Գյումրիում կբացվի Միջհամայնքային առաջին ցուցահանդեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 8-9-ը Գյումրիում կբացվի Միջհամայնքային մշակութային առաջին ցուցահանդեսը, կկազմակերպվի պարային, ազգային նվագարանների, ժողովրդական երգի մրցույթ-փառատոն, որի նպատակը համայնքային մշակութային կյանքի աշխուժացմանը նպաստելն է: Ցուցահանդեսը նվիրված է Հայաստանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման 15-ամյակին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի ազգային գրադարանի հանրության հետ կապերի եւ միջոցառումների կազմակերպման բաժնից, ցուցահանդեսին մասնակցության համար գրադարանի «Բիբլիոբուս»-ը կլինի Գյումրիում: Նրանում յուրաքանչյուր մարզի հատկացված կլինի առանձին անկյուն' գրականություն եւ մամուլ' բաժիններով: Ընտրված ցուցանմուշները' հիմնականում ամսագրեր, հրատարակված են 1996 թվականից հետո:
Ինչպես նախօրոք «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել էին ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ՏԻ համակարգի ներդրման 15-ամյակի առթիվ հոկտեմբերին Ջերմուկում տեղի կունենա գյուղական համայնքների զարգացմանը նվիրված համաժողով, որտեղ կքննարկվեն համայնքային զարգացման ամենահրատապ թեմաները: Ստրասբուրգում ԵԽ տեղական եւ տարածքային իշխանությունների կոնգրեսի նստաշրջանի շրջանակում կկազմակերպվի Հայաստանի ՏԻՄ 15-ամյակին նվիրված ցուցահանդես:
Նոյեմբերին Հայաստանում կանցկացվի միջազգային խոշոր համաժողով' նվիրված տեղական ինքնակառավարման համակարգի արդի հիմնախնդիրներին, ՏԻՄ-երի դերակատարմանը ժամանակակից աշխարհում ու Հայաստանում: Հոբելյանական միջոցառումները կեզրափակվեն նոյեմբերին' ՏԻՄ կազմավորման օրվան նվիրված հանդիսավոր արարողությամբ:

First inter-community exhibition to open in Gyumri
First inter-community cultural exhibition will open September 8-9 in Gyumri. Dancing, national song contest-festival will also be conducted. The goal of the event is to intensify the cultural life of the communities. The exhibition is dedicated to the 15th anniversary of establishment of the local self-governmental system in Armenia. Press service of Armenia's National Library reported that "Bibliobus" will be in Gyumri these days to participate in the event.
Within the framework of 15th anniversary of establishment of the local self-governmental system a conference dedicated to the development of rural communities will take place in October in Jermuk. As part of the sitting of the Council of Europe local and territorial authorities' congress an exhibition dedicated to the 15th anniversary of the local self-governance in Armenia will be organized.
In November a big international conference will be conducted in Armenia which will focus on issues existing in the local self-governmental system, role of this system in the contemporary world and Armenia. The anniversary events will be concluded in November.