոցի տեղում կկառուցվի նոր տիպի երկհարկանի դպրոց' նախատեսված 250 աշակերտի համար: Կիսավեր դպրոցն արդեն հիմնահատակ քանդվել է, եւ ֆինանսական միջոցների տրամադրումից անմիջապես հետո կսկսվի նոր դպրոցի շինարարությունը: Շենքի ուսումնական մասը նախատեսված է շահագործման հանձնել գալիք ուսումնական տարում, իսկ կցակառույցը եւ լոկալ ջեռուցման ցանցը' հաջորդ ուսումնական տարում:
«Երկու տարի հետո մեր դպրոցը կդառնա 140 տարեկան: Հուսով ենք, որ այն նշելու ենք նոր ու հարմամարվետ դպրոցական շենքում», - «Արմենպրես»-ի' Սյունիքի թղթակցի հետ զրույցում ասաց դպրոցի տնօրեն Սլավիկ Գրիգորյանը: Ներկայում Տեղի թիվ 1 դպրոցի 1-6 դասարանների աշակերտների ուսումնական պրոցեսն իրականացվում է գյուղի հիվանդանոցի լքված շենքում, որը հարմարեցվել է դպրոցական պահանջներին եւ կահավորվել քանդված դպրոցից այստեղ տեղափոխված, չվնասված դպրոցական գույքով: Փլված դպրոցի բարձր դասարանցիների ուսուցումը կազմակերպվում է գյուղի թիվ 2 դպրոցում տրամադրված հարկաբաժիններից մեկում: Տեղի թիվ 1 դպրոցը միջհամայնքային է, այստեղ ուսանում են նաեւ հարեւան Արավուս գյուղի մոտ 2 տասնյակ բարձր դասարանցի երեխաներ: Ներկայումս դպրոցում սովորում է 257 աշակերտ, եւ այդ թիվը, ըստ տնօրենի, առաջիկա տարիներին աճելու միտում ունի: Ծանոթ լինելով կառուցվելիք նոր դպրոցական շենքի նախագծին' Ս.Գրիգորյանն ասաց. «Ունենք 35 հոգանոց դասարաններ, որոնց համար փոքր են լինելու դասասենյակները: Այդ դասարանների համար ստիպված ենք լինելու օգտագործել լաբորատորիայի համար նախատեսված սենյակները, որոնք համեմատաբար մեծ են: Փոքր է նաեւ կառուցվելիք սպորտային դահլիճը»: Տնօրենը պատրաստվում է այս մասին գրավոր դիմել քաղաքաշինության նախարարություն' մի փոքր ավելացնելու տրամադրվելիք միջոցները:

Tegh village’s N1 school to have new building
New two-storeyed school will be built in the Tegh village of the Goris region, instead of the collapsed one. It will be intended for 250 pupils. Immediately after the provision of the financial means the construction of the new school will start. The part of the building where the lessons will be conducted is expected to be exploited in the coming academic year and the affiliated building and the local heating network will be ready for the next academic year.
"In two years our school will mark its 140th anniversary. We hope to celebrate it in new and convenient school," headmaster of the school Slavik Grigoryan told Armenpress correspondent.
The study process of schoolchildren of 1-6 grade pupils is being implemented in the abandoned building of the hospital that has been accommodated to the school demands. The high-graders are attending the N2 school of the village where they have been provided a certain place.
Currently 257 pupils are studying in the school. The director said the number of pupils though tends to increase.
The headmaster of the school said he has seen the project of the building of the new school and finds that the classrooms and gym are small. He is going to apply to the Ministry of Urban Development to provide additional means.