Մ. Դոցենկո. «Հայ ժողովուրդը քաջ գիտակցում է խաղաղության արժեքը»
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում այսօր տեղի ունեցավ Խաղաղության միջազգային օրվան նվիրված միջոցառում, որը կազմակերպել են ՄԱԿ-ի հանրային տեղեկատվության վարչությունը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը եւ Գյումրիի «Կանայք հանուն զարգացման» հասարակական կազմակերպությունը: Ողջունելով ներկաներին' ՄԱԿ ՀՏՎ ներկայացուցիչ Մարիա Դոցենկոն նշեց, որ հայ ժողովուրդը քաջ գիտակցում է խաղաղության արժեքը: Նա նաեւ խորհրդանշական համարեց, որ Հայաստանի Հանրապետության անկախության հանրաքվեի օրը' սեպտեմբերի 21-ը, համընկնում է Խաղաղության միջազգային օրվան: Դոցենկոն հույս հայտնեց, որ աշխարհի բոլոր հակամարտությունները կլուծվեն խաղաղ բանակցությունների եւ ոչ ուժային ճանապարհով:
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Հանս-Յոհան Շմիդթը նշեց, որ հաճելիորեն զարմացած է երկու տոների համընկնումից: Նա տեղեկացրեց, որ ՄԱԿ-ը հաճախակի է կազմակերպում սեմինարներ մի շարք հակամարտող երկրներում: Դեսպանը համոզմունք հայտնեց, որ Հայաստանում կան լավ ուսուցիչներ, ովքեր կարեւոր են համարում «Խաղաղության եւ կոնֆլիկտների խաղաղ լուծման» դասավանդումը:
«Մենք, ինչպես ոչ ոք, հասկանում ենք խաղաղության արժեքը, քանի որ այն ձեռք ենք բերել արյան գնով»,-ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության Միջազգային կազմակերպությունների վարչության պետ Վահրամ Կաժոյանը' նկատելով, որ մենք երբեք նախահարձակ չենք եղել, միշտ պաշտպանվել ենք:
«Կանայք հանուն զարգացման» ՀԿ-ի նախագահ Գոհար Մարկոսյանն էլ նշեց, որ «Խաղաղության եւ կոնֆլիկտների խաղաղ լուծման կրթությունը դպրոցներում» ծրագրի հիմնական նպատակը ուսուցիչների եւ դպրոցականների մեջ խաղաղության մշակույթի եւ գաղափարների ձեւավորումն է: «Ծրագրի իրականացման ընթացքում մենք կարողացանք հիմնել «Խաղաղության ուսուցման» կենտրոններ Շիրակի մարզի 16 դպրոցներում եւ Գյումրիի պետական մանկավարժական համալսարանում. ավելի քան 1000 դպրոցականներ եւ 150 ուսանողներ են վերապատրաստվել Խաղաղության ուսուցման ծրագրով»,-ասաց նա:

М.Доценко: «Армянский народ хорошо знает цену мира»
Сегодня в армянском офисе ООН состоялось мероприятие в связи с Международным днем мира, организованное Управлением общественной информации (УОИ) ООН, МИД Армении и гюмрийской общественной организацией «Женщины во имя развития».
Приветствовав собравшихся, представитель УОИ ООН Мария Доценко подчеркнула, что армянский народ хорошо знает цену мира. Она отметила символичность того, что день референдума независимости РА – 21 сентября – совпадает с Международным днем мира. М.Доценко выразила надежду, что все имеющиеся в мире конфликты будут решены на основе мирных переговоров, а не силовым путем.
«Мы как никто другой понимаем цену мира, поскольку мы обрели его ценою крови», - сказал начальник Управления международных организаций МИД РА Ваграм Кажоян, отметив, что мы никогда не были атакующими, а только оборонялись.
По словам председателя ОО «Женщины во имя развития» Гоар Маркосян, основная цель программы «Наука о мире и мирном решении конфликтов в школах» - формирование среди учителей и школьников идей миролюбия. «В ходе реализации программы мы смогли создать центры «Обучение миру» в 16 школах Ширакской области и в Гюмрийском педагогическом университете. Участниками этой программы стали более 1000 школьников и 150 студентов», - сказала Г.Маркосян.