Ադրբեջանը կարող է Հայաստանի հետ ստորագրել խաղաղության համաձայնագիրը՝ դրանից բխող երկկողմ իրավական գործընթացները թողնելով հետագային. թուրք դիվանագետ
ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպան, Անկարայի քաղաքականության կենտրոնի տնօրեն Ֆաթիհ Ջեյլանը կարծում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման համար ամուր հիմք կա։
Ֆաթիհ Ջեյլանն այդպիսի կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում, որն անցկացվել է փոխանակման ծրագրով Հայաստանից լրագրողների խմբի՝ Թուրքիա այցի շրջանակներում։
Հարցին, թե արդյոք լավատե՞ս է Հայաստանի և Ադրբեջանի, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորման, Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղության հաստատման հարցում՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը հրաժարվում է վերջնականապես ստորագրել Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը՝ առաջ քաշելով Հայաստանի Սահմանադրությունը փոխելու նախապայմանը, ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպանը հիշեցրել է, որ 2025 թվականի մարտին Հայաստանն ու Ադրբեջանը հայտարարել էին խաղաղության համաձայնագրի բոլոր կետերի շուրջ համաձայնության գալու մասին, իսկ արդեն 2025 թվականի օգոստոսին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ներկայությամբ, նախաստորագրել էին այն։
«Այնպես որ, ամուր հիմք կա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման համար: Նաև ուղիղ առևտուր է սկսվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Մենք պետք է խրախուսենք այս գործընթացը, որպեսզի հասցնենք այն ստորագրմանն ու վերջնականացմանը: Դա կարևոր է: Եվ դա մեծ շրջադարձային կետ կլինի Հարավային Կովկասում՝ այս տարածաշրջանի ապագայի համար շատ ավելի լավ հեռանկարով: Եվ դա չի սահմանափակվի միայն Հարավային Կովկասով: Դա կներառի նաև Կենտրոնական Ասիան: Կարծում եմ՝ Կենտրոնական Ասիայի հանրապետությունները նույնպես շահագրգռված են այս համաձայնագրի վերջնականացմամբ: Եվ քանի որ այժմ Միացյալ Նահանգներն է գործընթացում, Եվրոպական Միությունը իր կապակցվածության ծրագրերով նույնպես ներգրավված է, բոլորը սպասում են այս համաձայնագրի վերջնականացմանը: Եվ ստորագրվելուց հետո, կարծում եմ, սա կպարտավորեցնի երկու երկրներին անհրաժեշտ փոփոխություններ կատարել իրենց իրավական համակարգերում: Դա կլինի իրավական պարտավորություն թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ադրբեջանի համար: Որքան շուտ Ադրբեջանը ստորագրի խաղաղության համաձայնագիրը, այնքան լավ կլինի ոչ միայն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, այլև Թուրքիայի և Վրաստանի համար: Կարծում եմ՝ դա կբարձրացնի տարածաշրջանային համագործակցության հեռանկարները, ավելի մեծ թափ կհաղորդի և ավելի ամուր հիմք կստեղծի»,- ասել է Ֆաթիհ Ջեյլանը:
Հարցին, թե արդյոք Բաքուն, ի վերջո, կհրաժարվի իր նախապայմանից և կստորագրի Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագիրը, թուրք դիվանագետը պատասխանել է.
«Հույս ունեմ: Վստահ եմ, որ նման երկխոսություններ տեղի են ունենում, թերևս հետնաբեմում, գուցե, թուրքական իշխանությունների և ադրբեջանական ղեկավարության միջև: Եվ, գուցե, ոչ միայն Թուրքիայի և Ադրբեջանի: Կան տարբեր շահագրգիռ կողմեր, ինչպիսիք են Եվրոպական միությունը, Միացյալ Նահանգները, Կենտրոնական Ասիայի երկրները: Այնպես որ, կարծում եմ, նման շփումներ համաձայնագիրը ստորագրելու ուղղությամբ Ադրբեջանին խրախուսելու համար, առկա են: Դա ընթացող գործընթացի մի մասն է, որը, հույս ունեմ, կտա կոնկրետ արդյունք՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման տեսքով: Իրականում ամեն ինչ պատրաստ է: Գիտեմ սահմանադրական փոփոխությունների այս հարցի մասին, բայց դա կարող է տեղի ունենալ ժամանակի ընթացքում, որովհետև իրավական պարտավորություններ կլինեն երկու կողմերի համար էլ»:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրից բացի, կարող են ստորագրել նաև փոխըմբռնման հուշագիր այն մասին, որ այդ իրավական պարտավորությունները կյանքի են կոչելու։ Ըստ նրա՝ այդ փոփոխությունը հատկապես Հայաստանում հիմա չի կարող տեղի ունենալ՝ հաշվի առնելով երկրում վերջերս տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքները։
«Թերևս նրանք կարող են ստորագրել արձանագրություն, փոխըմբռնման հուշագիր կամ այլ բան՝ հիմնված խաղաղության համաձայնագրի վրա: Սա կարևոր է և կարող է իրականացվել: Կարող են լինել որոշակի իրավական բանաձևեր, որոնք կմշակվեն երկկողմ համատեքստում կիրառվելու համար»,- ասել է Ջեյլանը:
Հարցին, թե չի կարող արդյոք Թուրքիան ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջինս գնա Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրմանը, թուրք դիվանագետը նշեց, որ Թուրքիան իր կողմից որոշակի քայլերով նման ճնշում գործադրում է։ Նրա գնահատմամբ՝ Թուրքիայի կողմից այդպիսի ճնշման քայլ կարելի է համարել, օրինակ, Թուրքիայի փոխնախագահի այցը Երևան և մասնակցությունը Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովին, Անիի պատմական կամրջի վերականգնման, Գյումրի-Կարս երկաթուղու վերագործարկման մասին Հայաստանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները։
«Գուցե, սա կարելի է դիտարկել որպես ուղղակի կամ անուղղակի ճնշում, որը Թուրքիան գործադրում է Ադրբեջանի վրա՝ ասելով, որ մեզ անհրաժեշտ է այս համաձայնագրի ստորագրումը: Եվ, իհարկե, մենք տեղյակ չենք՝ արդյոք այս հարցերը քննարկվում են հետնաբեմում Անկարայի և Բաքվի միջև: Ես չեմ կարող մեկնաբանել դա: Բայց նայեք, թե ինչ է տեղի ունենում գործնականում: Անիի կամրջի նախագիծը, փոխնախագահի մասնակցությունը Երևանում Եվրոպական քաղաքական համայնքի հանդիպմանը, Կարսի երկաթուղային ենթակառուցվածքային համակարգի վերջնականացումը: Սրանք, որքանով ես կարող եմ գնահատել, Թուրքիայի կողմից գործադրվող որոշակի ճնշման նշաններ են»,- մանրամասնել է Ֆաթիհ Ջեյլանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ տեղի կունենա, եթե Թուրքիան, օրինակ, ավելի ակտիվ և արագ գործի Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում, ինչպիսի՞ն կլինի Ադրբեջանի արձագանքն այդ դեպքում՝ Ֆաթիհ Ջեյլանը կարծիք է հայտնել, որ դա կարող է որոշակի անհանգստություն առաջացնել Բաքվում։ Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը շատ տնտեսական և առևտրային կապեր ունի Թուրքիայում, և նրա ազդեցության մակարդակը Թուրքիայում շատ բարձր է:
«Այնպես որ, այդ պարագայում նրանք կարող են տարբեր գործիքներ օգտագործել Թուրքիայի դեմ, ինչը կարող է ինչ-որ առումով թունավորել երկկողմ հարաբերությունները Անկարայի և Բաքվի միջև: Այս պատճառով Անկարան գործում է զգուշորեն՝ ուղարկելով այնպիսի ազդակներ, ինչպիսիք են մասնակցությունը Երևանի գագաթնաժողովին, Անիի կամրջի վերականգնումը, Թուրքիայի և Հայաստանի սահմանին ենթակառուցվածքների նախապատրաստումը: Սրանք յուրովի ուղերձներ են Բաքվին՝ ցույց տալով, որ «տեսեք, մենք պատրաստ ենք, արեք այն ամենը, ինչ կարող եք, որպեսզի ունենանք լիարժեք կարգավորում»: Եվ դա ոչ միայն Թուրքիայի, այլև Ադրբեջանի համար է, որովհետև դա շահավետ կլինի Հարավային Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի, Թուրքիայի և Եվրոպայի համար: Կարծում եմ՝ այս ուղերձն ուղարկվում է գործնականում, և, գուցե, չեմ ուզում ենթադրություններ անել, դռնփակ հանդիպումներում և նման այլ ձևաչափերով»,- նշել է նա:
Ջեյլանը նաև այն կարծիքին է, որ Հայաստան-Թուրքիա, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին պետք է տեր լինեն երեք երկրները, ինչպես նաև Վրաստանը։
«Կարծում եմ՝ մի բան շատ կարևոր է: Նախ և առաջ մենք պետք է տեր կանգնենք այս գործընթացին: Բոլոր երեք երկրները, նաև Վրաստանը պետք է տեր լինեն տարածաշրջանային այս նախաձեռնությանը՝ համագործակցության տանող այս ուղուն: Սա կարևոր է: Մենք չպետք է բաց թողնենք այն թափը, որը վերջերս ստացել է Թուրքիայի և Հայաստանի, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կարգավորման որոնումը: Եվ չմոռանանք Վրաստանի մասին՝ որպես տարածաշրջանային դերակատարի: Այդ ուղղությամբ տեսանելի առաջընթաց է գրանցվել Թուրքիայի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում: Կան նաև ենթակառուցվածքային որոշակի աշխատանքներ, որոնք ավարտված կլինեն, երբ սահմանները բացվեն: Կարծում եմ՝ սահմանների բացումը շրջադարձային կետ կլինի Թուրքիայի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործընթացում»,- ընդգծել է նա՝ հավելելով, որ, իհարկե, շատ կարևոր են նաև երկու երկրների տարբեր ինստիտուտների, մարդկանց միջև կապերը, տուրիզմի ուղղությամբ սերտ համագործակցությունը, մշակութային կապերի հաստատումը, ինչի շնորհիվ Հայաստանի և Թուրքիայի ժողովուրդների միջև վստահություն կձևավորվի միմյանց նկատմամբ:
Ջեյլանի գնահատմամբ՝ վերը նշվածի առումով լավ հեռանկար կա տեսադաշտում, և որքան շուտ դա տեղի ունենա, այնքան լավ կլինի Հայաստանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի և Վրաստանի համար:
«Այնպես որ, մենք պետք է տեր լինենք մեր տարածաշրջանին և առանց հապաղելու օգտագործենք համագործակցության մեխանիզմներն ու շրջանակները»,- եզրափակել է ՆԱՏՕ-ում Թուրքիայի նախկին դեսպանը։

Azerbaijan could sign peace agreement with Armenia and leave bilateral legal procedures for later, says former Turkish envoy to NATO
There is a solid basis for the finalisation of a peace agreement between Armenia and Azerbaijan, according to Fatih Ceylan, former Turkish ambassador to NATO and director of the Ankara Policy Center.
Ceylan shared his views in an interview with Armenpress conducted during a visit to Türkiye by a group of Armenian journalists under an exchange programme.
Asked whether he remained optimistic about the normalisation of Armenia-Azerbaijan and Armenia-Türkiye relations and the establishment of lasting peace in the South Caucasus, given Azerbaijan’s continued insistence that Armenia amend its Constitution before signing a final peace agreement, Ceylan recalled that Armenia and Azerbaijan announced in March 2025 that they had agreed on all provisions of the peace agreement and initialled it in Washington in August 2025 in the presence of U.S. President Donald Trump.
“So there is a solid basis for the finalisation of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan. Direct trade has also begun between the two countries. We should encourage this process so that it reaches the stage of signing and finalisation. That is important. It will be a major turning point for the South Caucasus and will offer a much better outlook for the region’s future. It will not be limited to the South Caucasus but will also include Central Asia. I believe the Central Asian republics are also interested in seeing the agreement finalised. Since the United States is now involved in the process and the European Union is engaged through its connectivity initiatives, everyone is waiting for the agreement to be concluded. Once it is signed, I believe it will oblige both countries to make the necessary changes to their legal systems. That will become a legal obligation for both Armenia and Azerbaijan. The sooner Azerbaijan signs the peace agreement, the better it will be not only for Armenia-Azerbaijan relations but also for Türkiye and Georgia. I believe it will strengthen prospects for regional cooperation, give greater momentum to the process and create a firmer foundation,” Ceylan said.
Asked whether Baku would eventually abandon its precondition and sign the peace agreement with Armenia, the former Turkish diplomat replied:
“I hope so. I am confident that such discussions are taking place, perhaps behind the scenes, between the Turkish authorities and the Azerbaijani leadership. And perhaps not only between Türkiye and Azerbaijan. There are various interested parties, such as the European Union, the United States and the Central Asian countries. So I believe there are contacts aimed at encouraging Azerbaijan to sign the agreement. This is part of an ongoing process which, I hope, will produce a concrete outcome in the form of a signed peace agreement between Armenia and Azerbaijan. In reality, everything is ready. I am aware of the constitutional issue, but that can be addressed over time because there will be legal obligations for both sides.”
Ceylan also expressed the view that, alongside the peace agreement, Armenia and Azerbaijan could sign a memorandum of understanding committing themselves to implementing those legal obligations. In his opinion, such constitutional changes cannot take place in Armenia at this stage, given the outcome of the recent parliamentary elections.
“Perhaps they could sign a protocol, a memorandum of understanding or another document based on the peace agreement. This is important and could be done. There may be legal formulas that could be developed for application in the bilateral context,” he said.
Asked whether Türkiye could put pressure on Azerbaijan to sign the peace agreement with Armenia, Ceylan said Ankara was already exerting a certain degree of pressure through its actions. In his assessment, examples include the Turkish vice president’s visit to Yerevan and participation in the European Political Community Summit, the agreements reached with Armenia on restoring the historic Ani Bridge, and the reopening of the Gyumri-Kars railway.
“Perhaps this can be seen as direct or indirect pressure by Türkiye on Azerbaijan, signalling that we need this agreement to be signed. Of course, we do not know whether these issues are discussed behind closed doors between Ankara and Baku, and I cannot comment on that. But look at what is happening in practice. The Ani Bridge project, the vice president’s participation in the summit in Yerevan and the completion of railway infrastructure in Kars are, as far as I can judge, signs of a certain degree of pressure being exerted by Türkiye,” Ceylan said.
Commenting on what might happen if Türkiye moved more actively and rapidly towards normalising relations with Armenia, Ceylan suggested that such a scenario could cause some concern in Baku. He noted that Azerbaijan has extensive economic and trade ties with Türkiye and considerable influence there.
“In that case, Azerbaijan could use various instruments in its relations with Türkiye, which could to some extent complicate bilateral ties between Ankara and Baku. That is why Ankara is acting cautiously, while sending signals through such steps as participation in the summit in Yerevan, the restoration of the Ani Bridge and preparations of infrastructure on the Türkiye-Armenia border. These are messages to Baku, showing that ‘we are ready, so do everything you can to achieve full normalisation’. This is not only in Türkiye’s interest but also in Azerbaijan’s, because it will benefit the South Caucasus, Central Asia, Türkiye and Europe. I believe this message is being conveyed in practice and, perhaps, also during closed-door meetings, although I do not wish to speculate,” he said.
Ceylan also argued that Armenia, Türkiye and Azerbaijan, together with Georgia, should take ownership of the normalisation process.
“I believe one thing is very important. First of all, we must take ownership of this process. All three countries, together with Georgia, should take ownership of this regional initiative and this path towards cooperation. That is essential. We should not lose the momentum that has recently been gained in the search for normalisation between Türkiye and Armenia, as well as between Armenia and Azerbaijan. Nor should we forget Georgia as a regional actor. There has already been visible progress in the normalisation of relations between Türkiye and Armenia. Certain infrastructure works are also under way and will be completed once the border is opened. I believe the opening of the border will be a turning point in the normalisation process between Türkiye and Armenia,” he said.
Ceylan added that close contacts between institutions and people in both countries, cooperation in tourism and the development of cultural ties would help build mutual trust between the Armenian and Turkish peoples.
In his view, the prospects are encouraging, and the sooner these developments take place, the better it will be for Armenia, Türkiye, Azerbaijan and Georgia.
“So we must take ownership of our region and make use of cooperation mechanisms and frameworks without delay,” the former Turkish ambassador to NATO concluded.