ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված միջոցառումներ` եվրոպական մի շարք երկրներում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առաջիկա օրերին ՀՀ անկախության 20-ամյակին նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն եվրոպական մի շարք երկրներում: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Եվրոպայի Հայ դատի հանձնախմբից, տոնական միջոցառումներ են կազմակերպվելու Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Հունաստանում եւ այլուր:
Նիդերլանդներում տոնական միջոցառումներն անցկացվելու են այդ երկրում Հայաստանի դեսպանատան հովանու ներքո: Նախ մայրաքաղաք Ամստերդամում ելույթ կունենա Հայաստանի երիտասարդական նվագախումբը' դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ: Իսկ սեպտեմբերի 24-ին հայկական համայնքը հավաքվելու է Հոլանդիայի Հայ տանը, որտեղ կհնչեն տոնական եւ ազգագրական երգեր, իսկ հյուրերը հնարավորություն կունենան համտեսել ավանդական խորոված: Նույն նվագախումբը համերգ կտա նաեւ Բելգիայի մայրաքաղաք Բրյուսելում, որտեղ տոնական միջոցառումները հովանավորում են Բելգիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպանատունը, ԵՄ-ում եւ ՆԱՏՕ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունները:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 25-ին Փարիզում համերգով հանդես կգա երգչուհի Նունե Եսայանը, որի համերգը եւս կնվիրվի ՀՀ անկախության 20-ամյակին:
Գերմանիայի Շտուտգարտ քաղաքում ՀՀ եւ ԼՂՀ անկախության նվիրված միջոցառումներ կանցկացվեն սեպտեմբերի 22-ին:
Հունաստանում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ եւ այդ երկրում ՀՅԴ եւ ՌԱԿ կառույցների հետ համագործակցությամբ սեպտեմբերի 25-ին տեղի կունենա տոնական երեկո, որի ընթացքում համերգային ելույթով հանդես կգա երգիչ Արսեն Գրիգորյանը: Երեկոյին իրենց մասնակցությունը կբերեն նաեւ «Նաիրի» եւ «Նանոր» պարային խմբերը: Ողջունի խոսքով հանդես կգա Հունաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը:

Events dedicated to 20th anniversary of Armenia in a number of European countries
YEREVAN, SEPTEMBER 17, ARMENPRESS: In the upcoming months events dedicated to 20th anniversary of Armenia will be held in a number of European countries. An official from the Armenian National Committee of Europe told Armenpress that celebrations will be organized in France, Germany, Belgium, Netherlands, Greece and other countries.
In the Netherlands the celebrations will be conducted under the patronage of the Armenian Embassy in that country. First Armenia's youth orchestra, headed by conductor Sergey Smbatyan, will perform. And on September 24 the Armenian community will gather at the Armenian House of Holland, where holiday and ethnographic songs will sound, and the guests will have an opportunity to taste a traditional barbeque. The same orchestra will give a concert in Brussels, capital of Belgium, where the celebrations are sponsored by Armenian Embassy in Belgium, RA missions at EU and NATO.
As Armenpress reported earlier, on September 25 singer Nune Yesayan will give a concert in Paris dedicated to 20th anniversary of Armenia's independence.
In German Stuttgart city the events dedicated to independence of RA and NKR will be conducted on September 22.
A soiree will be held in Greece on September 25, during which singer Arsen Grigoryan will perform. "Nairi" and "Nanor" dance ensembles will take part in it, and Ambassador to Greece Gagik Ghalachyan will deliver a welcoming speech.