Գյումրիում անչափահաս հանցագործների թիվը նվազում է
ԳՅՈՒՄՐԻ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոստիկանության Գյումրու բաժնի հաշվառման տակ է գտնվում 25 անչափահաս: Նրանք իրավախախտներն են' հիմնականում գողության, մարմնական վնասվածքների մեղադրանքով, հաշվառման տակ են նաեւ ուսումից խուսափողները, ընտանիքը լքողները, կամ քրեակատարողական հաստատություններից վերադարձողները: Սակայն, ինչպես «Արմենպրես»-ի թղթակցին տեղեկացրեց ՀՀ ոստիկանության Գյումրու անչափահասների հարցերով բաժնի պետ Հայկ Զաքարյանը, բաժինն իր տեսադաշտում պահում է մոտ 170 ընտանիքի:
«Այսօրվա դրությամբ' Գյումրիում անչափահասների կողմից իրականացվող հանցագործությունների թիվը նվազում է, բայց դա սփոփիչ հանգամանք չէ, որովհետեւ այդ թիվը կարող է աճել: Մենք աշխատում ենք այդ ցուցանիշը պահել մեր ունեցած ուժերի հնարավորությունների սահմաներում: Հուրախություն մեզ, թմրամոլների շրջանում անչափահասներ չկան, չնայած թմրամոլների ընտանիքներում գտնվող անչափահասները եւս բաժնի հսկողության տակ են»,-նշեց Հայկ Զաքարյանը:
Ըստ նրա' ոստիկանությանը հաջողվել է նաեւ քաղաքում բացառել այսպես կոչված'էմոների եւ գոթերի խմբավորումների գոյությունը:»Լուրջ աշխատանքի արդյունքում' մենք այսօր չունենք նման խմբավորումներ, իսկ եթե կան էլ' անհատակ բնույթ են կրում' ինտերնետի միջոցով են շփվում: Մարդկային անմիջական հավաքներ կամ շփումներ չունենք»,-ավելացրեց Հ. Զաքարյանը:

Number of teenager criminals reduces in Gyumri
Twenty-five teenagers are registered in the Police department of Gyumri mainly for robbery, causing of injuries. Those avoiding studies, abandoning families or those returning from criminal executive establishments are also registered. Speaking to Armenpress head of the teenagers affairs department of the Police Hayk Zakaryan said the department keeps 170 families in focus.
"As of today the number of crimes committed by teenagers in Gyumri reduces, but it is not a consoling circumstance as this number may grow. We are trying to keep this index in the limits of our possibilities. We are happy that we do not have drug addicts among teenagers, though children living in the families of drug addicts are also under our control", Hayk Zakaryan said.
According to him, the police succeeded to exclude the existence of emo and other groups. "As a result of serious work we do not have such groups and even if there are such they are contacting through internet, no gatherings, no direct contacts."