Հայաստանի զորահանդեսը տասն անգամ ավելի շատ է լուսաբանվել, քան Ադրբեջանում տեղի ունեցածը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բաքվում կայացած ռազմական շքերթին անդրադարձել են միջազգային 80 լրատվական կայքեր, այն դեպքում, երբ Երեւանում կայացած զորահանդեսի մասին գրել են ավելի քան 830 կայքեր: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց «Սոցիոմետր» սոցիոլոգիական հարցումների կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը' հավելելով, որ կայքերի մեծամասնությունը եղել են անգլալեզու:
«Կարելի է ասել, որ Բաքվում կայացած զորահանդեսը գովազդ հանդիսացավ մեզ համար: Բոլորի համար հետաքրքիր էր, թե որքանով է պահպանվում ուժերի հավասարակշռությունը»,- ասաց Ա. Ադիբեկյանը: Նրա խոսքով' բոլոր միջազգային փորձագետները եկան այն եզրակացության, որ ուժերը հավասարապես են սպառազինված, ու հավասարակշռությունը պահպանված է:
«Սակայն այդ եզրահանգումը որքանո՞վ է ի նպաստ Ադրբեջանի համար: Իհարկե, դա չի կարող նպաստավոր լինել: Չէ՞ որ Ադրբեջանն արդեն 10 տարի է, ինչ պնդում է, թե 3-4 անգամ ավելի շատ գումար է ծախսում սպառազինության ձեռքբերման համար: Չպետք է մոռանալ, որ եթե Ադրբեջանը ցանկանում է ուժով լուծել ղարաբաղյան հիմնահարցը, ապա պետք է ռազմական գերակայություն ունենա, այն էլ ոչ թե մեկ կամ երկու անգամ, այլ ութ անգամ, քանի որ մարտական գործողություններն ընթանալու են լեռնային տարածքում»,- ընդգծեց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը' հավելելով, որ եթե փորձագետները հավաստիացնում են, թե ուժերը հավասար են, ապա դա ինքնաբերաբար ենթադրում է, որ հայկական կողմը գերազանցում է Ադրբեջանին նվազագույնը ութ անգամ:

About 820 news sites referred to the military parade held in Yerevan against 80 international news sites that referred to the military parade in Baku, director of "Sociometer" social polls center Aharon Adibekyan said at a news conference today, adding that the majority were English sites.
"We may state that the Baku parade was an advertisement for us. It was interesting for all to see the balance of forces", Adibekyan said.
According to him, all international experts came to a conclusion that the balance is maintained.
"But how much is this conclusion favorable for Azerbaijan? Of course it cannot be favorable. For already ten years Azerbaijan insists that it spends 3-4 times more money on acquiring weaponry. Let's not forget that if Azerbaijan wants to solve the Karabakh issue through force it must have more military priorities and not exceeding once or twice but eight times as the military actions will be held in mountainous territory", expert Artsrun Hovhannisyan said, adding that if experts assure that forces are equal it means that the Armenian side exceeds the Azerbaijani one at least eight times.