Սերժ Թանկյանը համալրել է «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր»-ի շարքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրահայտ երգիչ եւ երգահան, աշխարհահռչակ «System of a Down» ռոք խմբի մենակատար, հայազգի Սերժ Թանկյանը հանդես է եկել «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմնադրամի գործունեությանը նվիրված հասարակական տեսահաղորդագրությամբ' նախքան իր' Հայաստան այցելությունը: Հոլովակը հիմնադրամի գործունեությունը ներկայացնող կադրերի շարք է, որն ուղեկցվում է Թանկյանի կոչով' միանալ գրանցված դոնորների շարքին: «Այս հոլովակի դիտումը կխլի ձեզանից ընդամենը 30 վայրկյան», - ասվում է ուղերձում: «Ընդամենը 30 վայրկյանում դուք կարող եք օգնել ձեր նման մեկին վերածնվել, ապրել, նորից սիրել, խաղալ, ժպտալ: Համալրելով «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր»-ի շարքերը' դուք մի մեծ քայլ եք անում հայ կյանքեր փրկելու համար: Երբ դոնորագրվեք, կդառնաք մեկն այն մեծ ընտանիքից, ովքեր արդեն իսկ կյանքեր են փրկել ամբողջ աշխարհում: Բայց մեզ դեռ պետք է հենց ձեր օգնությունը: Միայն հայազգի դոնորը կարող է փրկել իր հայրենակցի կյանքը... ընդամենը 30 վայրկյանում»,- ասված է տեսահաղորդագրության մեջ:
Մեկնաբանելով հոլովակի թողարկումը'հիմնադրամի նախագահ Ֆրիդա Ջորդանն իր երախտիքի եւ հպարտության խոսքերն է հղել Թանկյանին' մարդասիրական գործին աջակից եւ ջատագով լինելու համար' անվանելով նրան «հայ երիտասարդության համար լավագույն օրինակ»:
Սերժ Թանկյանի տեսահաղորդագրությունն առայժմ հասանելի է «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր»-ի կայքում (www.abmdr.am), սակայն շուտով կտեղադրվի նաեւ «YouTube»-ում եւ այլուր:
Երգչի' օգոստոսի 15-ին քաղաքացիական հանդիպման ընթացքում բոլոր ցանկացողները հնարավորություն ունեին հետեւելու Թանկյանի օրինակին եւ հանդիպումից ամիջապես հետո արյուն հանձնել' ոսկրածուծի դոնոր դառնալու համար հայտագրվելով: Ոսկրածուծի դոնորությունը, ի տարբերություն արյան դոնորության, իրականանում է բացառապես անվարձահատույց: Այն իրականացվում է երեք փուլով:
«Ոսկրածուծի դոնոր կարող են դառնալ միայն 18-50 տարեկան անձինք, ընդամենը մեկ անգամ կյանքի ընթացքում: Դոնորը չպետք է երբեւէ հիվանդացած լինի դեղնախտով, եւ չպետք է ունենա առողջական խնդիրներ»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց «Ոսկրածուծի հայկական ռեեստր»-ի գրասենյակի մենեջեր Գոհար Մալխասյանը' հավելելով, որ քչերին է հայտնի, որ ոսկրածուծի դոնոր դառնալը ոչ մի վնաս չի հասցնում տվյալ դոնորի առողջությանը: Ոսկրածուծը սպունգանման հյուսվածք է, որը գտնվում է տափակ ոսկորների ներսում: Ոսկրածուծի բաղադրիչ մասը կազմող ցողունային բջիջներն այն մասնիկներն են, որոնցից զարգանում են արյան բջիջները: Ցողունային բջջիջների կամ այլ կերպ կոչվող' բնաբջիջջների արդյունքում ծնվում են արյան գնդիկները:
Նշենք նաեւ, որ «Ոսկրածուծի դոնորների հայկական ռեեստր» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել եւ հիմնադրվել է Հայաստանում 1999 թ. հունիսին, ի պատասխան լեյկեմիայով եւ արյան այլ հիվանդություններով տառապող երեխաների կյանքի փրկության եւ բուժման համար ստեղծված խիստ անհրաժեշտության: Կազմակերպությունը գրանցվել է Հայաստանում որպես շահույթ չհետապնդող հասարակական կազմակերպություն: Այս տարիների ընթացքում դոնորագրվել են մոտ 20 հազար կամավորներ, իսկ աշխարհի տարբեր երկրներից դիմած 2 063 հիվանդի համար նախնական համընկնող 1699 դոնոր է հայտնաբերվել, որոնցից 13-ն արդեն նվիրաբերել են իրենց արյան ցողունային բջիջները: Հիմնադրամն ունի գրասենյակ ԱՄՆ-ում, ինչպես նաեւ կամավորների բանակ:
Ուշագրավ է, որ նախկին խորհրդային երկրների տարածքում Հայաստանը միակն է, որն ունի Ոսկրածուծի դոնորների ռեեստր:

YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS:
Famous songwriter and lead singer of "System of a Down" rock band Serj Tankian has released a public-service video announcement dedicated to activity of "Armenian Bone Marrow Donor Registry" (ABMDR) benevolent foundation. The video is a sequence of shots presenting foundation's activity, accompanied with Tankian's call to join the range of the registered donors.
"The watching of the clip will take you only 30 seconds," the video says. "Only within 30 seconds you can help somebody like you to be born anew, to live, to love again, to play and to smile. Joining "Armenian Bone Marrow Donor Registry", you make a big step toward saving Armenians' lives. When you are registered as a donor, you also become a member of a large family, who has already saved lives in the whole world. But we still need just your help. Only Armenian donor can save his/her compatriot's life... only in 30 seconds," video runs.
Commenting on the release of the clip, chairperson of the foundation Frida Jordan addressed her words of gratitude and pride to Tankian for supporting the humanitarian action, calling him "a good example for Armenian youth".
Serj Tankian's clip is now available at the website of "Armenian Bone Marrow Donor Registry" (www. Abmdr.am), and will soon be placed at "YouTube" and other sites too.
During singer's August 15 civil meeting all wishers had the opportunity of following Tankian's example and giving blood immediately after the meeting. Donors of bone marrow are not paid contrary to blood donors.
"Only 18-50 year old people can become donors of bone marrow and only once in life. People ever infected with yellow jaundice cannot become donors. Donors must not have health problems," Manager of "Armenian Bone Marrow Donor Registry" Gohar Malkhasyan told Armenpress, adding that few people know that becoming a donor of marrow does not harm donor's health.
The ABMDR was founded in 1999 as an independent, non-governmental, not-for-profit organization, whose mission is to ensure that every ethnic Armenian struck with a life threatening blood-related illness is able to find hope for long-term survival through the identification of a genetically suitable bone marrow match.
The ABMDR is a member of the World Marrow Donor Association (WMDA) and Bone Marrow Donor Worldwide (BMDW) sharing its database information with other registries around the world. In January 2008, ABMDR became a member of National Marrow Donor Program – NMDP.